Lampé Ágnes
2013. jnius 11.
„A hírverseny és a média is felgyorsult…”
A Kommunikáció- és Médiatudomány Szakhét egyik vendégelőadója Lampé Ágnes, a 168 Óra újságírója volt, aki előadása után gyakorlati workshopot is tartott a szak hallgatóinak. Nagyon sokat tanultunk az Ágnes által lelkesen elmesélt érdekes történetekből és a workshop feladataiból. Délután – cikkírás közben – bepillantást nyerhettünk az országos szerkesztőség munkatársának napi feladataiba is.
| - Hogyan fogadtad a Tanszék felkérését, hogy a Média Szakhét egyik előadója legyél? |
- Nagyon meglepődtem, persze jól esett, több szempontból is. Én is idejártam angol-történelem szakra, szinte hazajöttem. Másrészt közel áll hozzám a média, ebben dolgozom, ezért reméltem, hogy érdeklődésre számot tartó történeteket mesélhetek.
| - Angol-történelem szakosként hogyan lettél újságíró? |
- Hosszú történet, az út nem volt egyszerû. Korábban PR és kommunikációs területen dolgoztam a Sláger Rádióban és az Est Médiánál. Ezután jött a váltás, az alapoktól kezdtem újságírást tanulni, de nem bántam meg.
| - Az előadásod során felmerült, hogy a web 2.0 alapvetően alakítja át a média világát. Hogyan alakul a verseny a különböző médiumok között? |
- Egyre kiélezettebb. Mivel több hírre van szükség, egyre több információt kell generálni, ráadásul mindezt minél gyorsabban. A Facebook és Twitter korában egy kiposztolt hír pillanatok alatt több száz, akár több ezer emberhez is eljuthat. Ezért ma már nehezebb olyan témákat találni, amelyek „sokáig” érdekesek lehetnek, vagy épp mélyebb kidolgozást igényelnek.
| - Mely mûfajokat és hogyan befolyásolja a web 2.0? |
- A napilapok például olyan információkat próbálnak feldolgozni, amelyek korábban nem feltétlenül oda kerültek volna. Ma egyre kevesebb az utánajárós, oknyomozós, részleteiben alaposan kidolgozott cikk. A hírverseny és a média is felgyorsult, egyre kevésbé olvasnak hosszú tartalmakat.
| - Szóba került az is, hogy az interjú mûfaján belül egy külön fejezet a politikusokkal készített beszélgetés. Miért? |
- Õket egész másképp kell kérdezni, nagyon jól tudják, hogyan lehet kikerülni a válaszokat. Ezen felül könnyedén elviszik az interjút a maguk által kívánt irányba. Ehhez pedig sok olyan technikával rendelkeznek, amelyekkel irányíthatják a beszélgetést, amit persze nem szabad hagyni. Komoly kommunikációs tréningeken vesznek részt, ezért is teljesen más őket kérdezni, mint egy ilyen technikákkal nem felvértezett alanyt. Emellett az újságírónak rendkívül felkészültnek kell lennie.
| - Versenyezhetnek a nyomtatott médiumok az online tartalmakkal? A 168 Óránál is egy cikk általában felkerül a Facebook oldalra és később az újságban is megjelenik. |
- A nyomtatott lapnak egy facebook történettel szemben csak akkor van esélye, ha képes olyan egyedi plusz információt, adatot, észrevételt vagy más tartalmat hozzátenni, amitől a cikk több lesz, mint egy sima facebook bejegyzés. Ugyanazt a hírt nem sok értelme lenne közölni, viszont ha egyedi megközelítést vagy szempontot találunk hozzá, akkor nagyon is érdemes továbbgondolni egy témát.
| - Biztos sok érdekes személlyel találkoztál már és nehéz feleleveníteni a legkiemelkedőbbeket. Esetleg a közelmúltból mégis tudsz egy különlegeset említeni? |
- Nemrég találkoztam Gergely Istvánnal, aki amúgy civilben software-fejlesztő matematikus. Attól hihetetlen a története, hogy tíz éve eldöntötte, nem fizet parkolási díjat, mert szerinte a rendszer törvényellenesen mûködik és csak a pénzbehajtásról szól. Pereit pedig az eljárási szabálytalanságokra hivatkozva eddig kivétel nélkül megnyerte.
- Pálóczi Alexandra -