Saláta
Veszélyek a téli vizsgaidõszakban
2009. december 13., forrás: felvi.hu

Rövidülõ nappalok, nyirkos idõjárás és túlhajtottság - ezekkel kell szembenéznie a hallgatók egészségének télen. A vizsgaidõszakban különösen fontos, hogy odafigyeljenek a diákok magukra, hiszen ilyenkor leterheltebb a szervezet; ráadásul a vizsgák betegség miatti halasztása áthúzhatja az elõzetes tanulási terveket. Az orvos szerint kellõ odafigyeléssel megelõzhetõ a baj, de, ha mégis elkap valakit a betegség, tanácsos otthon maradnia és kúrálnia magát.

Dr. Tibold Antal, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központjának fõorvosa szerint a negatív felhangok ellenére érdemes beadatni az influenza elleni oltást. Az influenza vírus mellett a diákoknak számos egyéb kihívással is szembe kell nézniük ebben az idõszakban. Télen rövidül a nappalok hossza, mely az emberi szervezetet is megviseli. Az ember hangulata szempontjából sem mindegy a fényben töltött idõtartam, a csökkenés rendszerint rosszabb hangulatot eredményez, ez pedig hatással van a fizikumra is. Az évszak sajátosságai mellett azonban a fõorvos szerint a táplálkozásra is kiemelt figyelmet kell fordítani a téli vizsgaidõszakban. „Elengedhetetlen a friss zöldségek, gyümölcsök bevitele, melyet, ha szükséges, vitaminkészítmények szedésével is kiegészíthetünk" - tette hozzá.

Télen az alacsony hõmérséklet és a nyirkos idõ segíti a fertõzések terjedését, a felsõ-légúti megbetegedések pedig bárkit könnyen elérnek. „Cseppfertõzés útján terjedõ fertõzések esetén veszélyforrást jelenthet például a tömegközlekedés, de elég néhány tüsszögés, hogy egy tanulószoba, a kollégium egy szintje, vagy akár az egész diákotthon megfertõzõdjön" - mondta el a fõorvos. Éppen ezért kell felkészíteni a szervezetet erre az idõszakra, melyet az éghajlati sajátosságok mellett a vizsgaidõszak is megterhel. Míg a szorgalmi idõszakban a diákok rendszeresebben mozognak, addig a vizsgák közben mindent hajlandóak a tanulás alá rendelni. Meg kell azonban találni a megfelelõ egyensúlyt a fizikai és szellemi terhelés között, a fizikai aktivitás ugyanis a pszichének is kedvez. A különbözõ karokon más-más megterhelést jelent a vizsgaidõszak. Típusosan magolós vizsgákra készülnek például a jogász- vagy az orvostanhallgatók, és a megtanulandó anyag mennyisége miatt gyakran elfelejtik betartani ezeket az ajánlásokat.

A diákok gyakran kényszerülnek alvás helyett a tanulásra, ez pedig felborítja a megszokott napi ritmust és kimerültséghez vezet. Elsõ alkalommal a különbözõ serkentõ szerek is jó megoldásnak tûnnek: a nem legális anyagok, mint például a különbözõ amfetaminszármazékok azonban könnyen ellenkezõ hatást keltenek. „Ilyen esetekben fordulhat az elõ, hogy valaki a többhetes tanulás után meg sem tud szólalni a vizsgán, mert pont akkor fogy el az energia" - magyarázta a fõorvos.

Ha pedig már megtörtént a baj: az illetõnek fáj a torka és köhög, inkább maradjon otthon és C-vitaminnal, illetve meleg teával kúrálja magát - javasolja a szakember. Ha a betegség bakteriális eredetû, akkor lehetséges, hogy szükséges antibiotikum szedése. Virális megfázás esetén viszont hiba, mivel az antibiotikumnak a vírusokra nincs hatása. Tibold Antal szerint betegség esetében pihenni kell, illetve kerülni a közösségi helyeket, tantermeket.
 



A szerzõ további cikkei
Többen tanulhatnak teljes állami ösztöndíjjal A kormány döntése alapján ötezerrel többen kezdhetik meg térítésmentesen fels?oktatási tanulmányaikat a 2012/13-as tanévben.
Jön a regisztrációs csomag Már postán vannak a 2012-es felvételi regisztrációs levelei
Február 24-én éjfélig lehet jelentkezni Február 24-én éjfélig lehet jelentkezni a felsõoktatásba
Elindult a keresztféléves eljárás Újabb jelentkezési idõszak kezdõdött október 15-én: a keresztféléves felsõoktatási képzésekre lehet jelentkezni, egészen november 15-ig.
Keresztféléves ponthatárok Több mint 4500-an kezdhetik meg tanulmányaikat februárban.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei