Kulturális
A PISZSZ-terembõl jelentjük
2013. november 18., forrás:Egyetemi Élet
Még mielõtt bárki is azt gondolná a címre pillantva, hogy ennek a cikknek egy csendes relaxációs központ vagy esetleg egy „Hogyan tanuljunk meg hallgatni?”-tanfolyam lesz a témája, szeretném leszögezni: errõl szó sincs. A PISZSZ rövidítés ugyanis annyit tesz: Pálffy István Színháztudományi Szakkollégium. És nem, nem most kell kétségbeesetten továbblapozni.

A PISZSZ 2007 óta mûködik a Debreceni Egyetem egyik kiemelt tehetséggondozó szakmai mûhelyeként, azzal a céllal, hogy a hallgatók egy olyan tudományterület elméleti és gyakorlati oldalával ismerkedhessenek meg, melynek az intézményben ugyan nincs akkreditált formájú képzése, viszont jelentõs hallgatói érdeklõdés mutatkozik iránta. Tehát a PISZSZ  lényegében egy kiegészítõ képzést kínáló, a színháztudományra specializálódó szakkollégium: elsõdleges feladatának tekinti, hogy tagjai a színházmûvészet értéséhez, értelmezéséhez és élvezéséhez egyaránt optimális ismereteket sajátíthassanak el.

A szakkollégium életét alapvetõen az adott diákelnökség szervezi, melyet szakmai iránymutatással, vezetõtanárral – jelenleg Dr. Puskás István, egyetemi adjunktussal – az élen, egy szakavatott tanári gárda támogat. A Pálffyba a DE bármely hallgatója jelentkezhet, amennyiben az évenként kiírt felvételi pályázat követelményeinek (írásbeli elõadáselemzés és szóbeli elbeszélgetés) megfelel. A taglétszám 30 fõ körül maximalizálódik, így a Tisza István Kollégiumban található PISZSZ-teremben mindig elmélyült, ugyanakkor sokoldalú szakmai munka folyhat.  

A célkitûzéseknek megfelelõen a szakkollégisták lehetõségei között szerepel a szemeszterenként változó tematikájú színházelméleti- és történeti kurzusok, szemináriumok látogatása, mely a tagok elméleti tudásának megalapozását biztosítja. Ez önmagában azonban nem elég: az elméletet át kell ültetni a gyakorlatba. A hatékonyság érdekében a szakkollégiumban három mûhely is mûködik párhuzamosan: egy gyakornoki, egy kritikaírói és egy tudományos csoport. Ennek köszönhetõen a tagok egyfelõl a Csokonai Színházban és a Vojtina Bábszínházban zajló munkálatokban segédkezhetnek, másrészt kipróbálhatják magukat a publikációírás és a kutatás területén is. (Az utóbbi eredménye a 2011-ben létrehozott Magyar Játékszín, mely a szakkollégisták által gondozott on-line színházi folyóirat.)

Ám a színházi panoráma feltérképezése itt nem ér véget: a fenti lista szervezett színházlátogatásokkal, szakmai beszélgetésekkel és a legkiválóbb színházi szakemberek által vezetett workshopokkal, tréningekkel egészül ki. Emellett pedig a mind a belsõ, mind a külsõ közösségépítés fontos szerepet játszik a „Pálffysok” mindennapjaiban: gyakoriak a „PISZSZes” kirándulások és egyéb programok, valamint azontúl, hogy minél több szakkollégiummal igyekeznek kapcsolatot tartani, a Debreceni Egyetemi Színházban (DESz) folyó tevékenységeket is elõszeretettel segítik.

Akinek ez az ízelítõ kevés volna a PISZSZ-bõl, híreket, részletes programleírásokat és aktuális fotókat a www.piszsz.hu címen találhat, valamint egy lájkért cserébe további információkhoz juthat a szakkollégium hivatalos Facebook felületén. Na, most lehet lapozni.



A szerzõ további cikkei
Délibábszínház Ha van örömteli visszakapaszkodás az életbe, akkor az Bérczesi Róberté.
Sörforradalom a konyhában Sok gyakorlással otthon is finom sör készíthetõ.
Nemzetközi konfliktusok Új formái, és gazdasági következményei.
Társasjáték Sokan próbálták ki a DE óriás társasjátékát, amelynek bábui maguk a résztvevõk.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei