Élménybeszámoló
A takarítónõ is négyféleképpen köszön!
2011. január 13.
Juhász Anett a Debreceni Egyetem magyar mesterképzésének I. évfolyamos hallgatója egy évet tölt a Luxembourgi Egyetemen. Az alábbi interjúban arról mesél, hogy milyen, ha az ember olyan helyen él, ahol a minimálbér több mint ezer euró, vagy ahol a BA-s diploma megszerzése után az állam körülbelül ugyanennyi pénzzel támogatja a frissdiplomásokat.

Miért szerettél volna külföldre menni tanulni? Miért pont az anglisztika szakot választottad, mikor itthon magyar szakos voltál?
Az utóbbi három évben a munkám következtében mindig a Magyarországra érkezõ külföldi diákokkal, nyelvtanulókkal foglalkoztam, és szerettem volna látni milyen a másik oldal, milyen külföldi diáknak lenni. Nem akartam Erasmus-os diák lenni, mindenképpen más ösztöndíjat kerestem, ami több lehetõséget ad. Így találtam a Luxembourgi Egyetem ösztöndíját. A jelentkezéséhez elég volt, hogy van egy magyar alapképzéses diplomám. Angol szakra azért jelentkeztem, mert késõbb szeretnék külföldieknek magyar nyelvet tanítani, és ehhez a közvetítõ nyelv az angol.

Melyek az alapvetõ különbségek a luxemburgi illetve a magyar felsõoktatásban?
A felsõoktatási rendszer itt is a kétciklusú, bachelor-master rendszer van. Az egyetem nagyon fiatal, ezért itt kezdetektõl ez mĂ»ködik. Az egyetem kicsi, így nem minden szakon indítottak mesterképzést. Van olyan, hogy a képzés egyéves, és utána a diák a környezõ egyetemeken folytathatja a tanulmányait. Ami lényegesen eltérõ, hogy az egyetemi diákélet teljesen más, mint otthon. Kollégiumok nincsenek, a hallgatók residencéken laknak. Ezek nem olyanok, mint a magyar albérletek, nem kis lakások, hanem nagy családi házak, ahol tíz-tizenöt ember él együtt, mindenkinek külön szobája van. Nincs Lovarda, se CAMPUS Party, a bulik általában a residencéken indulnak, és utána a város egyik negyedében a Grundon végzõdnek, ahol egymás mellett több bár, klub van, a VIP-s, dress code-os helyektõl a rock kocsmákon át minden.

Hogyan jössz ki az egyetemtõl kapott ösztöndíjból és mire használod fel leginkább?
Nagy szerencsém van, mert az ösztöndíjam része a fizetett szállás is, így ami pénzt kapok, azt étkezésre, a tanulmányaimra, utazásra költhetem. Az ösztöndíjat a Luxemburgi Kulturális Minisztérium biztosítja a kelet-európai hallgatóknak, és a megélhetéshez teljes mértében elég. Az ösztöndíj fele mindig utazásra megy el. Luxembourg elõnye, hogy Nyugat- Európa szívében van, Párizstól két órára és a többi nagyváros sincs messze. Elég sokat utaztam az elsõ félévben, végiglátogattam a Debrecenbõl megismert külföldi barátokat.

Milyen nyelven kommunikálsz, hogy állsz a luxemburgival? Van e lehetõséged (ingyen) a helyi nyelv, vagy más hivatalos nyelv tanulására?
Ez itt az egyik legérdekesebb dolog. Két hivatalos nyelv van: a francia és a német, de az emberek egymás között luxemburgiul kommunikálnak (aminek írott változatát nem nagyon használják) és persze tudnak angolul is. Ez már négy nyelv, amiket általános és középiskolában is végig tanulnak. 45% felett van az egyéb nemzetiség, így az sem meglepõ, ha a gyerek egy többnemzetiségĂ» családban még az apuka/anyuka nyelvét is megtanulja. A boltban mindenki megérti az angolt, s a munkavállaláshoz is négy nyelv kell. A takarítónõ is négyféleképpen köszön! A hazai nyelvoktatással összehasonlítva a nyelvórák olcsók, nagy hangsúly van a nyelvtanításon, sok nyelviskola mĂ»ködik. Az is érdekes, hogy a buszon nemcsak luxemburgiul beszélnek melletted, hanem rengeteg más nyelven is, igazi „multikulti” hely.

Tudjuk, hogy Luxemburg egy gazdag ország, hogyan ütközik ez ki a mindennapokban? Milyen az életszínvonal az itthonihoz viszonyítva? Mennyire tĂ»nnek ezáltal kiegyensúlyozottnak, boldognak az emberek?
Az életszínvonal lényegesen jobb. A város tiszta, és hatalmas a szakadék az emberek fizetése és a termékek ára között. Rengeteget keresnek, ugyanakkor nem érzed azt, hogy el lennének szállva. A kiegyensúlyozottság sok mindentõl függ itt is. A csoporttársaim, akik nem bevándorlók gyerekei, hanem tõsgyökeres lakosok, egy zárt világban élnek, és nem nagyon léptek még el az anyukájuk szoknyája mellõl. De a fiatal generáció, akik az uniós intézményekben dolgoznak, tényleg kiegyensúlyozottak, nekik irigylésre méltón jó az életük.

Mi az, ami a leginkább vagy a legkevésbé tetszik ott?
Nagyon magára hagyták az ide érkezõ külföldi diákokat. Semmi welcome party, semmi csapatépítés. Ez annyira nem jó. A leginkább az tetszik Luxembourgban, hogy tényleg Nyugat-Európa szívében van, a környezõ nagyvárosok: Párizs, Brüsszel, Köln maximum két órára vannak innen, így nem véletlen hogy Luxembourgba vagy dolgozni vagy aludni járnak az emberek. És amit a legjobban szeretek az a lakásom! Rettentõ izgalmas házban lakok: mindenki valamilyen idegen országból jött, nincs két ember egy helyrõl, nagyon jól összeválogatott kis csapat.

CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
Hét Szépe
Érdekel a hét szépe fotózás: Jelentkezz!
Még több kép!
Facebook
Facebook
Eseménynaptár
Hamarosan lesznek ajánlott rendezvények!
Keresés
Videó
2013. 03. 27.
2013. 03. 20.
2013. 03. 07.
2013. 02. 27.
Hirdetés
Blog TOP5
1. Mûvészet és dizájn: bátran, szabadon, innovatívan Ha kíváncsi vagy a modern XXI. század legötletesebb alkotásaira és innovatív megoldásaira, kövesd figyelemmel a manzardcafe kreatív blogját!
2. Tippek olvasáshoz Ha nem vagy tisztában vele, hogy melyek napjaink bestsellerei, vagy csak egy kedvencedrõl szeretnél kritikát olvasni, látogasd meg az ajánlott oldalt.
3. Karácsonyfa biciklibõl Azt hiszed, a karácsonyfa csak feldíszített fenyõ vagy mûfenyõ lehet? Felejtsd el! Ez elavult sablon, ma már biciklibõl is lehet karácsonyfát építeni.
4. A kávé újratöltve Lassan újra itt a vizsgaidõszak, ennek pedig egyik szinte elengedhetetlen kelléke a kávé. De vajon mi is ez az ital, hogyan készül, honnan származik és hogyan került hozzánk?
5. Minden idõk egyik kampánya Most semmiképpen sem egy olcsó, hatékony digitális PR vagy webkettes megoldásról lesz szó, ellenben egy zseniális ötlet kiváló megvalósításáról.