A felkészültség és a lelkesedés jelentheti a sikeres álláskeresés kulcsát a megkérdezett karrierszakértő szerint. A frissdiplomásnak tudomásul kell ugyanis vennie, hogy tudást és munkaidőt értékesít egy állásinterjún. Ahogy azt az üzleti szférában csaknem minden területen, a frissdiplomásoknak is meg kell tanulniuk eladniuk önmagukat, és a hibákat elkendőzve kiemelni az előnyöket és az erősségeket.
Fontos lépés: az áhított munkakör kiválasztása
Először saját tudását, készségeit kell ismernie az álláskeresőnek ahhoz, hogy a maga számára megfelelő munkát találjon - mondta el Gerlei Béla, a Karrier Intézet igazgatója. A szakember szerint a munkatapasztalattal nem rendelkező álláskeresők az esetek többségében rosszul teszik fel maguknak a munkába állást megelőző, elsődleges kérdést. Sokszor ugyanis a pozíció megnevezésére fókuszálnak, azaz azt kérdezik maguktól a végzős diákok, hogy „marketinges, vagy reklámszakember akarok-e lenni", pedig így meglehetősen nehéz megtalálni az egyén számára ideális állást. Például a marketing szakmában való munka sok mindent jelenthet: marketinges az, aki a számítógép előtt ülve piackutatásokat értékel, de az is, aki kreatív kampányokat szervezve járja az országot. A szakértő szerint a helyes kérdés inkább úgy hangzik: „az adott szakterületen belül milyen tevékenységeket szeretnék végezni?" Így derülhet ki az is, hogy az álláskereső például az irodában ülve, vagy megbeszélésről megbeszélésre járva szeretné tölteni a munkaidejét.
Probléma lehet a lelkesedés hiánya
A legfontosabb tehát Gerlei Béla szerint, hogy az álláskereső megismerje önmagát, majd ezt követi az alapos utánajárás. „Az esetek 70 százalékában a lelkesedés hiánya okoz problémát, lelkesedni azonban csak akkor lehet egy adott terület iránt, ha azt jól ismerjük" - fogalmazott az igazgató. Az adott szakterület megismeréséhez azokkal célszerű felvenni a kapcsolatot, akik lehetőleg pontosan azt a tevékenységet végzik, amit kinéztünk magunknak. A szakértő szerint a munkaadók általában nyitottak az érdeklődőkkel szemben, jellemzően szívesen megosztják saját tapasztalataikat a munkaterületükkel kapcsolatban. „Ezen folyamat lényege nem feltétlenül egy adott állás megszerzése, hanem inkább a tapasztalatszerzés és a kapcsolatépítés" - fejtette ki Gerlei Béla. Ahhoz azonban, hogy az adott területtel ilyen módon megismerkedjenek az álláskeresők - még a diploma megszerzése előtt jóval -, érdemes felkeresni a szakterületen dolgozókat. Habár a többség szívesen elbeszélget az érdeklődőkkel, nem biztos, hogy már holnapra időpontot tud adni.
Hasonló célt szolgálnak az állásbörzék is. A szakember szerint ezeket a lehetőségeket nem megfelelően használják ki a fiatalok. Egy stand meglátogatásakor nem lehet az az első kérdés, hogy mivel is foglalkozik az adott cég, azt már előtte meg kell ismerni. Általában már az esemény előtt olvasható a kiállítók listája, érdemes tehát ezeket előre megnézni. A legjobb állásokhoz általában nem is kell önéletrajz - mondta el Gerlei Béla, aki szerint túl nagy hangsúlyt tulajdonítanak a CV-nek. A felmérések szerint az állások 80 százaléka nincs is meghirdetve, éppen ezért a már említett módon érdemesebb felvenni a kapcsolatot a különböző munkáltatókkal.
Felkészültség lehet a kulcs
Ha állásinterjúra kerül sor, tudni kell mindent, amit lehet az adott cégről és iparágról, megnyugtató válaszokat kell tudni adni a szakmai ismeretet, a személyes tulajdonságokat, illetve a motiváltságot firtató kérdésekre. Ahhoz azonban, hogy határozottan mutassuk be magunkat, fel kell készülni a feladatra: történhet ez tréning segítségével vagy önálló ismeretszerzés útján. Ez esetben jól tesszük, ha követünk egy fontos szabályt: „önmagunkról vagy jót, vagy semmit!"