Kulturális
Chikung, az elérhetõ misztikum
2016. január 26., Szabó László

A Debreceni Egyetem hallgatói évek óta járhatnak a fülöp-szigeteki harcmûvészetet, az eskrimát tanulni testnevelés órai keretek között is, amelyet a többszörös eskrima-világbajnok, Dankó Ferenc oktat Debrecenben. Az eskrima mellett azonban chikunggal is foglalkozik, ami egy kínai gyógyító rendszer, ám a tanulásban is segíthet, hiszen fejleszti a koncentrációt.


- Mit jelent a chikung?

 - Kínából származó önfejlesztõ, gyógyító rendszer. A chi energiát jelöl életerõt, mely mindenütt jelen van, mindent áthat, így bennünk is áramlik. A kung gyakorlást, munkálkodást, tartós erõkifejtés jelent. Tehát a chikung nem más, mint az energia szabályozásának, keringetésének és újratöltésének alapvetõ módja. Több stílusa, iskolája alakult ki, attól függõen, hogy mire használták. Van egyszerûbb technikákat alkalmazó chikung, ami úgy tûnik, mintha valaki gyógytornát végezne, de vannak komoly rendszerek is, melyek közül kiemelkedik a zhineng chikung, amit én is tanítok. A zhi bölcsességet, a neng szó pedig tudást, képességet jelent, az elménk használatára treníroz, a tudatunk fejlesztésére. Márpedig az életünket pedig a tudatunk határozza meg, ha valamit jól csinálnunk, az elsõként a fejünkben születik meg, de igyekszünk az egész testet ápolni, gyógyítani, miközben a tudatunkkal sokat foglalkozunk. A zhineng chikung, a leghatékonyabb gyógyító és egészségmegõrzõ stílus.

 - Játsszunk el a gondolattal: ha én elkezdem gyakorolni a zhineng chikungot, akkor egy idõ után például hamarabb megtanulok egy adott szómennyiséget a német nyelvvizsgára készülve?

- Gyakorlatilag igen. A zhineng chikung egy ötezer éves bejáratott rendszeren alapul. Amikor elkezdjük tanulni a technikáit, amiben meditáció és fizikai gyakorlat egyaránt van, az mind azért történik, hogy megtanítsuk magunkat egyre jobban koncentrálni.

 - Tudnál mondani egy gyakorlatsort, vagy hogy milyen feladatokat kell egy edzésen végigvenni? Egyáltalán ezt edzésnek nevezitek?

- Inkább foglakozásoknak hívjuk, bár sokszor a tudatot erõsíteni sokkal nehezebb, mint a fizikális edzéseken teljesíteni, gondoljunk csak bele, a sportolóknál is az igazi különbség az már fejben dõl el. A chikungban légzõ- és meditációs gyakorlatok, mozgássorok, statikus kitartások egyaránt vannak. Az elménkkel, a testünkkel és az energiáinkkal dolgozunk, a kívülrõl látva is csodálatos mozgássorok az egész testünket átmozgatják. Mindeközben azt is megtanuljuk, hogyan kezeljük az érzelmeinket. Haladó szinten nemcsak a koncentráció a magasabb szintû, de az érzelemvilág is stabilabb, egyre nehezebb kihozni az embert a sodrából, vagyis kevesebb stresszel éli a mindennapokat, aminek az egészségre is pozitív hatása van. Ha valaki például vizsgaidõszakban lebetegszik, a chikung koncentráció-fejlesztõ gyakorlataival még betegen is képes lehet teljesíteni.

 - Debrecenben mindezt oktatod, de te hol tanultad?

- Húsz évvel ezelõtt kezdtem el foglalkozni több módszerrel is, majd hallottam, hogy van Pesten egy zhineng chikungot oktató mester, aki egy harcmûvész központban gyógyít. Az edzésre járó emberekkel beszéltem elõször, akik azt mondták, hogy ha lerúgják õket edzésen és összeesnek, nem bírják folytatni a harcot, akkor a mester, Tótisz András (A bárányok hallgatnak és A szürke ötven árnyalata címû bestsellerek fordítója is – a szerk.) odamegy és két perc alatt rendbe teszi õket. Találkoztam vele és nála kezdtem elsajátítani a zhineng chikungot, amirõl a korábbi tapasztalataim alapján hamar megállapítottam, hogy az addigi leghatékonyabb és legsokoldalúbb rendszer, amit megismertem. Felvettem a kapcsolatot kínai mesterekkel is, akiket rendszeresen hívok Debrecenbe foglalkozásokat tartani, idén nyáron pedig én jártam Kínában oktatói továbbképzésen.

Bõvebb információ a zhineng chikungról: http://www.zhinengchikung.hu/
 



A szerzõ további cikkei
A sámánnak a dob is drog Nemcsak tanulmányozta a sámánokat Hoppál Mihály professzor.
I shot the target Elsõ alkalommal bukkant fel a testnevelés órák között.
Méltó helyen a Tisza István-szobor A DE Fõépülete elõtt állították fel az intézmény egykori névadójának szobrát.
Új magyar ötletek a világhírnév kapujában Magyar, cseh, lengyel és szlovák innovatív megoldások versenyeznek a Brainfactory ötletverseny nemzetközi fordulójában.
A pálinkától félreütök A nagyerdei mulatságon huszonötezren töltötték az arcukba a kolbászokat.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei