Interjú
Marsalkó Dávid
2014. március 19.
Zene és zene
„A koncert olyan, mint egy nagy interjú. Mindenki arra kíváncsi, hogy mit mondasz.” – így kezdődött a beszélgetés a Halott Pénz frontemberével, Marsalkó Dáviddal, s ennek tudatában már nem is tűnt olyan soknak, hogy egy egész zenekar figyeli a kérdéseket és a válaszokat. Dávid mesélt a zenekar múltjáról, jelenéről és jövőjéről, továbbá az általuk képviselt stílusról, kettősségről és mindenről ami "halott pénzes” lehet.
 - Az első nagy slágeretekkel, A feneked a gyengém c. dallal kerültetek be a köztudatba , azóta már több számotok is ismert lett a nagyközönség számára. Azonban sokan nem tudják, hogy honnan indult el a zenekar.
  - 2004-ben született meg a Halott Pénz, ekkor találtam ki ezt a nevet. Készült három demo szám, ezután inaktív évek következtek a csapat szempontjából, azonban én ekkor kezdtem el mélyebben foglalkozni a zeneírással, zenekészítés mikéntjével. 2009-ben éledt fel újra a Halott pénz, létrejött az első szólólemez, amit követett egy másik 2010-ben, amiről az Angard c. számhoz klipet is forgattunk. Ez lett az első klipünk és talán innen indult el igazán a csapat karrierje. Azelőtt főleg az albummal, koncepció kialakításával, a formátumban rejlő lehetőségekkel foglalkoztam, de rá kellett jönnöm, hogy ehhez a Halott Pénz világhoz elengedhetetlen a vizuális tartalom. A klip megjelenése indított el olyan folyamatokat, aminek meg voltak a lépcsői, és segítettek kijelölni azt a csapásirányt, amelyen haladni tudunk. A következő nagy lökést A feneked a gyengém c. számunkhoz forgatott klip adta, ezután készült el a Feltámadott a tenger, majd a Minden szobába kell álom videó formátumban. Mindig is zenekarral szerettem volna dolgozni, nagyon muzikális vagyok, még ha a tradicionális értelemben véve nem is vagyok zenész. Fontos volt a folyamatos fejlődés, illetve az, hogy a közönség szeresse, amit csinálunk, és jól érezzék magukat a koncertjeinken. A zenekar szép lassan verbuválódott össze, „természetesen úton”, 2013 szeptemberében pedig megjelenhetett az a lemez, amin több sláger is megtalálható. A lemez bemutatótól kezdve csak zenekarral együtt találkozhat velünk a közönség.
 - Hogyan tudnád meghatározni azt a zenei stílust, amit képviseltek, és leginkább közel áll hozzátok?
  - Nem igazán szeretek műfajokban gondolkodni, mert az internet korszakában nem is igazán lehet tiszta műfajokról beszélni, hiszen nagyon sokféle zene hat a közönségre és az alkotókra egyaránt. Ebben a helyzetben elengedhetetlen a nyitottság, valamint el kell fogadni azt, hogy nem minden fekete és fehér. A Halott Pénz világa sem egydimenziós, próbálunk izgalmas tartalmakkal előállni, mind vizuálisan és mind zeneileg. Sok hatás ér minket, állandóan változunk. Volt már arra példa, hogy egy-egy szám erejéig kiegészültünk új tagokkal, ez az adott dalnál befolyásolja a hangzást és magát a zeneszerzést is, tehát nehezen tudnám meghatározni, hogy milyen műfajba sorolhatók a zenéink. Talán ez nem is a mi feladatunk, számomra zene és zene van. Menyhárt Jenő mondta azt, hogy „Nekem minden egyformán popzene”, s ezzel a gondolattal teljesen egyet értek.
 - Együtt dolgoztatok többek között Szabó Balázzsal, Papp Szabival, Soerii és Poolekkel is, akik mondhatni ugyanúgy „popzenészek”, de mégis egy másfajta zenei világot jelenítenek meg a saját művészetükben. Hogy jöttek létre ezek az együttműködések és milyen volt velük a közös munka?
  - Balázzsal már barátokként dolgoztunk együtt, Szabival pedig a Soerii és Poolekkel a közös számunk munkálatainál barátkoztunk össze igazán. Ezek általában úgy indulnak, hogy „Iszunk egy pálinkát?”, eltelik egy kis idő, „Nem csinálunk egy közös számot?”, de valamikor vodka szódával hangzik el a kérdés, a történet ugyanaz. Ha két zenész elkezd beszélgetni, akkor általában kiderül, hogy mennyire gondolkodnak egyformán a zenéről, mennyire nyitottak és mennyire tetszik a másik munkássága és amennyiben hasonló a gondolkodásmódjuk kialakulhat az együttműködés. Nagyon tanulságos volt mind a két számnak az elkészítése, hiszen sokan tanultunk egymástól, és inspiráltuk egymást, annak ellenére, hogy tényleg másabb zenei hangzásvilágot képviselünk mindannyian.
 - Vannak olyan számaitok, amelyeknek a szövege túlságosan egyszerűnek hathat, azonban más zenéitekben pedig komoly társadalomkritikát fogalmaztok meg. Milyen gondolatiságot szeretnétek az alkotásaitokban felvillantani?
  - Az, hogy ki mit vesz észre a zenénkből nagyban függ attól, hogy hány Halott Pénz számot ismer. A csapatra jellemző egy kritikus szemlélet, ez az alkotásainkat alapvetően meghatározza, függetlenül attól, hogy egy könnyebben értelmezhető számról van szó, vagy valamilyen komolyabb témát feldolgozó zenéről. Valóban kontrasztos ez, hiszen mi vagyunk A feneked a gyengém, a Helló lányok és a Farkasok dala, illetve Feltámad a tenger is, s bár ezek első hallásra nagyon különbözőek, mégis van bennünk valami közös, ettől „halott pénzesek”. Olyan a zenei világunk, mint talán maguk az emberek is. Senkinek nincs két egyforma napja, folyamatosan külső hatások érnek minket, naponta mást látunk meg a világból, változunk, rengeteg érzés kavarog bennünk. Mi ezt szeretnénk megénekelni, nem csak azt, hogy kék az ég.
  - A civil szakmád szerint marketinges vagy. Mennyiben tudod ezt a fajta tudásod felhasználni a zenekar mindennapi életében?
  - Sokat számít, hogy marketing szakirányon végeztem, mert adott egyfajta szemléletet, ami segít a zenekar életét szervezni. Folyamatosan figyelem a közönséget, mert az ő reakciójuk mutatja azt, hogy mit csinálunk jól és mit nem. Az elméletek, amiket megtanultunk és a mindennapi gyakorlat azonban sokkal másabb, talán azért is, mert a zeneipar – de más művészeti ágak is – egy nagyon különleges piaci szegmense a gazdaságnak. Emberi oldalról és az őszinteség felől próbálom megközelíteni a marketinget a zenekar esetében, hiszen így sokkal könnyebben el lehet érni, hogy az emberek szeressenek minket és a zenéinket is.

- Pálóczi Alexandra -
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
Hét Szépe
Érdekel a hét szépe fotózás: Jelentkezz!
Még több kép!
Facebook
Facebook
Eseménynaptár
Hamarosan lesznek ajánlott rendezvények!
Keresés
Videó
2013. 03. 27.
2013. 03. 20.
2013. 03. 07.
2013. 02. 27.
Hirdetés
Blog TOP5
1. Művészet és dizájn: bátran, szabadon, innovatívan Ha kíváncsi vagy a modern XXI. század legötletesebb alkotásaira és innovatív megoldásaira, kövesd figyelemmel a manzardcafe kreatív blogját!
2. Tippek olvasáshoz Ha nem vagy tisztában vele, hogy melyek napjaink bestsellerei, vagy csak egy kedvencedről szeretnél kritikát olvasni, látogasd meg az ajánlott oldalt.
3. Karácsonyfa bicikliből Azt hiszed, a karácsonyfa csak feldíszített fenyő vagy műfenyő lehet? Felejtsd el! Ez elavult sablon, ma már bicikliből is lehet karácsonyfát építeni.
4. A kávé újratöltve Lassan újra itt a vizsgaidőszak, ennek pedig egyik szinte elengedhetetlen kelléke a kávé. De vajon mi is ez az ital, hogyan készül, honnan származik és hogyan került hozzánk?
5. Minden idők egyik kampánya Most semmiképpen sem egy olcsó, hatékony digitális PR vagy webkettes megoldásról lesz szó, ellenben egy zseniális ötlet kiváló megvalósításáról.