Vagyok aki vagyok
2013. február 20., Kovács Dorottya

 

Milyen a kapcsolat a virtuális és valós identitásunk között? Hogyan érvényesüljünk különbözõ csoportok tagjaiként? Hogyan oszlanak meg a nemi szerepek modern társadalmunkban? – Ehhez hasonló kérdések boncolgatására vállalkozott egy nagyszabású projekt keretén belül idén tavasszal a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet, együttmĂ»ködve többek között Szikszai Szabolccsal, a népszerĂ» blog, az ujragondolo.hu szerzõjével, valamint a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlõségi Központjával. A kiállítás és a kísérõ programok arra hivatottak, hogy elgondolkoztassák a nem keresztyén és a keresztyén látogatókat egyaránt, illetve hogy fiatalos stílusban vessenek fel és kíséreljenek meg választ adni néhány mindnyájunkat foglalkoztató kérdésre. 

A program ötletgazdái, a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet lelkészei – Barbi és Dani – tizenkét az identitáshoz kapcsolódó aktuális témát választottak ki és dolgoztak fel kifejezetten egyetemisták számára. A fõ attrakció a február közepén induló és egészen májusig tartó folyamatosan frissülõ képkiállítás lesz humoros, ugyanakkor elgondolkodtató képekkel, melyet az érdeklõdõk az Egyetemi Templom körüli szabad téren tekinthetnek majd meg. A kiállítást a tervek szerint interaktív – és felettébb látványos – játékok is színesítik majd. Az egyetemisták ezen kívül a médiában is követhetik a programot, hiszen az Európa Rádióban hetente beszélgetések hangzanak majd el egyetemi tanárokkal, lelkészekkel illetve más szakemberekkel az éppen terítéken lévõ identitással kapcsolatos témáról. Készül a program blogja is, melyet az egyetemisták a vagyokakivagyok.hu oldalról érhetnek majd el. 

A kiállításnak nem titkolt szándéka, hogy az önazonossággal kapcsolatos személyes kérdésekre irányítsa a látogatók figyelmét. Épp ezért a szerda esti istentiszteletek a félév során a tizenkét kiválasztott identitással kapcsolatos témakört ölelik majd fel, hogy ezzel is segítsék a témakörben való elmélyülést. A program végeztével pedig, az összegyĂ»jtött anyag a Csillagpont Református Ifjúsági Találkozón is megtekinthetõ lesz. 

A kiállítás által felölelt témák a következõk lesznek:

1. Képem önmagamról – mit gondolunk mi magunkról és mások rólunk?

2. Gyökerek – családi és kulturális gyökereink hatása az identitásunkra

3. Többszörös identitás – hogyan találjunk egységet?

4. Az identitás határai – hogyan tudom elfogadni azt, aki nagyon más, mint én?

5. Közös õsök – a közös pont keresése különbözõ vallásokban, emberekben

6. Nemi identitás – a nemi szerepek párkapcsolatokban és azokon kívül

7. Az identitás fejlõdése – akarunk/tudunk változni?

8. Digitális identitás – a valós és virtuális létezésünk kapcsolata

9. Csoportidentitás – a csoportokba tömörülés kihívásai

10. Ösztönök – személyiségünk sokszor elfojtott, szégyellt részei 

11. Tökéletesség/tökéletlenség – mit várnak az emberek, és mit mond a Biblia a tökéletességrõl?

12. Ez életen túl – mi vár a halál után?