195 millió forintból újult meg a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje. Többek között korszerĂ»sítették a pálma-, orchidea- és kaktuszházak fĂ»tési rendszerét, új odúkat helyeztek ki, valamint védett növényfajok továbbszaporítását is vállalták.
Három évig tartottak a fejlesztések a Botanikus kertben. Több épületben, például a kaktuszházban korszerĂ»sítették a fĂ»tésrendszert, valamint a hiányzó részeken pótolták a beton vagy drótkerítést.
Nyolc hektáron építettek ki öntözĂ”rendszert, és kivágták a park északi részén fekvĂ” akácost is, amit tölgyessé alakítottak át. A fejlesztési programban a szakemberek vállalták bizonyos növényfajok továbbszaporítását, és ezek visszatelepítését eredeti élĂ”helyükre. Ennek érdekében több mint két tucat védett és fokozottan védett, valamint 120 természetes fajról gondoskodtak.
Papp László, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének igazgatója elmondta: „Nem elhanyagolandó, hogy bármi történik eredeti élĂ”helyükön védett, fokozottan védett fajokkal, akkor a térségben lesz legalábbis a harminc fajon belül hova nyúlni, hiszen fenntartunk ezekbĂ”l a védett fajokból 200 és 2000 egyednyi, fajtól függĂ”en, úgynevezett anyatĂ”telep-állományt.”
Kialakítottak egy mesterséges sziklagyepet, ami az Északi-középhegység növényeit mutatja be, valamint bĂ”vítették a Kelet-Ázsiai gyĂ»jteményt. A tavat is bĂ”vítették, ahol egy mocsáros részt alakítottak ki.
Gaál István, a Tudományegyetemi Karok elnöke elmondta: „Egy rendkívül bonyolult mĂ»veletnek minĂ”sült, tudniillik az ottani állatokat és növényeket is ki kellett telepíteni, a tavat lecsapolni, kibĂ”víteni, majd a növényeket és állatokat visszatelepíteni.”
A botanikus kertben az állatfajokra is gondoltak. Az itt élĂ”, vagy fészkelĂ” madarak és kisebb emlĂ”sök számára odúkat helyeztek ki.