Hi谩nyp贸tl贸 m没 a labdar煤g谩sr贸l
2016. m醨cius 1., forr谩s: unideb.hu

A Debreceni Egyetem gondozásában készült el A magyar labdarúgás története cím没 ötkötetes könyvsorozat, melyet Felcsúton mutattak be.

- A Debreceni Egyetem úgy nyúlt a labdarúgáshoz, ahogy eddig egyik fels玫oktatási intézmény sem az országban – jelentette ki Szöll玫si György, a Puskás Intézet igazgatója A magyar labdarúgás története cím没 könyvsorozat bemutatóján, a Pancho Arénában.Az igazgató kifejtette: a Debreceni Egyetem egy fantasztikus partner a küldetésükhöz, hogy bemutassuk, miként lehet tudományos igényességgel foglalkozni a labdarúgással.

Bács Zoltán, a kötetek szerkeszt玫je, a Debreceni Egyetem kancellára elmondta: tananyagfejlesztés kapcsán merült fel az ötlet, hogy egy hagyományos tankönyv kiadása helyett dolgozzák fel a hazai labdarúgás teljes történetét.

- Az öt kötetben mintegy 3700 oldalon, több mint 4000 fotóval mutatják be a szerz玫k – Dénes Tamás, Sándor Mihály és B.Bába Éva – a hazai futball történetét az 1890-es évekt玫l 2015-ig. 2016-ban egy új korszak kezd玫dik a magyar labdarúgásban, mivel a válogatott kijutott az Európa-bajnokságra, de az már egy új kötet témája lesz – fogalmazott Bács Zoltán.
A kancellár hozzátette, hogy a Debreceni Egyetem kutatási és képzési portfóliójában egyre meghatározóbb helyet foglal el a sporttudomány, s a most bemutatott könyvsorozat is kit没n玫en példázza a sport interdiszciplinaritását, hiszen bölcsészet- és sporttudományi szakemberek m没ködtek együtt a munka során.

B. Bába Éva kifejtette, hogy a könyvsorozat évtizedes gy没jtés eredménye, hiszen a felhasznált archív cikkek jelent玫s része magángy没jteményekb玫l került el玫, ezek nagy segítséget jelentettek a kor szellemének megidézésében.

Dénes Tamás eddigi szerz玫i pályája csúcsának nevezte a m没vet, amely kiválóan bemutatja, hogy a labdarúgás milyen szoros kapcsolatban van a társadalommal és a kultúrával. A társszerz玫 szerint az els玫 két kötet megírása jelentette a legnehezebb feladatot, hiszen ez a korszak még kevésbé volt feltárva, ugyanakkor a teljes történet feldolgozásával egy nemzetközi szinten is kiemelked玫 sorozat jött létre.

Sándor Mihály az egyedülálló címergy没jteményre és a kötetek gazdag képanyagára hívta fel a figyelmet: szinte minden oldalra jut egy fotó, soha nem látott felvételek kerültek el玫 a magángy没jt玫k archívumaiból.

A könyvbemutató végén Bács Zoltán és a szerz玫k egy-egy kötetet adtak a Puskás Intézet könyvtárának.