Felsõoktatás
Nagy Dávid lett újabb két évre a HÖOK elnöke
2012. október 27., Pilshegyi Péter

 

Tisztújító, elnökválasztó közgyûlést rendezett 2012. október 20-án a Debreceni Egyetem Fõépület Aulájában a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Az egyedüli jelöltként induló Nagy Dávid jelenlegi elnököt, a gyõri Széchenyi István Egyetem hallgatóját a jelen lévõ 350 mandátumból 346 szavazattal választották meg a 2013. január 1. és 2014. december 31. közötti két évre a HÖOK elnökévé.

A közgyûlés résztvevõit köszöntötte prof. dr. Fábián István rektor, aki örömét fejezte ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és az Emberi Erõforrások Minisztériuma kormányzati irányítói, valamint az intézmények akadémiai vezetõit tömörítõ Magyar Rektori Konferencia után mindössze négy nappal az intézmények hallgatóságának vezetõ képviselõibõl álló HÖOK közgyûlése is Debrecenben tartja ülését, ezzel is megtisztelve a megalapításának centenáriumát ünneplõ Debreceni Egyetemet. Hangsúlyozta, hogy oktatóknak és hallgatóknak együtt kell megoldást és kiutat találniuk a felsõoktatás jelenlegi helyzetébõl.

A közgyûlés napirendjén a tisztújítás elõtt az elnökségi tagok és a felügyelõ bizottság beszámolója szerepelt, amelyeket a közgyûlés elfogadott. A tisztújítás az elnök megválasztásával kezdõdött. A HÖOK alapszabálya szerint a felsõoktatási intézmények hallgatói önkormányzatai állíthatnak jelölteket az elnöki tisztségre. Az intézményi HÖK-ök, köztük a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata részérõl kizárólag Nagy Dávid jelenlegi elnökre érkezett jelölés. A közgyûlés elõtt a tagönkormányzatok részére kiküldött írásos programjában, illetve jelöltként elmondott beszédében is a HÖOK által elért legfontosabb eredmények között említette az új nemzeti felsõoktatási törvényben az egyéni és kollektív hallgatói jogok megõrzését, a tantárgyfelvételek és a vizsgaalkalmak számának lényegében változatlanul tartását a drasztikus korlátozásra irányuló eredeti elképzelésekkel szemben. Az elmúlt két év sikeres és nagy tömegeket megmozgató hallgatói demonstrációi megmutatták, hogy a HÖOK egységesen képes kiállni a hallgatói érdekekért. Nagy Dávid kiemelte a HÖOK külkapcsolati tevékenységének erõsödését, melynek eredményeként az európai országok nemzeti hallgatói szervezeteit tömörítõ European Students Union (ESU) testületében a HÖOK megkerülhetetlen tényezõvé vált, amit az is bizonyít, hogy a HÖOK elnyerte az ESU 2013. évi közgyûlésének rendezési jogát. Nagy Dávid a 2013-2014-es elnöki ciklus fõ feladatának az új felsõoktatási törvény végrehajtását szolgáló, és jelenleg kormányzati elõkészítés alatt álló kormányrendeletek hallgatók számára kedvezõ irányba történõ alakítását nevezte, valamint még nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a HÖOK kommunikációjának, sajtóban való megjelenésének erõsítésére is. A HÖOK folytatni kívánja a hallgatók körében végzett kérdõívekkel és felmérésekkel megkezdett munkát is, amelyek kiértékelése után pontos adatokkal alátámasztott érvekkel képviselhetik a hallgatók érdekeit a kormányzat képviselõivel folytatott tárgyalásokon például a hallgatói térítések és juttatások új rendszerének kialakítása során.

A HÖOK elnökét a közgyûlés titkos szavazással, a jelen lévõ 350 mandátumból 346 igen és 4 nem szavazattal választotta újra a következõ két évre. A régi-új elnök ezután javaslatot tett az elnökség kilenc tagjára, köztük Körösparti Péter DEHÖK elnökre, akit a korábbi ciklushoz hasonlóan felkért a HÖOK elnökhelyettesi feladatainak ellátására. A közgyûlés által a 2013-14-es ciklusra nagy többséggel megválasztott elnökségbõl hatan az eddigi elnökségnek is a tagjai voltak. A közgyûlés továbbá megválasztotta a HÖOK háromtagú felügyelõ bizottságát, amelynek tagja maradt dr. Kõmíves Péter Miklós, a DEHÖK jogi ügyekért felelõs elnöki megbízottja, a Debreceni Egyetem Doktorandusz Önkormányzatának elnöke.



A szerzõ további cikkei
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei