Felsoktats
Doktor- és díszdoktoravató
2013. jnius 4., forrás: unideb.hu

Doktori és habilitációs okleveleket, valamint díjakat és elismeréseket adtak át 2013. június 1-én a Debreceni Egyetem hagyományos doktoravató ünnepségén.

- A debreceni felsõoktatás 475 évvel ezelõtt a Református Kollégium falai között vette kezdetét. A közel félévezredes céltudatos munkának, koncentrált erõfeszítésnek és nem csekély anyagi áldozatvállalásnak köszönhetõen Debrecen városa a magyar kultúra bölcsõjévé és a tudományosság egyik fellegvárává vált. Felsorolni is nehéz mindazokat a szellemi nagyságokat, akik a város iskoláinak falai között tanultak és tanítottak: tudósok és hittudósok, írók, költõk, mûvészek, orvosok, tanárok és államférfiak - mondta ünnepi beszédében Páles Zsolt. A rektorhelyettes hangsúlyozta: - A tudás óceánjából még csak cseppeket ismertünk meg. Ezért a legmagasabb szintû egyetemi képzéssel, a doktori képzéssel sem fejezõdhet be a tanulás folyamata. Különösen fontos, hogy akik ma kézhez kapják PhD és habilitációs okleveleiket, megõrizzék kíváncsiságukat, nyitottságukat az új ismeretek befogadására. Az élethosszig tartó tanulásnak életformává kell válnia. Ismerniük és tisztelniük kell az évszázadok alatt felhalmozott tudáskincset, de merniük kell kérdezni, merniük kell újból és újból megvizsgálni azt, amit elõdeink ránk hagytak - fogalmazott Páles Zsolt.

Az eseményen az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács javaslata alapján 90 jelölt vehette át a doktori fokozatot jelentõ oklevelet a bölcsészet-, az orvos-, az agrár-, a természet- és társadalomtudományok területén. A doktorjelöltek közül 54 summa cum laude, 31 cum laude minõsítéssel tett eleget a doktori (PhD) fokozat megszerzéséhez elõírt követelményeknek. 5 jelölt külföldön szerzett tudományos fokozata alapján kérte az egyetemtõl a doktori fokozat kiadását.

Valamennyi felavatott doktor nevében Gajdos Éva mondott köszönetet.

- Fogadalmunkhoz híven mindenkor arra törekszünk, hogy a doktori fokozat tekintélyét megóvjuk, szaktudományunk fejlõdését elõsegítsük, a Debreceni Egyetem gyarapodását tehetségünkhöz képest elõmozdítsuk, s ezzel hazánk javát szolgáljuk.

 

Az ünnepségen adták át a habilitált doktori címeket is, a habilitációs eljárás követelményeinek 39 jelölt tett eleget.

Az egyetemen hosszú idõn át végzett magas színvonalú oktató tevékenysége és kiemelkedõ tudományos teljesítménye elismeréseként egyetemi magántanár kitüntetõ címet vehetett át Németh Tamás akadémikus, a MTA Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézetének kutatóprofesszora, az MTA fõtitkára, valamint Tar Károly, a Debreceni Egyetem TTK Meteorológiai Tanszék nyugalmazott tanszékvezetõ egyetemi docense.

A Debreceni Egyetem Szenátusa Professor Emeritus címet adományozott az egyetem hat nyugalmazott tanárának. A címmel az egyetem legkiválóbb professzorainak teljesítményét, az egyetem érdekében kifejtett munkáját ismeri el, egyúttal jogokat és feltételeket biztosít további tevékenységükhöz. Az elismerést Farkas Etelka, a TTK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének professzora, Görömbei András, a BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének professzora, Ilyés István, a Népegészségügyi Kar Családorvosi Tanszékének professzora, Kerényi Attila, a TTK Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszékének professzora, Keresztes László, a BTK Finnugor Nyelvtudományi Tanszékének professzora és Süli-Zakar István, a TTK Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszékének professzora veheti át.

Az egyetem díszdoktori (doctor honoris causa) kitüntetésben részesítette Peter Langert, a Rostocki Egyetem professzorát, elismerve ezzel a szintetikus szerves kémia modern módszereinek kidolgozásában végzett munkásságát és a két egyetem együttmûködésének elmélyítésében végzett tevékenységét. A Debreceni Egyetem kémikusaival közös tudományos közlemények száma meghaladja a húszat, irányításával három debreceni diák végzett Rostockban hat-hat hónapos kutatómunkát.

Az ünnepség keretében adták át a Debreceni Egyetem Publikációs Díja kitüntetést. Az elismerés azon oktatóknak, kutatóknak adományozható, akik az egyetemen végzett kutatómunka eredményét rangos szakmai publikációban jelentették meg.

 A molekulatudomány területén Sipos Attila tanársegéd a risztocetin aglikon elõállításáról szóló, a European Journal of Medicinal Chemistry folyóiratban megjelent munkájáért, a fizika, számítás- és anyagtudomány területén Nagy Sándor tanársegéd a kvantumelmélet és a gravitációs kölcsönhatás nagy távolságokon történõ egységes tárgyalásáról szóló, a Journal of High Energy Physics folyóiratban megjelent munkájáért, a molekuláris medicina területén Czuriga Dánielnek a troponin foszforilációjának vizsgálatáról szóló, a Basic Research in Cardiology folyóiratban megjelent munkájáért, az egészség- és környezettudomány területén Kecskés Szilvia doktorandusz, a hallóideg agytörzsi központjában található idegsejtek vizsgálatáról szóló, a Brain Structure and Function folyóiratban megjelent munkájáért, a nyelvtudomány, kultúratudomány és bioetika területén Rózsa Erzsébet egyetemi tanár a Modern Individuality in Hegel´s Practical Philosophy címû kötetéért vehette át a Debreceni Egyetem Publikációs Díja 2013. évi kitüntetetést.

Az ünnepség az Európai Unió Himnuszával zárult az egyetem Aulájában.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei