MegĂșjult a Botanikus Kert
2012. május 31., forrĂĄs: unideb.hu

A 200 millió forintos Európai Uniós forrásból nemcsak az infrastruktúra korszerĂ»södött, de komplex természetvédelmi és élĂ”hely-rekonstrukciós munkálatok is megvalósultak.

Elkészült a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fĂ»tési rendszerének korszerĂ»sítése, a kert vízellátásához és ideális élettér kialakításához szükséges modern öntözĂ”rendszer kiépítése, valamint a kert teljes kerítésrendszerének elkészítésével biztosítottá vált a gyĂ»jtemények és védett növények fizikai elhatárolása, védelme.

A „Speciális biológiai értékeink és élĂ”helyeik megĂ”rzése és rekonstrukciója - a DEBOTKERT projekt” keretében megtörtént a kertben élĂ” állatfajok táplálkozó-, szaporodó- és egyéb élĂ”helyének bĂ”vítése, a kert természetes növénytársulásainak rekonstrukciója, a védett és veszélyeztetett növényfajok továbbszaporítása, anyatelepek létrehozása, a védett növények visszatelepítése és utógondozása. Az élĂ”hely-rekonstrukció közel 30 növényfajt érintett, valamint körülbelül 120 természetes faj szaporítását és a kertbe, valamint eredeti élĂ”helyekre való visszatelepítését jelentette.

A két legfontosabb fejlesztéssel érintett növényfaj a nyílt homoki tölgyes és a gyöngyvirágos tölgyes. Az eredetileg 4 hektár területen elhelyezkedĂ” fafajok jelenleg több mint 6 hektárra terjednek majd ki és a szakavatott gondoskodásnak köszönhetĂ”en évek múlva visszanyerhetik nagyszerĂ» megjelenésüket és fajszámukat. A botanikus kert tavának bĂ”vítésével, a vízi növényfajok számának növelésével a vizes élĂ”hely rekonstrukciója valósult meg. Említésre méltó a speciális élĂ”helyek kialakítása és továbbfejlesztése is, ezen belül a mesterséges sziklagyepek megépítése, a kelet-ázsiai gyĂ»jtemény bĂ”vítése, valamint a veszélyeztetett pozsgásnövények tematikus gyĂ»jteményi élĂ”helyének rekonstrukciója.

- A munkálatok jó részét nem fejezhettük be a támogatott három év alatt. A védett növények fenntartása, a visszatelepítések és ezek folyamatos ellenĂ”rzése a botanikus kertek legfĂ”bb feladatai közé tartozik a 21. században - mondta Papp László, a Botanikus Kert igazgatója, a DEBOTKERT projekt szakmai vezetĂ”je.