Végéhez közeledik a Debreceni Egyetemen az emberközeli, gépi összetevőt is magába foglaló kommunikáció modellezési lehetőségeit, vagyis az ember-gép kommunikációt vizsgáló kutatás, melynek eredményeit kétnapos konferencián mutatják be 2011. május 26-27-én a szakemberek.
Elméleti és számítógépes nyelvészek, kommunikációkutatók, informatikusok, pszichológusok, matematikusok és a robotika kutatói dolgoznak közösen a Debreceni Egyetemen működő HuComTech (Human Computer Interaction Technologies) kutatócsoportban annak érdekében, hogy az ember és a gép közötti interakciót a hétköznapi, ember-ember közötti kommunikációhoz tegyék hasonlatossá és az ipar számára alkalmazhatóvá.
"Ez a kutatócsoport különleges és fontos területen dolgozik: sokat beszélünk a multidszciplináris összefogásról és arról, hgy az elméleti eredményeket a gyakorlat közelébe tudjuk hozni. Ezek a kutatások pontosan ilyen jellegűek, amelyek hasznos szolgáltatásokban nyilvánulnak meg a jövőben a mindennapi életben, példuál odamegyünk egy automatához, ami kommunkál velünk, felismer benünnket. Ezt természetesenek veszzük majd, de ehhez nehéz és rögös út vezet, amit pontosan ez a kutatócsoport épít ki" - mondta Dr. Gaál István, a Tudományegyetemi Karok elnöke a konferencia megnyitóján.
„Az ember és gép közötti kapcsolat emberközeliségét a kommunikáció multimodalitásának figyelembe vételével javíthatjuk, ami azt jelenti, hogy a spontán beszéd akusztikai felismerésén túlmenően szükség van a vizuális jelek, a gesztusok (elsősorban a kéz, a fej és a felsőtest mozdulatainak) és az arckifejezések (elsősorban a szem és az ajkak mozgásának) megjelenítésére, illetve arra, hogy a gép ezeket megfelelően tudja értelmezni. A HuComTech kutatócsoportban jelenleg ezen problémák megoldásában haladunk előre, bízunk benne, hogy eredményeink elősegítik a gépnek a hozzá forduló emberrel való érzelmi azonosulását” – ismerteti a kutatás meghatározó célkitűzéseit Dr. Hunyadi László projektvezető, a Debreceni Egyetem Általános és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszékének vezetője.
Mindennek érdekében 110 egyetemi polgár közreműködésével létrejött a Hucomtech Multimodális Adatbázis, amely formális és informális társalgások elemzésének eredményeit tartalmazza. Az önkéntesek egy állásinterjú irányított beszélgetés-szituációjában, majd egy kötetlen eszmecserén és egy szöveg felolvasásában vettek részt, ugyanis a szövegfelismerő berendezések elsődlegesen a szövegek felolvasásán alapulnak. A HuComTech azonban pont azt szeretné elérni, hogy a rendszer ne csak az előre rögzített szöveges tartalmakat, hanem a szabad beszélgetés folyamán bármikor előbukkanó új reakciókat is képes legyen értelmezni. „Szerettünk volna érzelmeket kicsikarni a partnerekből, ezért a beszélgetést vezető egyszer csak megszólalt angolul, ami váratlan helyzetet, az arcokra egyértelműen kiülő meglepetést okozott. Az alapkutatás utáni alkalmazási szint akkor lesz valószerű, ha ezt a sokféle új reakciót is meg tudjuk ragadni” – magyarázza a kísérletet Dr. Hunyadi László.
Az októberig Európai Uniós támogatást élvező kutatás eredményei a Debreceni Egyetemre tervezett Kognitív Robotikai Kutatóintézetben hasznosulnának, ami az ipar szereplőinek bevonásával akár a mindennapi életünkben megjelenő eszközök használatában is forradalmi változást eredményezhet.