A sport fõvárosa lett Debrecen
2014. június 13., forrás: unideb.hu

Spanyolországból és Hollandiából is jöttek elõadók az XI. Országos Sporttudományi Kongresszusra, amelynek a Debreceni Egyetemen ad otthont.

 

- Az elmúlt években olyan lett Debrecen, mint Anglia az ipari forradalom idején. Nemcsak egy stadion épült, kutatóközpont is lesz benne, azaz a tudomány beköltözik a stadionba – hangsúlyozta Tóth Miklós, a Magyar Sporttudományi Társaság elnöke az XI. Országos Sporttudományi Kongresszus megnyitója elõtt tartott sajtótájékoztatón a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán. Az elnök szerint a dinamikus fejlõdésnek köszönhetõ, hogy idén az egyetem Gazdálkodástudományi és Vidékfejlesztési Karával közösen június 5. és 7. között Debrecenben tartják a konferenciát.

 

A stadionba tervezett Sportegészségügyi Központ kapcsán Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem gazdasági fõigazgatója kifejtette, hogy a 700-800 négyzetméteres komplexum az élsportolóknak és a szabaidõsportokat Ă»zõk igényeinek is megfelel majd. A Debreceni Egyetem 100 millió forintot nyert mĂ»szerbeszerzésre, a részletes koncepció kidolgozása már folyamatban van. A tervek szerint jövõ tavasszal nyit a központ, amely komplexitását tekintve egyedülálló lesz az országban.

 

- A sport fõvárosa lett Debrecen egy rövid idõre – mondta Nábrádi András, a Debreceni Egyetem stratégiai rektorhelyettese, aki köszöntõjében felidézte, hogy az intézmény 2006-ban kezdett hozzá az oktatási és infrastrukturális fejlesztésekhez a sporttudomány területén.

 

- A sportszervezõ képzés már a kezdetek óta rendkívül népszerĂ», és hamarosan elindul a sportközgazdász és sportmérnök szak is – tette hozzá a rektorhelyettes.

 

Petõ Károly dékán szerint nagyon fontos, hogy ilyen kongresszusoknak adjon otthont az intézmény, hiszen a kutatók csak így tudnak beszámolni, illetve elsõ kézbõl értesülni a tudományterület legfrissebb eredményeirõl. A Gazdálkodástudományi és Vidékfejlesztési Kar dékánja felhívta a figyelmet a rendezvénnyel egy idõben zajló Az egészség fókuszai a turizmusban – III. Nemzetközi Turizmus Konferenciára, amelynek központjában ugyancsak az egészséges életmód áll.

 

A Testnevelési Fõiskola után a Debreceni Egyetem a második legnépszerĂ»bb intézmény a sportképzések területén – jelentette ki Borbély Attila, a Sportgazdasági és -menedzsment Tanszék vezetõje, aki elárulta, hogy a sportközgazdász, valamint az országban egyedülálló sportmérnök mesterképzés a napokban kerül a Magyar Akkreditációs Bizottság elé.

 

- Minden félévben ötezer hallgató számára kell a testnevelésóra megfelelõ körülményeit biztosítani az intézményben – emelte ki Bács Zoltán gazdasági fõigazgató "Sportkoncepció és szervezeti megvalósítása a Debreceni Egyetemen" címĂ» elõadásában a konferencia elsõ napján. A gazdasági fõigazgató rámutatott, hogy a városi sportlehetõségre és a versenysportra is szükség van ahhoz, hogy minden hallgató teljesíteni tudja a meghatározott számú testnevelésórát.

 

A hallgatói tornaórákon kívül, a sporttudományi képzés, a sportegészségügyi szolgáltatás, a hallgatói szabadidõsport, a versenysport és a sportlétesítmények mĂ»ködtetése, fejlesztése a Debreceni Egyetem sporttal kapcsolatos tevékenységeinek fõ területe.

 

A sporttudományi képzésekhez és sportegészségügyi szolgáltatásokhoz szükséges személyi és tárgyi feltételek kialakítása jelenlegi is folyamatban van - közölte Bács Zoltán. A hallgatói és szabadidõsport és versenysport területén kifejezetten jól áll az egyetem, a DEAC-nak 16 szakosztályban mintegy 600 igazolt sportolója van – tette hozzá.

A gazdasági fõigazgató beszélt a Nagyerdei Stadiont üzemeltetõ Magyar Sport- és Életmódfejlesztõ Klaszterrõl is, amelyben többek között a város, a DVSC és az egyetem is jelen van. A klaszter céljai között szerepel a sport és egészségmegõrzés, a funkcionális élelmiszer- és gyógyszerfejlesztés területén született K+F eredmények gyakorlati hasznosítása.