Felsőoktatás
Karriertervezés 2013-ban
2013. május 27., Kovács Dorottya

Mára közismert ténnyé vált, hogy a munkaerő-piacra nem elég belépő az egyetemen szerzett diploma. Az, hogy az álláshirdetések csaknem mindegyikében az szerepel, hogy csak egy-két éves a szakmában szerzett gyakorlattal rendelkezőket keresnek, nem azt jelenti, hogy a frissdiplomásoknak nincs esélyük az elhelyezkedésre. A feladat egyszerű: az egyetemi évek alatt feltétlenül szert kell tenni néhány év szakmai tapasztalatra, még akkor is, ha ez a diplomához nem követelmény. A nyár közeledtével tehát épp időben került megrendezésre a Debreceni Egyetem idei állásbörzéje, ahová a kiállítók ezúttal számos konkrét szakmai gyakorlati hellyel, munkalehetőséggel, frissdiplomás programmal érkeztek – nemcsak végzés előtt állók számára. 

A Debreceni Egyetem Hallgatói Karrier Iroda és Szolgáltató Központ április 24-én megrendezett Állásbörze és Karriernapján csaknem száz cég és szervezet állította fel standját az érdeklődők számára. A kiállítók között a megyében működő nagyobb vállalatok képviselői mellett számos budapesti központú és multinacionális nagyvállalat is volt. Ezen kívül szerepeltek az állásbörzén különböző hazai és külföldi ösztöndíjakat kínáló szervezetek, külföldi hosszú távú és nyári munkavállalást szervező cégek, munkaközvetítő irodák.

Az idei év különlegessége az volt, hogy a Hallgatói Karrier Iroda és Szolgáltató Központ által összeállított Állásbörze Kalauzban ezúttal nemcsak a megjelent cégek és szervezetek bemutatkozóját olvashatták az érdeklődők, hanem valamennyi kiállító pontosan leírta benne, hogy milyen megüresedett pozíciókra milyen végzettségű egyetemistákat keres. Így a látogatók konkrét munkalehetőségek iránt érdeklődhettek, és ezáltal jelentősen megnőtt annak az esélye, hogy a legszerencsésebbek egy megbeszélt állásinterjúval távozhattak a rendezvényről. 

Nem véletlen, hogy az állásbörze minden éven szélesebb profillal jelentkezik. A Debreceni Egyetem egy 2013-as évben elnyert TÁMOP-pályázatában foglaltak fontos része az egyetemisták munkaerő-piaci elhelyezkedését célzó programok szervezése, valamint a diplomás pályakövető rendszer működtetése. A nyertes pályázatban foglaltak megvalósításának része volt az idei állásbörze is, mely az eddigieknél is több kiállítót vonultatott fel, és a hallgatók irányából érkező érdeklődés is meghaladta a korábbi évekét. A rendezvény már tavaly is kinőtte a főépület Díszudvarát, így ezúttal az első, sőt, a második emeleten is végig standok sorakoztak a főépületben. 

Minden éven nagy sikere van a HVG és az ÁllásStart álláskeresők számára összeállított vaskos kézikönyvének, amelyet idén is az állásbörzén lehetett beszerezni mindössze egy kérdőív kitöltéséért cserébe. A válaszadás igazán nem volt nagy ár a kiadványokért, hiszen azokban szakterületekre bontva szerepelnek az országosan elérhető aktuális munkaajánlatok, ezen kívül pedig számos munkakereséssel kapcsolatos gyakorlati tanács, például az önéletrajz vagy motivációs levél megírásával, vagy az állásinterjúkra való felkészüléssel kapcsolatban. 

Természetesen idén is részt lehetett venni grafológiai elemzésen, valamint az önéletrajzunk ellenőrzésére is volt lehetőség. Regisztrációhoz kötött programként bárki kipróbálhatta, hogyan is működik egy állásinterjú – akár angol, akár magyar nyelven. A részt vevők hasznos tanácsokkal lettek gazdagabbak azzal kapcsolatban, hogy éles helyzetben hogyan javíthatnának teljesítményükön. Az állásbörze keretén belül számos cégprezentáció is bemutatásra került az érdeklődők számára. 

A nyári munkát keresők szinte biztosan találtak maguknak megfelelő pozíciót a rendezvényen. Népszerűek voltak a tengerentúli nyári táborokba táborvezetőket toborzó standok, és talán még ennél is nagyobbat taroltak a több száz pozíciót kínáló, európai tengerparti üdülőkbe munkát kínáló szervezetek. 

Az állásbörzén kínált munkaajánlatokkal kapcsolatban egyébként elmondhatjuk, hogy idén is, mint minden évben a műszaki és az informatikus végzettségűek, ezen belül is programozással foglalkozók számára állt nyitva a legtöbb ajtó. Ezen kívül telekommunikációval, marketinggel, médiával, HR-rel és PR-rel foglalkozó szakembert is szinte minden cégnél kerestek – természetesen a szakmai gyakorlat itt is elengedhetetlen volt. A munkaajánlatok között gyakran szerepelt még a pénzüggyel és számvitellel foglalkozó munkatársak keresése, illetve logisztikával és minőségbiztosítással foglalkozó szakemberek számára is több munkaajánlat volt nyitott. A nyelvtudásra szinte mindenhol rákérdeztek: a legtöbb cégnél elengedhetetlen az angol – néhány helyen a német nyelv – alapos ismerete, de ezeken kívül általában előny, máshol elvárás legalább még egy európai nyelvben való jártasság. 

Mindenképpen hasznos tapasztalatokkal hagyhatták el a rendezvényt a kilátogatók, hiszen ha konkrét munkaajánlatot ezúttal nem is kaptak, akkor is pontosan láthatták, mit is várnak majd tőlük a későbbi munkakeresés folyamán, milyen készségekre kell még szert tenniük, miben kell még fejleszteniük magukat ahhoz, hogy a munkaerő-piacra kerülve több, mint „csak” diploma legyen a kezükben. 



A szerző további cikkei
Ha április, akkor állásbörze! Április 24-én ismét Állásbörze és Karriernap a Debreceni Egyetemen!
Vagyok aki vagyok Interaktív önismereti kiállítás az egyetemen
Osztályterem a felhőkben Online oktatás felsőfokon.Újabb kurzusok Amerika vezető egyetemeitől. Van még hely.
A kacsahírek legviccesebb portálja FIGYELEM, EXKLUZÍV! interjú az UniDebbie blog főszerkesztőjével, The Daver-rel
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei