Incognito Club, Nagyerdei Víztorony, Roncsbár… Teltház van, sokaknak még ülőhely sem jutott. A közönség a színpadot figyeli, a mikrofonnál váltják egymást a fiatalok, papírról, telefonról olvasnak fel, de van olyan is, aki fejből nyomja. A fellépők a szemükbe világító reflektorok miatt nem látják, csak hallják a közönséget. Azt tudják, hogy sokan vannak, de azt nem, hogy a tizenéves középiskolásoktól kezdve a nyugdíjasokig számos generáció képviseli magát a nézőtéren. Minden produkciót taps kísér. A háttérben a rendezvény plakátja, a plakát bal szélén egymásba fonódó kacskaringós betűkkel a csapat neve: DebreSlam.
A 2014-ben alakult csapat rövid idő alatt nagy népszerűséget ért el. Hogy milyen hamar a figyelem középpontjába kerültek, azt mutatja az is, hogy a szó legszorosabb értelmében DebreSlam-ről csak 2015 óta beszélhetünk. A Debreceni Slam Poetry csapatának meg kellett változtatnia a nevét a DSP nevű rapformáció miatt, hiszen az e három szó kezdőbetűjéből álló logó egyszerre utalt mindkét csapatra. A DebreSlam rendezvényeinek állandó teltháza nem csak a slam közkedvelt műfajának köszönhető, hiszen a ma már rutinos fellépőnek mondható tagok nagy műgonddal készülnek a programokra. Mivel nem egyetemi szerveződésű társaságról van szó (a fellépők a legkülönfélébb iskolákból, egyetemi karokról, munkahelyekről állnak a mikrofon mögé), ezért a programok színesek, tematikailag is szerteágazóak.
Ez még akkor is így van, hogyha a téma, amire a fellépőknek szöveget kell írni, adott. Ez egyáltalán nem jelent problémát, hiszen mindig izgalmas megfigyelni, hogy ki hogyan tud megfelelni az előírásoknak, és hogyan harmonizálnak egymással a legkülönfélébb érdeklődési körrel rendelkező alkotók szövegei, produkciói.
Hasonlóan más magyar slammes szerveződésekhez, a DebreSlam legnagyobb eseménye a minden évben megrendezett országos verseny. Már alakulásának évében megtartotta az első összecsapást, amit azóta három másik követett. Ezek egyik jellegzetessége, hogy a szakmai zsűrivel együtt a közönség is kinyilváníthatja véleményét, hiszen két részből tevődik össze a bajnokság bírósága. E mellett a február és március környékén megtartott est mellett számos más rendezvényen is képviselik magukat. A Kávészünettel például rendszeresen fellépnek a Roncsbárban (legutóbb október 23-án láthatta őket a közönség), illetve közművelődési intézményekkel is szoros kapcsolatban állnak.
De nem csak az éjszakai kulturális életben vannak jelen. Számos fővárosi és vidéki rendezvényen vesznek részt, és nem rettenti el őket a tanórák szűkös időkerete sem, slammeltek már egy balmazújvárosi középiskola irodalom óráján is.
Bár vannak, akik ismerősebbek lehetnek a közönség számára, hiszen a legaktívabb résztvevőknek számítanak (például Bakota Zalán, Hepp Iván, Polgár Tóth Tamás, Somogyi Tibor, Szűcs Noémi Foffi), az alapítás óta eltelt három év alatt folyamatosan nőtt a tagok száma, így ma már számos tehetséges slammer öregbíti a DebreSlam hírnevét. Ismertségüket a folyamatos fesztiváljelenlét mellett (például rendre ott vannak a Campus Fesztiválon is) rádiós interjúk, televíziós megjelenések is növelték, legutóbb október 13-ai rendezvényükről készített felvételeket a DTV.
De a csapatról nem csak az esteken informálódhatnak az érdeklődők. 2015-ben a debreceni Amúgy online irodalmi folyóirat slam-rovatot indított, amelyben szövegek és videók is megjelennek. Itt számos DebreSlam-es közölt, de a szerkesztési feladatokat is az ő köreikből látták el.
Azonban ettől az évtől kezdve még aktívabb lesz a csapat. Az éves nagyversenyek és az állandó esteken kívül (amiket az Incognitóban és a Nagyerdei Víztoronyban tartanak) már negyedéves megmérettetések is lesznek. Ezeken az eseményeken nem lesz szakmai zsűri, a közönség kapja a főszerepet, hiszen az ő feladata lesz, hogy a szavazólapokon leadja a voksát és eldöntse, hogy ki volt az est legjobbja. A youtube csatornájukat is igyekszenek majd sűrűbben frissíteni. Bár a világhálón már találhatóak versenyvideók, ezt az oldalukat még tovább akarják fejleszteni. Így bizonyára mi is újabb tehetséges alkotókat ismerhetünk meg.