Felsõoktatás
Mennyi idõ alatt találnak munkát a pályakezdõk?
2010. augusztus 31., forrás: hvg.hu

Meglepõen gyors munkába állás, a kapcsolati tõke használata és stabil munkaviszony - többek között ezek jellemzik a magyar frissdiplomások elhelyezkedését az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. által végzett felmérés szerint.

A Diplomás pályakövetés 2009-2010 elnevezésû kutatási program keretében csaknem ötezer, 2007-ben végzett hallgatót kérdeztek meg a diplomázásuk óta eltelt idõszakról, arról, hogyan alakult karrierjük, pályájuk. A munkaügyi statisztikák alapján az elmúlt években romlott a friss diplomások foglalkoztatási helyzete. A tömeges diplomás munkanélküliségrõl szóló rémhíreknek ellentmondani látszik, hogy az érintettekek mindössze 1,9 százaléka nem talált munkát 2007 óta folyamatos munkakeresés ellenére sem - olvasható a felvi.hu-n.  

A megkérdezettek negyven százaléka már dolgozott oklevele átvételekor, 53,5 százalék pedig a diploma megszerzése után keresett és talált is állást. Utóbbi csoport tagjai átlagosan 3,56 hónapot töltöttek álláskereséssel. A kutatás során a végzettek körében mért 135 ezer forintos nettó havi átlagkereset lényegében megfelel a KSH által nemzetgazdasági szinten regisztrált átlagos fizetésnek. A statisztikai hivatal azonban egyaránt figyelembe vette a fizikai és szellemi foglalkozásúak adatait, míg az Educatio kutatása csak a frissen végzett szellemi foglalkozásúak bérét tartalmazta. Ez alapján a szakemberek szerint elmondható, hogy a friss diplomások keresete ugyan még elmarad a hasonló pozícióban lévõk - nem pályakezdõk - bérétõl, de már jobban keresnek a fizikai dolgozóknál.

Az elhelyezkedett diplomások munkájuk szakmai, tartalmi részével elégedettek, a fizetéssel kapcsolatban azonban már kevésbé pozitív a véleményük. Fõként a pedagógiai, orvos- és egészségtudományi, természet- és társadalomtudományi területen elhelyezkedõk érzik kevésnek a bérüket. Szakmák szerint vizsgálva jövedelmükkel legelégedetlenebb orvosi és pedagógiai terület képviselõi voltak azok, akik munkájuk szakmai, tartalmi feltételeire a legmagasabb pontszámot adták. Az informatikai és jogi területen végzettek a legkiegyensúlyozottabbak: õk mind anyagilag, mind szakmailag az átlagnál elégedettebbnek bizonyultak. A gazdaságtudományi terület diplomásai annak ellenére, hogy õk a legelégedettebbek a fizetésükkel, szakmailag találnak kivetnivalók munkájukban. A természet- és a társadalomtudomány területeirõl kikerülõk mindkét szempontot alulértékelték, a megkérdezettek szerint az alacsony béreket csak kis mértékben kompenzálja a munka szépsége.

A diplomázás utáni elsõ munkahely megszerzésében a személyes kapcsolatok szerepe meglepõen erõsnek bizonyult. Az álláskeresõ friss diplomások egyharmada ismerõs ajánlása révén szerzett munkát. Hirdetés útján 28,4 százalék, munkaközvetítõ cég segítségével pedig 3,9 százalék talált munkát. A felsõoktatási intézmények szerepe az elsõ munkahely megtalálásában csekély - a friss diplomával rendelkezõk körében összesen 6,9 százalékban járultak hozzá valamilyen módon (akár karrier irodák, tanári ajánlások, akár intézményi kapcsolatok révén) az elsõ, diplomához kötött, állás megszerzéséhez. Az adatokból az is kiderült, hogy a diplomát szerzõ fiatalok jelentõs részének már volt valamilyen munkatapasztalata, amikor átvette oklevelét, 40 százalékuk már dolgozott is, amikor államvizsgázott.



A szerzõ további cikkei
Veszélyben a médiakommunikációs tudás alapjoga A keretszámok lehetetlenné teszik az államilag finanszírozott továbbtanulást
Korszerû CT-szimulátort kapott az orvos centrum Az országban elsõként a DEOEC-en üzemelt be új típusú CT
A tíz legveszélyesebb munka Az ülõmunka fárasztó, a fokozott koncentráció megterheli a testet és a lelket. így összegezhetõk az irodai munka veszélyei.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei