Szubjektív
Üzifal, profiloldal, képmegosztás, miegymás...
2010. május 20., Farkas Anett

Közösségi oldalak. Errõl talán mindenkinek eszébe jut az az egy, netán több közösségi portál, ahová tartozik. (Merthogy mindenki tartozik valahová, a csordaszellem erre épül.) Ott van az iwiw, facebook, myvip, twitter, és még sorolhatnám… Újabban különféle alkalmazások is színesítik eme site-okat, mint a pókerjátékok, társkeresés, megtudhatod milyen gyümölcs, vagy valójában, néhány igen kreatív teszt elvégzése után. Lassan kimeríthetetlen az idõtöltés eme forrása a közösségi portálok segítségével. De valóban jó dolog ilyenekkel ütni az idõt?

A mai felgyorsult és mindent átszövõ globális világunk egyik elengedhetetlen jelensége a kommunikációs tér változása. Ezeken a portálokon szinte minden egy helyen van, nem kell ezer oldalt megnyitnod például, hogy képet tölts fel a legutóbbi kirándulásodról, miközben az aznapi eseményeket beszéled meg chaten a barátaiddal. A kapcsolatfenntartás új platformja lett, egy olyan virtuális tér, ahol el tudod érni a másik városban tanuló barátokat, szerelmeket. Emellett persze a legfrissebb információkkal is gazdagodhatsz, nem csak az ismerõseidrõl, hanem a téged körülvevõ világról is.

Arról nem is beszélve, hogy egyedivé is teheted a saját profilodat. Te választod meg, hogy milyen csoporthoz, melyik klubhoz akarsz a portálon keresztül tartozni. És egyértelmû, hogy csak az tudhatja meg a legújabb infókat rólad, akiket visszaigazoltál ismerõsnek. És még utána is le lehet törölni valakit, ha az illetõ személy elvesztette a bizalmadat.

Egy elõadás során nemrégiben azt hallottam, hogy olyan ez a közeg, mint a középkorban a piac. Az emberek szerettek volna visszatérni egymáshoz, mert a tévé ugyebár minden emberi élõlényt elzárt egymástól. Aztán jött az internet, a maga forradalmával, és megosztó birodalmával. Lehetõség nyílt a közös tevékenységre, akár km-ekre egymástól is. Valóban nagyszerû dolog egy külföldön lévõ ismerõssel, családtaggal tartani a kapcsolatot, levelezni, képeket megosztani, akár napi szinten is. De mi értelme annak, hogy virtuálisan mindketten megisztok egy kávét?

Aki túl sok idõt tölt az ilyen oldalak elõtt, az könnyen függõvé válhat. Azaz nem tud elszakadni a virtuális világtól, és kimenni a szabad levegõre, valóban átélni egy koncertet, az átküldött link meghallgatása helyett. Szóval vannak bizonyos határok, amiket itt is érdemes nem átlépni. Arról nem is beszélve, hogy személyes adatokat szolgáltathatsz ki jóformán bárkinek, aki rá klikkel az adatlapodra. Legyen az lakcím, telefonszám, e-mail cím, munkahely. Ezekkel az adatokkal könnyen vissza lehet élni, így fontos, hogy az adatlapunk ezen információját józanésszel töltsük ki, és ne tegyük nyilvánossá. Azzal, hogy barátnak jelölsz valakit, mert messzirõl ismeritek egymást, az még nem jelenti azt, hogy valóban ismered, és a barátod. Ezek mind csak felszínes viszonyok.

Társaságra könnyen találunk az ilyen oldalakon, pláne ha van közös érdeklõdési terület, (mindketten narancsok vagytok, vagy kölcsönösen bejöttök a másiknak az egyik társkeresõ alkalmazásban) de igaz kapcsolatokat, igaz barátságokat csak a közösségi oldalon soha nem tudtok kötni, mert hiányzik belõle a személyesség, a jelenlét, a testközelség. Végsoron ezek az oldalak nem is nyújtanak mást, mint helyettesítés helyett fenntartják a társasági életet.
 



A szerzõ további cikkei
TDK, és ami mögötte van Egy TDK- munkának számos elõnye van. De amikor elõzõ félév végén elvállaltam, még nem számoltam a kutatással járó hátrányokkal.
Szombat esti gólyaláz Minden év novemberében egy estére szép ruhát öltünk, kísérõt keresünk magunk mellé, hiszen egy fergeteges éjszaka vár ránk: a TEK Gólyabál!
Az agyserkentés receptje Az eredményes tanulás nem csupán sok koffeinnel és állandó magolással érhetõ el. Az egészséges táplálkozás is hozzájárul az agyserkentéshez.
„Élni tudni kell” Sátras koncerteken eszeveszett ugrándozás, fûben ülés, összebújás, csókolózás, sajtos tejfölös lángossal és a toi toi vécékkel.
Vizsgaidõsuck A vizsgaidõszak felhõi gyülekeznek a fejünk felett. Ha nem tudod, hogy fogj hozzá, íme néhány tipp, hogy eredményes legyen a felkészülés!
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei