eCarTec 2012
2012. november 22., Szabó László

 

A Debreceni Egyetem Gerundium versenyautója a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) meghívására részt vett 2012. október 23-25. között Münchenben az eCarTec kiállítás magyar standján. A kiállításon a hivatal 40 m2-es kollektív magyar pavilonban mutatta be a magyarországi elektromos autó- és alkatrészfejlesztés legújabb eredményeit. A kiállítás jó lehetõséget adott arra, hogy a magyar cégek, szervezetek bemutassák fejlesztéseiket a hajtás-, az alkatrész- és az akkumulátor gyártásában. Ezen a kiállításon mutatkozott be a szakmai közönségnek a Debreceni Egyetem MĂ»szaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszéken kifejlesztett, szabadalmaztatási eljárás alatt lévõ hajtás, és annak tesztelésére épített Gerundium versenyautó. Az autó installálása elõtti órákban a müncheni Deutsches Museum kínált szakmai ráhangolódást a csapatnak: természetesen nemcsak órákat, napokat el lehet tölteni a technikatörténeti érdekességeken végigvezetõ termekben, ahol a hajózás, repülés, Ă»rkutatás fejlõdési fázisaitól kezdve a nyomdagépek alakulásán át a modern fotó- és filmmĂ»vészet technikai apparátusáig minden megismerhetõ, sõt még villámot is elõállítanak egy speciális teremben, ahol már a bejáratnál tábla jelzi, néha be kell fogni a fülünket, olyan hangos kísérletek várnak néhány méter múlva. 

A Külgazdaság Hivatal magyar vállalkozások exportfejlesztésével foglakozik, illetve a Magyarországon befektetni kívánó cégeket támogatja. Célja, hogy bemutassa a magyar cégek potenciáját. partnereket keressen a hazánkban már e területen tevékeny cégeknek. A Debreceni Egyetemre azért esett a választásuk, mert e koncepcióautó megfelelõ fejlettséget mutat és illeszkedik a kiállítás tematikájába. Az autó azért igazán különleges, mert az utóbbi két évben az alternatív hajtású jármĂ»vek részére kiírt versenyeken – a pályán és azon kívül is – sikereket aratott. Amellett, hogy a versenyeket döntõ fölénnyel többnyire megnyerte, a Széchenyi Futam leginnovatívabb jármĂ» díját, az MVM Csoport Innovációs díját, valamint az AUDI Progresszivitás díját is elnyerte. A fejlesztõ csapat pedig a leginnovatívabb szellemiségĂ» csapat díját, a Spirit díjat kapta meg.

A megépített tanulmányautó hajtása a jelenleg a közúton is látható elektromos hajtású jármĂ»vekkel ellentétben egy erõsáramú hajtástechnika, gyakorlatilag egy mikroszámítógépes frekvenciaváltóval szabályozott váltóáramú hajtás. A megoldásban a teljesítményelektronikai berendezés a váltóáramú motor gerjesztési frekvenciáját szabályozza. 

„Olcsó, könnyen beszerezhetõ alkatrészekbõl hoztuk létre az autó hajtását, és terveztük olyanná, hogy folytonosan fellépõ tetszõleges gyorsulást vagy lassulást eredményezõ hirtelen dinamikus váltásokat is bírjon ki. Ez az iparban a villamos motorok hajtásánál egy elég szokatlan körülmény, ezért maga a feltalálói munka abból állt, hogy elemezve az eszközbe épített áramkörök mĂ»ködését, átterveztük az eszköz vezérlõszoftverét és így új tulajdonságokkal gyarapítottuk magát az eszközt, ami alkalmassá tette az autó hajtására. Tehát az eszközt újra »ki kellett találni« egy olyan funkcióra, amire eredetileg nem tervezték. A Debreceni Egyetem MĂ»szaki Kar autója különleges, mivel minél gyorsabban megyünk vele, annál kisebb a fajlagos energia-felhasználása, ami más elektromos autókra nem jellemzõ. A mi autónkban nem csökken gyorsabban az akkumulátor töltöttségi szintje akkor, mikor növeljük a sebességet, hanem pont ekkor a csökkenés üteme lassul. Ennek az autónak a végsebessége 110-120 km/h körül van, a 100-as tempót 8 mp körül el tudja érni” – avat be a mĂ»szaki részletekbe Bartha István, a Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék mérnöke.

A háromnapos müncheni eCarTec kiállításon nagyon sok szakmai érdeklõdõ nézte meg a jármĂ»vet és vette fel a kapcsolatot a fejlesztõkkel. „Ígéretes kezdeményezések vannak arra, hogy hasznosításra autóipari cégek átvennék a találmányt. Elképzelhetõ, hogy egy cég minden jogot megvesz és azután tovább fejleszt, de sokkal nagyobb esély van arra, hogy megvásárolják felhasználásra, vagyis ezt a technológiát hasznosításra adjuk át. Ebben az esetben a hasznosítási jogot megszerzõ cég saját jármĂ»vében alkalmazza ezt a hajtásmegoldást. Az autó fejlesztése eddig – munkaórákat és a tanszéki támogatóktól kapott támogatásokat, alkatrészeket, eszközöket nem számolva – húszmillió forint körül van” – tájékoztatott dr. Husi Géza, a MĂ»szaki Kar dékánhelyettese, a Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék vezetõje.

A helyszínen a távol-keleti akkumulátor-gyártó cégek iránt különös figyelemmel fordultak a MĂ»szaki Kar szakemberei, hogy miért, azt Vitéz Attila, az autó professzionális tesztpálya-pilótája világosította meg: „A legnagyobb probléma az autó elkészítése során az volt, hogy a megfelelõ tápforrást megtaláljuk, ugyanis a szabadalmaztatott hajtástechnika nagy feszültséget igényel. Jellemzõen a hazai, közép-európai akkumulátor-gyártók a nagy áram-kis feszültség irányába mentek el, így Kínából, Tajvanból, Hongkongból kell beszerezni az eredeti cellát, ami nem tartalmaz semmiféle akkumulátor õrt, feszültséghatároló eszközt, és nekünk kell megépítenünk a hozzátartozó elektronikát. Ezért fontos a közvetlen kapcsolat a gyártókkal.” Az eCarTec kiállításon ki is lehetett próbálni a felvonultatott autókat, például a Fiskers sportkocsija, melynek tetejére végig napcellákat telepítettek, igencsak lázba hozta a közönséget. „Utcai használatra tervezett elektromos autót próbáltam ki, egyszerĂ»en leírhatatlan élmény, hogy ha odalépünk a gázra, úgy megy– minden hang nélkül –, mintha egy rugót húztak volna fel a hátam mögött. A másik, ami nagyon tetszett, az az elektromos hajtású gördeszka” – számolt be tapasztalatairól a helyszínen Vitéz Attila, aki a Gerundiumot is bemutatta. Habár a pályán nem volt lehetõség 30-40 km/h sebességnél többet biztonságosan kihozni az autóból, így is lebilincselte a nézõket, akik természetesen mind ki akarták próbálni a MĂ»szaki Kar fejlesztését. Nagy siker volt az eCarTec kiállításon a Renault elektromos városi autója, a Twizy, ami igen fiatalos, változatos színvilággal is rendelhetõ. Ez egyébként az autógyártó legsikeresebb villanyautója, a Clio méretĂ» Zoe és a csúcsmodell, a Fluence szedán elektromos kivitele jócskán alulteljesít eladásokban a Twizyhez képest. 

A jövõt illetõen az már biztosnak látszik, hogy vállalati megrendelésre elektromos szemétszállító autóhoz fejlesztik a mérnökök tovább a megalkotott hajtást, s az is tervben van, hogy a közeljövõben Debrecenben egy kétüléses sportautó kasztnijába építve az utakon is találkozhatunk majd a mĂ»szakisok fejlesztésével – és az eCarTec 2013-as kiállításán is.