Felsõoktatás
A diákmunka és a válság
2009. április 2., forrás: FigyelõNet

Az iskolaszövetkezetek annak ellenére bizakodók, hogy a válság a diákmunkát is utolérni látszik, írta a FigyelõNet. A diákmunka-közvetítõk arra számítanak, hogy a munkaadók hamarosan belátják: recesszióban sokkal inkább megéri a könnyebben betanuló, és sokszor olcsóbban alkalmazható diákokat foglalkoztatniuk.

Takács Tibor, az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetségének (ISZOSZ) alelnöke az FN-nek elmondta: a gyorsabb betanulás mellett a hallgatói munkásnak van két hátránya is a kölcsönzött munkásokhoz képest: a fiatalok az iskola mellett nyolc órában nem tudnak dolgozni, és - mivel néhány év alatt végeznek - a hosszú távú, folyamatos alkalmazásuk sem mindig lehetséges.

A hirdetési újságokban a diákmunka-ajánlatok a recesszió ellenére is nagyon sokszínûek: a képzéshez kapcsolódó - szinte gyakornoki pozíciónak számító - álláslehetõségek mellett ügynökök, szórólapozók és kérdõívezõk jelentkezését várják. Az MLM (multi-level-marketing) ajánlatok megszaporodtak, és több hostesst keresnek.

Az egyetemista lányokat megcélzó aprókban gyakran szerepel, hogy csakis a 18-25 év közöttiek jelentkezését várják. Például az egyikben ez áll: a hostessmunkát szállodában kell végezniük, kiemelt fizetésért. Az azonban nem szerepel a szövegben, hogy pontosan mi is lenne a feladatuk, ám nem zárták ki egyértelmûen azt sem, hogy erotikus munkára várják-e a hölgyeket. Egy másik felhívásban angolul és németül beszélõ fiatalokat közvetítenének tengerparti hotelekbe, többféle munkakörbe. A több hónapra szóló munkáért havi 400 eurót kínálnak, úgy, hogy a szállást és az ellátást biztosítják. A magasnak számító bér mellett nyelvtanulási lehetõséggel is kecsegtetik a diákokat. A nagykorúság itt is feltétel.

A szerencsésebb hallgatók már az egyetemi éveik alatt kipróbálhatják magukat, hogyan boldogulnának abban a szakmában, amit épp tanulnak. Persze a legtöbb ilyen ajánlat nem szakmai gyakorlatként hirdeti a pozíciókat. Takács Tibor az FN-nek elmondta, hogy a válság miatt az ehhez hasonló állások száma is kevesebb lett. A legkönnyebb helyzetben az informatikai vagy a gazdasági területen tanuló fiatalok vannak: elhelyezkedhetnek már a végzés elõtt rendszergazdaként, pénzügyi elemzõként vagy adminisztrátorként. Egy diák általában kevesebb fizetésért is elvégzi ugyanazt a munkát, mint a már végzett szakemberek, ezért a cégeknek ez meg is érheti. Egy rendszergazdaként dolgozó hallgatónak például ezerforintos órabért ajánlanak, ami jóval alacsonyabb, mint az IT-szakmában bárhol.

A borítékolás, illetve adminisztrációs papírmunka néven hirdetett, otthonról végezhetõ munkával havi 30-70 ezer forint keresetet ígérnek. Töretlenül hódítanak a hálózatépítésre buzdító ajánlatok is: a szépségápolástól kezdve a vásárlói kártyán keresztül a doménnév-értékesítésig bármilyen témában. A telefonos direkt marketing is reneszánszát éli. Van olyan vállalat, amely az irodájából, de akad olyan is, amely otthonról küldi hadba a diákokat. A feladat a legtöbbször az, hogy rá kell beszélni - valamilyen ajándék vagy kedvezmény reményében - a telefonkönyvbõl kiválasztott embereket, hogy vegyenek részt egy termékbemutatón.

Csinos diákok jelentkezését várja több ügynökség is. Nemcsak modelleknek és manökeneknek ajánlanak munkát - és díjfizetés ellenében az adatbázisukban való megjelenést -, hanem az anyagaik terjesztéséhez szórólapozókat, illetve a reklámfilmjeikhez amatõr színészeket is várnak. Szórólapozásért egy alkalommal háromezer forintot ajánlanak (több ezer hirdetményt kell ilyenkor kiosztani), aki viszont ügynökösködésre adja a fejét, még mindig csak a jutalékokra számíthat.

Debrecenben a Campus Work Iskolaszövetkezet kínál többféle munkalehetõséget, érdeklõdni a DEAC pálya melletti irodában érdemes!

 



A szerzõ további cikkei
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei