Interjú
Prof. dr. Ferenc Postma
2013. március 26.
„A felesĂ©gem a fiĂşkkal a strandokon játszott, Ă©n levĂ©ltárakba jártam…”
Prof. dr. Ferenc Postma, az amszterdami Vrije Universiteit nyugalmazott oktatĂłja 2012. február 27-Ă©n vehette át a Debreceni AkadĂ©miai Bizottság Pro Cooperatione dĂ­ját. Postma professzor Ăşr az első nyugat-eurĂłpai tudĂłs, aki ebben a rangos kitĂ»ntetĂ©sben rĂ©szesĂĽlt. Debrecenbe felesĂ©ge, dr. Margriet Gosker, református lelkĂ©sz is elkĂ­sĂ©rte.
 Professzor Ăšr, engedje meg, hogy gratuláljak a dĂ­jához. Hogyan kezdődött a kapcsolata Magyarországgal?
  Köszönöm szĂ©pen. Édesanyám, TĂłth Julianna rĂ©vĂ©n magyar származásĂş vagyok. Anyám Budapesten szĂĽletett 1915 májusában. Az első világháborĂş után kerĂĽlt ki a gyermekvonatok egyikĂ©vel Hollandiába. Anyám 1956-ig remĂ©nykedett, hátha valaki eljön mĂ©g a családjábĂłl hozzá. De soha többet nem jött már el senki közĂĽlĂĽk…
 Ă–n mikor járt először Magyarországon?
  1984-ben jöttĂĽnk először a felesĂ©gemmel Magyarországra. Anyám akkor mĂ©g Ă©lt Ă©s ezt nagyon ellenezte. Azt mondta, hogy az országot a kommunisták irányĂ­tják, ott vannak az oroszok, ne menjĂĽnk. Mi vĂ©gĂĽl mĂ©gis Ăştra keltĂĽnk, Budapesten a Volga Szállodában kaptunk szobát. Az igazi cĂ©lunk viszont Debrecen volt, ahol egy Ulrich Zwingliről szĂłlĂł konferencián akartunk rĂ©szt venni. Mivel a konferencián számos magyar Ă©s kĂĽlföldi előadĂł vett rĂ©szt, a városban pedig mĂ©g kevĂ©s szálloda volt, mi pedig kĂ©sőn jeleztĂĽk Ă©rkezĂ©sĂĽnket, Ă­gy már csak az Aranybika Szálloda egykori cselĂ©dszobájában kaptunk szállást. Ugyanakkor itt ismerkedtĂĽnk össze dr. Ladányi Sándorral, a magyar diákok hollandiai egyetemjárásának szakĂ©rtőjĂ©vel. Ez komoly inspiráciĂłt jelentett a további kutatásaimhoz is. A rendszerváltás után felesĂ©gemmel Ă©s kĂ©t fiunkkal nyaranta Magyarországra jöttĂĽnk vakáciĂłzni. AmĂ­g a felesĂ©gem a fiĂşkkal a budapesti strandokon játszott, Ă©n levĂ©ltárakba, könyvtárakba jártam.
 Az Ă–n kutatási terĂĽlete a peregrinatio hungarica egy rendkĂ­vĂĽl fontos szelete, a magyarországi diákok hollandiai tanulmányĂştja. Számos publikáciĂłja jelent meg a tĂ©mában Ă©s Ă©vek Ăłta visszatĂ©rő vendĂ©ge debreceni könyvtáraknak, levĂ©ltáraknak.
  Igen, ezek az utazások vezetnek vissza a tĂ©mám forrásaihoz. Mindig nagy örömmel jövök Debrecenbe, hiszen a Református KollĂ©gium könyvtári Ă©s levĂ©ltári gyĂ»jtemĂ©nyei valĂłdi kincsesbányák a magamfajta kutatĂł számára. Az elmĂşlt másfĂ©l Ă©vtizedben gyĂĽmölcsöző kapcsolatokat sikerĂĽlt kialakĂ­tanom debreceni kollĂ©gákkal. Évek Ăłta rendszeresen adok elő a NĂ©derlandisztika TanszĂ©ken mĂ»ködő Magyar-Holland Kapcsolatok KutatĂłcsoport konferenciáin, 2007-ben Michiel de Ruyter Ă©s Magyarország, 2009-ben a Magyarország Ă©s NĂ©metalföld kapcsolata, majd 2012-ben a Magyarország Ă©s NĂ©metalföld kapcsolata a kora Ăşjkorban cĂ­mĂ» konferenciákon tartottam előadást. Dr. Pusztai Gábor tanszĂ©kvezető Ăşr meghĂ­vására a holland szakos diákoknak is beszĂ©lek fĂ©lĂ©vente egyszer a peregrináciĂł kĂ©rdĂ©sĂ©ről, Ă©s ezt nagy örömömre az anyanyelvemen, hollandul tehetem. A NĂ©derlandisztika TanszĂ©k Acta Neerlandica folyĂłiratának is állandĂł lektora vagyok. Az Ă©vek során sikerĂĽlt gyĂĽmölcsöző kapcsolatokat kialakĂ­tanom az Ă–sszehasonlĂ­tĂł Irodalomtudományi IntĂ©zet ReformáciĂłkutatĂł Ă©s Kora Ăšjkori MĂ»velődĂ©störtĂ©neti KutatĂłcsoportjával, kĂĽlönösen Bitskey István Ă©s Imre Mihály professzor urakkal, valamint Csorba Dávid főiskolai docens Ăşrral.
 Ă–n 2011-ben megkapta a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje kitĂĽntetĂ©st a magyar-holland református kapcsolatok, kĂĽlönösen a hollandiai magyar peregrináciĂł kutatása terĂĽletĂ©n vĂ©gzett Ă©vtizedes munkájáért, most pedig a rangos Pro Cooperatione dĂ­jat, mellyel a debreceni tudományos közĂ©lettel hosszĂş Ă©vek Ăłta ápolt rendkĂ­vĂĽl eredmĂ©nyes egyĂĽttmĂ»ködĂ©sĂ©t ismertĂ©k el. Mi az, ami Ă–nt mĂ©g mindig Ăşjabb kihĂ­vásokra inspirálja?
  EgyrĂ©szt az olthatatlan kĂ­váncsiságom Ă©s lelkesedĂ©sem a kutatás iránt. Bár már nyugdĂ­jas vagyok, de 2011 Ăłta a Vrije Universiteit Egyetemi Könyvtárában dolgozom tovább research fellow-kĂ©nt. 2013. február vĂ©gĂ©n szervezetĂĽnk az Országos SzĂ©chĂ©nyi Könyvtárral egyĂĽtt internetes kiállĂ­tást a magyar-holland protestáns könyvkultĂşrárĂłl. Továbbra is kĂ©szĂĽlnek tanulmányaim, sokat utazom olyan országokba, ahova hollandiai egyetemi nyomtatványok kerĂĽltek, Olaszországba, NĂ©metországba, Svájcba, Lengyelországba, Litvániába. MásrĂ©szt nagyon fontosnak tartom a fiatal kutatĂłkkal valĂł egyĂĽttmĂ»ködĂ©st, ezĂ©rt is volt kĂĽlön öröm számomra, hogy az elmĂşlt Ă©vekben a NĂ©derlandisztika TanszĂ©ken kĂ©t doktori vĂ©dĂ©sen is bizottsági tag lehettem.
 Köszönöm a beszĂ©lgetĂ©st, további munkájához sok sikert Ă©s jĂł egĂ©szsĂ©get kĂ­vánok! Az interjĂşt kĂ©szĂ­tette: dr. Bozzay RĂ©ka, egyetemi adjunktus, NĂ©derlandisztika TanszĂ©k
 
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
Hét Szépe
Érdekel a hét szépe fotózás: Jelentkezz!
Még több kép!
Facebook
Facebook
Eseménynaptár
Hamarosan lesznek ajánlott rendezvények!
Keresés
Videó
2013. 03. 27.
2013. 03. 20.
2013. 03. 07.
2013. 02. 27.
Hirdetés
Blog TOP5
1. Mûvészet és dizájn: bátran, szabadon, innovatívan Ha kíváncsi vagy a modern XXI. század legötletesebb alkotásaira és innovatív megoldásaira, kövesd figyelemmel a manzardcafe kreatív blogját!
2. Tippek olvasáshoz Ha nem vagy tisztában vele, hogy melyek napjaink bestsellerei, vagy csak egy kedvencedrõl szeretnél kritikát olvasni, látogasd meg az ajánlott oldalt.
3. Karácsonyfa biciklibõl Azt hiszed, a karácsonyfa csak feldíszített fenyõ vagy mûfenyõ lehet? Felejtsd el! Ez elavult sablon, ma már biciklibõl is lehet karácsonyfát építeni.
4. A kávé újratöltve Lassan újra itt a vizsgaidõszak, ennek pedig egyik szinte elengedhetetlen kelléke a kávé. De vajon mi is ez az ital, hogyan készül, honnan származik és hogyan került hozzánk?
5. Minden idõk egyik kampánya Most semmiképpen sem egy olcsó, hatékony digitális PR vagy webkettes megoldásról lesz szó, ellenben egy zseniális ötlet kiváló megvalósításáról.