Interj
Ács Dani
2015. mjus 28.
„Nem vagyok egy György Péter…”
Viszont annál inkább Ács Dani, amikor az ő nevét kimondom, a velem egykorú egyetemi hallgató pontosan tudja, hogy a 444 újságírójára és videóbloggerére gondolok. Mindenki ismeri az ask.fm-ről és a magyar rapháborúról készült videó sorozatait, vagy személyes kedvencemet, a 4-es metró bemutatásáról készült videót, Ács Bencével.
  - Hogyan látod a magyarországi média jelenlegi helyzetét?
  - Ez egy olyan kérdés, ami sûrûn elhangzik mostanában, hiszen azt látja mindenki, hogy nagyon átrendeződik a médiapiac. Valamiféle mozgás van ebben a dologban, ráadásul ezek politikailag koordináltak. Nem régóta vagyok újságíró igazából, inkább videós, a 444-nél kezdtem el ezzel foglalkozni. Az Indextől indultam és előtte reklámos voltam. Sokkal békésebb volt akkor a helyzet, de ezt sok szempontból meg lehet közelíteni. Amíg az Index és az Origo voltak az online médiában a két legnagyobb ellenfél nem volt semmilyen acsarkodás. Emlékszem, mikor az Indexnél még azt mondogattuk, hogy de jó lenne, ha lenne konkurencia, mert az motiválna minket. Hát most már mindenféle van. A 444 egy kis lap, összekell csapnunk olyanokkal, mint a HVG, a VS. Ilyen az Indexnél nem volt és ezt lehet érezni, mostanában, hogy mindenki beszól mindenkinek. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a hangulat egy kicsit puskaporos. Ez azért is van, mert kevés az igazi piaci tőke a médiumokban. Leginkább állami pénzeken osztozkodnak a legnagyobbak. Nagyon kevés olyan felület van, amit piaci vagy politikai szereplők ne próbálnának befolyásolni. Nagyon nagy szereptévesztéseket látok, a legtöbben valamilyen hatalmi érdeket szolgálnak ki. Abban hiszek, hogy a médiának az lenne a feladata, hogy a hatalmat kontrollálja és féken tartsa. A demokráciában akkor vagyunk hasznosnak, mint médium, hogy amibe a nézők, olvasók nem látnak bele, vagy amit ők nem tudnak kontrollálni azt mi elvégezzük. A média mostani helyzetében, ahol kb. 80%-ban kiszolgál, valamilyen hatalmat, úgy érzem, hogy nem látja el a funkcióját, de nem vagyok egy György Péter. Nem akarok úgy tetszelegni, mint valami médiatudós, de én ezt látom magam körül.
 - Említetted, hogy reklámosként is kipróbáltad magad. Mit gondolsz arról, hogy az újságíró feladatköre egyre inkább nő, már nemcsak, újságíróként kell szerepet vállalnia, hanem, olyan pr és marketing eszközöket is ismernie kell, amellyel népszerûbbé teheti a saját médiumát?
  - Amikor bekerültem az egészbe és láttam, hogy mit csinálnak körülöttem az újságírók, meg, hogyan gondolkodnak az Indexben az újságírásról, akkor a sales osztály és az újságírók nem is találkozhattak volna. A BBC elv szerint összeférhetetlen a kettő, mert ha a sales beleszól a tartalomba…
Most itt vagyunk a MasterCard Meetupon. Ha a MasterCard elkezd beszivárogni a tartalomba, akkor a mi olvasóink nem lehetnek biztosak abban, hogy a pénztől függetlenül állítjuk, amit állítunk és elveszíthetjük a hitelességünket. De a New York Times-tól kezdve, Amerikában, Európában mindenhol ez van, a piaci szereplők nem elégednek meg a tartalom körüli reklámmal, úgy érzik, hogy nem elég hatékony a televíziós reklámokhoz képest. Régen ezek élesen elválasztott dolgok voltak. Ugyanakkor, mivel a tartalmat fogyasztja az olvasó, a reklámozó be akar nyomulni oda.
Mi nagyon szeretnénk a 444-nél odafigyelni arra, hogy éles határvonal legyen a szponzorált tartalom és a saját magunk által előállított szerkesztőségi tartalom körül. Tehát beengedjük a tartalomba a piaci szereplőket, a szponzorokat, de őszintén és hangsúlyosan jelezzük, hogy itt nem ugyanazt a tartalmat kapod, amit a 444 egyébként szerkesztőségi tartalomként állít elő. Nálunk mindenki névvel és arccal vállalja a cikkeket, ezeket pedig úgy hívjuk, hogy Promó Ottó, így is írjuk alá ezeket a cikkeket.
  - Mit tudnál egy kezdő újságírónak javasolni, merre induljon el?
  - Megint azt kell hangsúlyoznom, hogy nem vagyok én olyan okos ehhez az egész média dologhoz, mint amilyen nehezeket kérdezel. Azt javasolnám, hogy nagyon sokat írjon és olvasson. Hozzánk elég sokan jelentkeznek és próbálkoznak. Mindig azt látjuk, hogy a BKF-en, vagy ezen - azon a média szakon végzett és átlapozzuk. Még azt is kiejtjük, hogy ha Washingtonban volt. Azt viszont nem lapozzuk át, ha küld egy tartalmat. „Ez a blogom, ez a tumblerem, ezt tudom én”. Ne úgy kezdje az újságírást, hogy odamegy egy újsághoz, hogy „én szeretném ezt a dolgot megtanulni”, hanem mindent írjon le az életéből, ami érdekes és fontos akár a Facebookon, akár egy blogon, akár egy tumblr-en. Nagyon nem elég egy lábon állni, tehát ha PhotoShoppol, akkor értsen hozzá, ha videót tudni vágni, akkor tudjon videózni, de az online médiában egyre komplexebbek ezek a dolgok. Léteznek még szakújságírók, de egyre kevésbé tudnak csak azzal álláshoz jutni, hogy „gazdasági újságíró vagyok”. Minél több témához és minél több formai eszközhöz értsen. Nagyon nagy érdeklődés, szenvedély és nyitottság kell, utána ennek a szenvedélynek a féken tartása. Mert e nélkül nem lehet egy témának jól neki menni, tehát ez lehet gyûlölet és utálat is, viszont ha ezt nem tudjuk féken tartani, akkor nem lehet jó cikket írni, mert elfogulttá válunk. Ezek kellenek, plusz tehetség és kreativitás, meg ilyesmi. Szóval komplexnek, egy kicsit svájci bicskának kell lenni ahhoz, hogy ma jól fizető állást találj a médiában.

- Ábel Niki -
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
Ht Szpe
Facebook
Facebook
Esemnynaptr
Hamarosan lesznek ajnlott rendezvnyek!
Keress
Vide
2013. 03. 27.
2013. 03. 20.
2013. 03. 07.
2013. 02. 27.
Hirdets
Blog TOP5
1. Mûvészet és dizájn: bátran, szabadon, innovatívan Ha kíváncsi vagy a modern XXI. század legötletesebb alkotásaira és innovatív megoldásaira, kövesd figyelemmel a manzardcafe kreatív blogját!
2. Tippek olvasáshoz Ha nem vagy tisztában vele, hogy melyek napjaink bestsellerei, vagy csak egy kedvencedrõl szeretnél kritikát olvasni, látogasd meg az ajánlott oldalt.
3. Karácsonyfa biciklibõl Azt hiszed, a karácsonyfa csak feldíszített fenyõ vagy mûfenyõ lehet? Felejtsd el! Ez elavult sablon, ma már biciklibõl is lehet karácsonyfát építeni.
4. A kávé újratöltve Lassan újra itt a vizsgaidõszak, ennek pedig egyik szinte elengedhetetlen kelléke a kávé. De vajon mi is ez az ital, hogyan készül, honnan származik és hogyan került hozzánk?
5. Minden idõk egyik kampánya Most semmiképpen sem egy olcsó, hatékony digitális PR vagy webkettes megoldásról lesz szó, ellenben egy zseniális ötlet kiváló megvalósításáról.