A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében a kerítés építésével megkezdõdtek azok a munkálatok, melyek európai uniós támogatással 195 millió forintos fejlesztést tesznek lehetõvé 2009 és 2012 között. Három év alatt a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fûtési rendszerének korszerûsítése, 8 hektár terület öntözõrendszerének kiépítése, komplex környezetvédelmi és élõhely-rekonstrukciós munkálatok valósulnak meg.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Program keretében (KEOP-2009-3.1.3.) komplex környezetvédelmi és élõhely-rekonstrukciós munkálatok kezdõdtek meg 2009 októberében a Debreceni Egyetem Botanikus kertjében. A DEBOTKERT projekt fõ célkitûzése a speciális biológiai értékek és élõhelyeik megõrzésére és rekonstrukciójára irányul, elsõsorban természetvédelmi szerepvállalást, másodsorban pedig az ezt szolgáló infrastrukturális korszerûsítésre irányuló tevékenységet tartalmaz. A kerítések pótlása, javítása a napokban kezdõdött meg, ezt követi majd az öntözõrendszer építése-bõvítése. A mûszaki fejlesztések utolsó lépése a fûtési rendszer teljes rekonstrukciója lesz, amely az üvegházakban elhelyezett növények számára biztosít majd megfelelõ klimatikus körülményeket.
A tervezett változások messzemenõen segítik majd az egyetemen folyó oktatást és kutatást, a látogatók pedig teljes pompájában ismerhetik meg a növényvilág sokféleségét, gyönyörködhetnek a természet értékes kincseiben. Mindezeken túl a környezettudatos szemléletmód kialakítását és ezen belül a természetvédelmi érzékenység fejlesztését egyaránt szolgálja a 2012-re megújuló Botanikus Kert rekonstrukcióját magában foglaló pályázat - összegezte a távlati célokat Dr. Szántó Zsuzsanna, a Tudományegyetemi Karok stratégiai igazgatója.