Campus Fesztivál-Tudatos környezet-és városvédelem
2009. december 9., hallgato.com

Az elmúlt napokban madárodúkat telepítettek a debreceni Nagyerdő területén a Campus Fesztivál szervezői és a Tiszántúli Természetvédők Társulata szakemberei.

A Campus Fesztivál szervezői – ahogy azt korábban is kiemelték – a sokszínű programok mellett kiemelten fontosnak tartják a nagyerdei környezet megóvását. A rendezvény lebonyolítását a környezetvédelmi előírások maximális betartásával végezték, emellett egyedi környezetvédelmi program is született a természetvédők közreműködésével.

Mivel a nyári fesztiválokon a legnagyobb hulladékmennyiség az eldobható műanyag és papírpoharakból tevődik össze, a Campus Fesztivál szervezői és a Tiszántúli Természetvédők Társulata közös ötlete nyomán a fesztiválon bevezették a „Campus Öko-adót”. A fesztiválos adónem valamennyi műanyag és papírpohárban felszolgált italt érintette, ez pénzben egy jelképes 10 Ft-os pohárárat jelentett. Az ebből összegyűlt 485.800 Ft-ból az elmúlt napokban madárodúkat telepítettek a debreceni Nagyerdő területén.

A mesterséges madárodú egyébiránt a természetes madárodú pótlására szolgál. Mivel az erdőgazdálkodás és a kertek, parkok fenntartása során a természetes odvakkal rendelkező faegyedeket előbb-utóbb kivágják, az odúlakó madárfajok számára mesterséges madárodúval biztosíthatjuk a megtelepedést. A legtöbb odúlakó madárfaj szívesen elfoglalja a különböző anyagokból készített mesterséges fészekodvakat, amelyekben eredményesen nevelik fel fészekaljaikat.

A Campus Fesztivál környezetvédelmi projektjének emellett több kiemelt pontja is volt, többek között az önkéntesek által biztosított „Természetvédő Szolgálat” felállítása, emellett az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. road show-ja is a rendezvény civil programjait színesítette: a Nagyerdőbe kilátogatók kötetlenül, játékos formában ismerkedhettek meg a szelektív hulladékgyűjtéssel és -hasznosítással, sőt maguk is bekapcsolódhattak a válogatásba. A résztvevők tippeket kaphattak arra is, hogy csupán egy kis odafigyeléssel könnyen és kényelmesen beilleszthető a mindennapokba a különböző hulladékok válogatása, illetve kiderült, hogy a különválogatott hulladékok hasznosítása milyen mértékű energia- és nyersanyag-megtakarítást eredményez.