Jo kocsiba be, ablakot le, könyököt ki, kettesbe be
Nagykirály a hangerő
Melletted a szőke nő
Jo túráztatom a gépet a mutató kileng
Most a világ összes útja a mienk!
Ma már semmin sem kell meglepődni, így szinte természetes, hogy a 18 éves Józsi még a sarki boltba is apuci Volvo-jával megy, mint ahogy az is, hogy számos huszonéves srác csak azért vesz magának autót, hogy könnyebben csajozzon. De ez már egy másik téma…
Persze, a csajozáson és a boltba járáson kívül a jogsinak (és persze a járműnek) számos előnye van: gyorsabban érünk oda célunkhoz, kényelmesebb, és nem utolsó sorban számos munkaadó jogosítvány meglétéhez köti a munkaszerződését.
Aki a válság ellenére jogsi megszerzésére adja a fejét, számos autósiskola közül választhat. Ezenkívül az is pozitívum, hogy a KRESZ és elsősegély tanfolyamok reggeli és esti időpontokban vannak a legtöbb iskolában, így suli mellett is bátran elkezdhetjük.
Én például a KRESZ-t nyár végén kezdtem el, minden nap reggel 8-tól délután 1-ig voltam órán, és 2 hét alatt letettem a vizsgát. Ezután az elsősegély oktatás néhány óra volt, majd rögtön kezdhettem is a rutint.
Ez alatt a néhány hónap alatt jócskán gazdagodtam tapasztalatokban, és sajnos nem csak pozitívokban. Ha a következő tanácsaimat megfogadjátok, néhány buktatót talán sikerülhet kikerülnetek:
- Az elsősegély vizsgákon most már nehezebb lesz átmenni, ugyanis szigorítani fogják, és nem árt tudni azt sem, hogy évről évre a jogosítvány megszerzésének árai is emelkednek. Jelenleg kb. 100-150 ezer forintba kerül a vezetői engedély megszerzése- az árak függenek az autósiskoláktól, illetve a pótvizsgák mennyiségétől is. Szerencsére a legtöbb helyen lehetőség van a részletfizetésre is.
- Sokan esküsznek a nyári jogsi szezonra, azonban a legtöbb oktató szerint télen érdemesebb elkezdeni a vezetést, mivel így könnyebben tudunk alkalmazkodni az időjárás viszontagságaihoz. És nem utolsó sorban ezt egy tapasztalt személy mellett tehetjük meg.
- Fontos még azt is tudni, hogy a sikeres KRESZ vizsgát követően minél hamarabb el kell kezdeni a rutin, illetve a forgalmi vezetést is. Aki kihagy a KRESZ után néhány hónapot, csak nehezen tud majd visszarázódni, és így nem biztos, hogy sikeres vizsgát tud majd tenni a forgalomban.
- Ahogyan az autósiskolát, úgy az oktatót (és vele együtt a járművét) is mi magunk választhatjuk ki. Érdemes olyan autót, vagy motort kiválasztani, amelyhez hasonlót fogunk majd vezetni a jogosítvány megszerzését követően.
- Ha van rá módunk, érdeklődjünk ismerősök, barátok által az oktatónk után, ugyanis ha egy türelmetlen, számunkra unszimpatikus tanár mellett döntünk, azzal mindenképpen megnehezítjük a mindennapjainkat. Szerencsére ma már a legtöbb helyen lehetőség van arra, hogy oktatót váltsunk.
- Ha nincs lehetőségünk arra, hogy minden nap gyakorolhassuk az autóvezetést, akkor nem árt, ha néhány plusz órát felveszünk. Igaz, hogy az alapdíjcsomagtól néhány ezer forinttal többet kell majd fizetnünk, de így több eséllyel tudunk elsőre átmenni a vizsgán. Ha viszont az alapdíjcsomag mellett döntünk, és megbukunk, sokkal több pénzünkbe kerülhetnek a pótvizsgák és pótórák, mint az eggyel magasabb díjcsomag.
Jó tudni, hogy a Debreceni Egyetem hallgatói a Campus Egyetemi Autósiskolán belül kedvezményeket kapnak. Ezenkívül a www.campusauto.hu oldalon lehetőség van az oktató és az autó kiválasztása mellett a tanfolyamra való jelentkezésre is. És ami a legjobb: itt az oktatás speciálkollégiumként is működik, Közlekedésbiztonság és Drogprevenció néven, a sikeres vizsgákat követően 2 kreditponttal is gazdagabbak lehetünk!