Interj
Kiss Ádám
2008. november 6.
Szerencsi származású, pomázi lakos, stand up komedista. Hitvallása szerint, amely a szerencsi csokigyár szlogenjére megdöbbentõen hasonlít: "Az élethez kell egy szerencsi Kiss." Külkereskedelmi fõiskolai hallgató, a színpadi szereplés minden álma. A Magyar Rádió 5. Humorfesztiválján a Magyar Rádió díjának nyertese.
  Kiskorodban is humorizáltál õrületbe kergetve ezzel a környezeted?
  Mindig is egy ilyen fura figura voltam, nem feltétlen vicces, de nem tudtak velem mit kezdeni, egyszerûen rám mondták, hogy "ez egy hülye".
 Milyen Debrecenben fellépni számodra?
  Debrecent imádom, a szívem csücske. Egyrészrõl magát a várost szeretem, hiszen éltem itt félévet, másrészrõl pedig a Lovardát. Mindig azt mondom, hogy egy ilyen hely egy stand up-osnak maga a paradicsom. Ennyi ember sosincs, sehol, a fesztiválokat leszámítva.
 Mennyiben másabb itt, mint mondjuk Pesten?
  Pesten általában éttermekben lépünk fel, itt pedig se vacsora, se semmi, csak egyszerûen ki van írva, hogy Bödõcs Tibor és Kiss Ádám, és kb. 800-an eljönnek. Ettõl olyan stadionszerû a hangulat, és ez számomra nagyon jó. Egyébként szeretek mindenhol fellépni, ez nem városfüggõ.
 Miért éppen a Külkerre jelentkeztél?
  A jelentkezésemben semmi logika nem volt. Kb. 5 perc alatt döntöttem el, hogy oda fogok menni. Nem kellett két nyelvvizsga, kosaraztam, sokat játszottam a debreceni Tóth Árpád ellen is, kétszer voltam országos 3. helyezett, ami akkor plusz 3 pontot jelentett, mintha hat felsõfokúm lett volna, így felvettek a Külkerre. Nemzetközi kommunikáció szakon vagyok most már hatod éves... Amúgy három 3 éves a fõiskola...
 Miért tart ilyen sokáig befejezned a szakot?
  Nincs elég idõm. Nyílván ezt úgy kell elképzelni, hogy a fõiskolán megcsináltam 90 százalékot, majd megálltam. Miután megnyertem a Humorfesztivált, úgy gondoltam, hogy abba fektetek több energiát, elvégre közgazdásszal Dunát lehet rekeszteni, humorista pedig alig van.
 Honnan jött az ötlet, hogy stand up-ra add a fejed?
  A Jóisten tehet arról, hogy véletlenül bekeveredtem a Godot Dumaszínházba, és leültem, mint nézõ. Mindig azt mondom, hogy elõször nézõként, majd fellépõként váltam sikeressé. Egy csávóval elkezdtem beszélgetni a pultnál, hogy ilyet én is tudnék csinálni, persze nem olyan szinten. Aztán kiderült, hogy az a csávó Litkai Gergely volt, a Dumaszínház szülõatyja. Így biztosítottak lehetõséget, kipróbálhattam magam, és pozitív visszajelzéseket kaptam.
 Majd jelentkeztél a Humorfesztiválra, amit meg is nyertél.
  Azt nagyon durván elkaptam. A következõ humorfesztiválon csak 8 évvel késõbb indulhattam volna. Éppen fél éve volt, hogy "Godot-ztam", az egyik fellépésnél Litkai megkért, hogy zárjam le a mûsort, mert õ siet a Humorfesztiválra. Kérdeztem, milyen humorfesztiválra, õ meg elmondta, mire én jelentkezni akartam, õ pedig beírt.
 Kit vagy kiket tartasz példaképednek és miért?
  Litkait nyilván. Biztos vagyok benne, hogy neki hat darab agya van, amiket töltõre tesz, majd mindig az aktuálisat használja. Nincs még egy ilyen ember, aki ennyi mindent csináljon egyszerre. A stand up programigazgatója, a Dumaszínházat vezeti, fellép, családapa... és mindenhol megállja a helyét profi szinten. Fábry Sándor nagyban tehet arról, hogy én ezt a pályát választottam. Amikor elkezdõdött a Showder, 13 évesen ráfagytam a képernyõre, állandóan felvettem, megtanultam, elõadtam. Otthon úgyis hívtak, hogy "kis" Fábry. Rajtuk kívül Stefan Raab-ot, német humoristát is nagyon szeretem, mivel éltem kint Németországban sokáig.
 Mikor éltél kint Németországban, és miért?
  1991-ben, amikor 6 éves voltam, anyukámék kimentek nyaralni egy barátjukhoz, aztán kiderült, hogy õk tudnának ott dolgozni, mivel pedagógusok, nekik nyáron amúgy sincs munkájuk. Onnantól kezdve minden nyáron kimentünk. Míg õk dolgoztak, addig én tanultam. Sok barátot szereztem.
 Meg is látogatod õket?
  Amikor tudom. Most nyáron voltam például Amszterdamban, meg is álltam útközben és átugrottam hozzájuk. A haverok között pedig folyton ment a veszekedés, hogy kinél aludjak, úgy tûnik, erre lassan már pályázatot kell beadni...
 Mûsorod állandó szereplõi között hallhatjuk Bélát és Dezsõt. Õk valós személyek?
  Abszolút. Néha már elegük is van, hogy szinte minden mûsorban szerepelnek. Béla az, aki nem örül annyira, merthogy én õt hülyének állítom be, azt hiszi, hogy õ docens. De hát velem mindig meg kell történnie valaminek, amit tovább tudok színesíteni. Bár ezt sosem árulom el, ez egy ilyen regénytechnika, az az igaz, amit elhiszel.
 Elõfordul, hogy ugyanazt többször is elõadod a nagyközönségnek. Említetted is, a Cool stúdiójában, hogy negyedévente újulsz meg. Ez a ciklikusság még most is megvan?
  Ez állandóan igaz lesz. Kezdõdik megint a mûsor, és az a baj, hogy a producerek is azt hiszik, elég, ha átküldenek bulvár cikkeket, például Kiszel Tündérõl, és abból majd mûsor lesz. Ez azonban nem így mûködik. Egy poénnak idõ kell, csiszolni kell, hozzátenni, elvenni... Nem azt mondtam, hogy negyedévente újulok meg, hanem hogy engem negyedévente, félévente kellene meghallgatni, nem pedig hetente. Ez nem ilyen mûfaj. Idõ kell, míg történik velem valami, és azt be tudom építeni a mûsorba. Ha sokat lépek fel, mint például nyáron - amikor szinte minden nap felléptem, kocsiban ültem - abból még nem lesz anyag. Bulvárból pedig nem lehet megélni.
 Nyáron fesztiválról fesztiválra jártál. Milyen érzés volt ott fellépni? Nem zavart, hogy elsõsorban nem szórakozni mentél?
  A Balaton Sound kivételével szinte mindegyiken voltam. Hegyalja, Volt, EFOTT, Sziget... Mindenhol nagyon sok program van. Tök jó érzés, mikor ki van írva, hogy Kiss Ádám 15 óra, és akik bejönnek abba a sátorba, azok tényleg azért mennek be, mert rám kíváncsiak, holott ugyanabban az idõben mehettek volna akár Manu Chao-ra, vagy bungee jumpingolhatnának. Nagyon szeretem a fesztiválokat. A fellépés után maradtam is szórakozni.
 Hogy éled meg az ismertséget? Mennyiben befolyásolja ez a magánéleted?
  Szerintem jól kezelem, amikor elvállaltam ezt a tévémûsort, akkor azzal tisztában voltam, hogy mi vár rám. Jól döntöttem, hogy efelé orientálódtam. Ugyanakkor nyilván befolyásolja a magánéletemet, mert például moziba nem merek elmenni este nyolckor, csak ilyen 23 órás filmekre. Észrevesznek a rajongók, megörülnek, de én nem tudok úgy viselkedni, mint régen, mert néznek, odajönnek, fényképeznek...
 A barátnõd gondolom nehezebben viseli a sok rajongót körülötted. Vannak konfliktusok?
  Szinte minden héten fellépek 2-szer, 3-szor. Minden fellépés egy buli. 1 millió ember, kaja, pia, minden van. Aztán hazamegyek pénteken vagy szombaton a barátnõmhöz, megkérdezi, nem megyünk el valahova. Erre nem tudok mást mondani, csak, hogy embereket ne. Õ építészetet tanul, ami egy teljesen más világ, de egyébként nincsenek konfliktusok. Nagyon jól megvagyunk.
 Mit szeretsz csinálni szabadidõdben? Például milyen zenéket szeretsz?
  Belga rajongó vagyok, illetve South Parkot nézek, vagy filmeket készítek, ilyen "Kiss filmek"-et vágok, van egy pár a youtube-on. Kamera mindig van nálam, és vagy a haverokból, vagy nyaralásból, fellépésbõl ilyen klipszerû filmeket készítek, vagy a diplomamunkámra készülök.
 Hogy "készül" egy poén?
  Ez ilyen 0-24 órás meló, mész az utcán, tévét nézel, emberekkel beszélgetsz, és közben azon jár az agyad, hogy na ebbõl milyen poén lesz.
 Mit jelent számodra egy szereplés?
  A szereplés az életem, jelenleg élem az álmomat, mindig is ezt akartam csinálni, és nagy kihívás mindenhol fellépni. A rossz fellépésekbõl is sokat lehet tanulni. Tehát imádom, ez az életem, ezért csinálom.
 Van emlékezetes szereplésed?
  Mindegyik emlékezetes. Egyszer felléptem az Arénában háromezer ember elõtt, sajnos szétment a hang, nagyon sokan voltak. Nekem rossz volt, hogy nem láttam reakciót, nem láttam az arcokat, pedig nevettek, csak nagyon messze ültek.
 Mi a 3 legfontosabb dolog az életedben?
  Nevessenek az emberek, sokáig legyek vicces, ne égjek ki. Ha nagyon sokszor kell sok helyen fellépni, tévében, rádióban, élõben, akkor egy idõ után kiég az ember, fontos mindenekelõtt, hogy meg tudjak újulni. Talán még az, hogy boldog legyek, és a citromos ice tea-t mindennap meg tudjam venni, mert azt iszok.
 Milyen terveid vannak a jövõre nézve? Hol láthatunk legközelebb?
  Inkább többeknek vannak velem távolabbi tervei, most ilyen producerekre gondolok, de ez tetszik. Rádiózni szeretnék még, azt el tudom magamról képzelni. Nemrég keresett meg az RTL klub, hogy legyek a Széf új mûsorvezetõje, de ehhez még nincs kedvem.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
Ht Szpe
Facebook
Facebook
Esemnynaptr
Hamarosan lesznek ajnlott rendezvnyek!
Keress
Vide
2013. 03. 27.
2013. 03. 20.
2013. 03. 07.
2013. 02. 27.
Hirdets
Blog TOP5
1. Mûvészet és dizájn: bátran, szabadon, innovatívan Ha kíváncsi vagy a modern XXI. század legötletesebb alkotásaira és innovatív megoldásaira, kövesd figyelemmel a manzardcafe kreatív blogját!
2. Tippek olvasáshoz Ha nem vagy tisztában vele, hogy melyek napjaink bestsellerei, vagy csak egy kedvencedrõl szeretnél kritikát olvasni, látogasd meg az ajánlott oldalt.
3. Karácsonyfa biciklibõl Azt hiszed, a karácsonyfa csak feldíszített fenyõ vagy mûfenyõ lehet? Felejtsd el! Ez elavult sablon, ma már biciklibõl is lehet karácsonyfát építeni.
4. A kávé újratöltve Lassan újra itt a vizsgaidõszak, ennek pedig egyik szinte elengedhetetlen kelléke a kávé. De vajon mi is ez az ital, hogyan készül, honnan származik és hogyan került hozzánk?
5. Minden idõk egyik kampánya Most semmiképpen sem egy olcsó, hatékony digitális PR vagy webkettes megoldásról lesz szó, ellenben egy zseniális ötlet kiváló megvalósításáról.