Mezõgazdasági tudományos konferencia
2013. március 13.,

A fenntartható mezõgazdasággal, a jövedelmezõ kukoricatermesztéssel kapcsolatos aktualitásokról tartanak tudományos konferenciát. „Precíziós kukoricatermesztés. Öntözés” címmel a szakemberek 2013. március 13-án a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumában. Többek között a klímaváltozás, a vízkészlet és vízfelhasználás, az öntözés és a precíziós technológiák kihívásait vitatják meg a tudósok a gyakorlati szakemberekkel. 

A Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumában a konferencián a kukoricatermesztés legaktuálisabb kérdései kerülnek napirendre: a globális felmelegedés vízkészletekre gyakorolt hatása, a mezõgazdaság vízfelhasználása, az aszály által okozott terméskiesés, valamint a versenyképes kukoricatermesztés.

A konferencia kiemelt témája az öntözéses gazdálkodás nagyobb mértékĂ» elterjesztése, öntözött területek arányának növelése, és a jelenlegi aszályos idõjárási viszonyok között az öntözés hatékonyságának javítása. Magyarországon az öntözött területeket tervszerĂ»en, több éven át évi 30-50 ezer hektárral szükséges növelni. A vízkészlet rendelkezésünkre áll. Évente nagyon jelentõs mennyiségĂ» (114 km3) víz érkezik hazánkba, ehhez jön a csapadék mennyisége, amely évi átlagban 600 mm (60 km3). Sajnos jelenleg több víz (120 km3) távozik az országból, mint amennyi érkezik – nyilatkozta Nagy János professzor.

Bemutatásra kerül az új öntözési eljárás módszertana, amelyet Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma Földhasznosítási, MĂ»szaki és Területfejlesztési Intézete magyar (OM-00210/2008.) és EU-s (FP7-REGPOT ‘UD_AGR_REPO’) projektek keretében dolgozott ki. Kiépült egy térinformatikai szaktanácsadási információs rendszer, amely megalapozza a környezetkímélõ és hatékony agrotechnikai beavatkozásokat. Alkalmas a termõhelyi viszonyok és a termés részletes, táblaléptékĂ» vizsgálatára, az agroökológiai és a termesztéstechnológiai paraméterek térbeli-idõbeli elemzésére, megbízható segítséget nyújt az elõrejelzésben, lehetõvé téve egy korszerĂ» mezõgazdasági monitoring rendszer mĂ»ködtetését.