Körösparti Péter
2017. jnius 22.
Lehetőség a tapasztalatok átadására az új nemzedéknek
Beszélgetés Körösparti Péterrel, a Debreceni Egyetem Hallgatói és Doktorandusz Képviselet elnökével.
| - Egy éve köszöntél le a DE Hallgatói Önkormányzat elnöki tisztségéről. Mostanában mivel foglalkozol?
|
- Igyekszem nagyobb hangsúlyt fektetni doktori tanulmányaimra. Az Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola 2. éves doktorandusza vagyok, témám a felsőoktatási minőségbiztosítás. Emellett tavaly ősszel a BTK digitális bölcsészet mesterszakát is elkezdtem. A tanulmányaim mellett örömmel veszek részt azokon a rendezvényeken, amelyeknek korábban többnyire főszervezője voltam, ezért azok számomra nem kikapcsolódást, hanem felelősséggel végzett munkát jelentettek.
| - Mondanál példát ezekre a rendezvényekre?
|
- Augusztusban és szeptember elején már vendégként vettem részt az ország legnagyobb létszámú gólyatáborában. Õszintén mondom, megkönnyebbülés volt ezeken a rendezvényeken úgy részt venni, hogy a felelősség már nem engem terhelt, hiszen itt több ezer résztvevőről beszélünk, ahol sajnos bármikor előfordulhatnak kisebb-nagyobb problémák. Szerencsére eddig nem volt nagyobb probléma, kívánom a mostani szervezőknek, hogy ez a jövőben is maradjon így. Decemberben a BTK-IK-TTK-ZK gólyabálon is felszabadultan élvezhettem a mûsort, már nem kellett a gólyaesküt előolvasni.
| - A hallgatói közéletben továbbra is részt veszel? Mi az a DEHDK?
|
- Igen, a Debreceni Egyetem Hallgatói és Doktorandusz Képviselete (DEHDK) elnöki tisztségét töltöm be jelenleg. Erre a posztra 2016 tavaszán választott meg a DEHDK választmánya. A DEHDK mint szervezeti egység már korábban létrejött, miután a nemzeti felsőoktatási törvény létrehozta a Doktorandusz Önkormányzatot (DÖK) a felsőoktatási intézményekben. Több más egyetemhez hasonlóan mi is úgy láttuk, hogy vannak olyan feladatok, rendezvények, érdekképviseleti ügyek, amelyek a hallgatók és a doktoranduszok számára egyaránt lényegesek, ezért szükséges egy olyan szervezet létrehozása, amely ellátja ezeket a közös feladatokat. Az önálló DEHDK elnöki tisztségre megtisztelő módon engem kért fel a DEHÖK megválasztott új vezetése és a DÖK elnöke. Az alapszabály szerint a DEHDK elnöki feladatkör jóval kevésbé igényel részvételt a napi hallgatói érdekképviseleti és rendezvényszervezési feladatok ellátásában, inkább lehetőséget jelent arra, hogy átadjam az elmúlt évtizedben megszerzett tapasztalataimat a hallgatói képviselők új nemzedékének.
2016. december 31-ig az országos hallgatói szervezetben, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájában az Észak-Alföldi régió választmányi képviselőjének feladatait is elláttam. 2017-től ezt a tisztséget Bognár István Ádám DEHÖK elnök úr vette át.
| - Melyek azok a feladatok, amelyeket kifejezetten a DEHDK lát el? |
- Az alapszabály szerint a DEHDK választmánya a szervezet legfőbb döntéshozó szerve, amely a DEHÖK küldöttgyûlésének tagjaiból, a DÖK két delegált képviselőjéből és a DEHDK vezetőiből áll. A választmány fogadja el a DEHDK mûködésének szabályait, illetve javaslatot tesz a DÖK közgyûlése részére a szenátus doktorandusz képviselőjének személyére.
A DEHDK-hoz tartozik mindemellett a Hallgatói Sajtóiroda, amelynek feladata az egyetemi sajtóiroda részére a hallgatói életről szóló cikkek, tudósítások elkészítése, amelyek az egyetemi honlapon és a közösségi média felületeinken megjelennek. A Sajtóiroda felel a DEHDK, az EHÖK és a DÖK, valamint szervezeti egységeik által hozott döntéseknek az egyetem polgárai számára történő nyilvánossá tételéért, sajtófigyelési feladatokat is ellát, továbbá koordinálja a DEHDK, az EHÖK és a DÖK web2.0 megjelenését. Részt vesz az egyetemi beiskolázási kampány lebonyolításában is. Az alapszabályban szintén 2016-ban került rögzítésre a DEHDK szervezeti egységeként az Egyetemi Gerundium Õrség, amelynek tagjai biztosítják az egyetemi, illetve az adott kari gerundiumok megjelenését azon hivatalos ünnepségeken, amelyek esetében a Rektori Hivataltól vagy az illetékes szervezeti egységtől erre felkérés érkezik.
| - Milyen apparátussal mûködik a szervezet? |
- Munkámat több alelnök segíti, ennek megfelelően hangsúlyos területként jelenik meg a külkapcsolati tevékenység, és a hallgatói szolgáltatások szervezésében, mûködtetésében való részvétel. Ezen felül a DEHDK adminisztrációs feladatait a DEHÖK és a DÖK titkárságának munkatársai látják el.
| - Néhány szóban kifejtenéd bővebben ezeket a külügyi és szolgáltatási területeket? |
- A külkapcsolati tevékenység alatt azt értem, hogy elsősorban a doktoranduszok és a DÖK számára nyújtunk segítséget konferenciaszervezésre, illetve konferencia-részvételre. A HÖK munkáját pedig a HÖOK-kal való kapcsolattartás erősítésében igyekszünk támogatni. A szolgáltatási feladatok közül kiemelném például az UniBike egyetemi kerékpárkölcsönző rendszert, amelynek mûködtetését a Hallgatói Kapcsolatok és Szolgáltatások Központjával közösen végezzük. Szervezetünk keretein belül mûködik a Hallgatói Karrieriroda, amelynek egyik legnagyobb éves projektje az április végén esedékes állásbörze megszervezése. Ezen a rendezvényen minden évben több mint négyezer hallgató vesz részt, és a kiállító cégek száma alapján is kijelenthető, hogy a legnagyobb vidéki állásbörze. Az általunk végzett tevékenységekkel arra törekszünk a DEHDK mûködése során, hogy az a lehető legjobban beilleszkedjen az egyetemi érdekképviseleti és szolgáltatási rendszerbe, így minél hatékonyabban támogathassuk a partnerszervezeteink által vállalt feladatok ellátását.
- Ölveti László -