A bolognai rendszer bevezetése óta a munkaadók és a frissen végzettek körében is felmerül a kérdés, melyik az előnyösebb: bachelor végzettséggel rögtön elhelyezkedi a piacon és gyakorlati ismereteket szerezni, vagy mesterképzésre jelentkezi, és több tudással felvértezve nekivágni a munka világának. Szakemberek szerint egyelőre nehéz megjósolni, hogy a különböző szférákban melyik stratégia lesz a kelendőbb, hiszen a mesterképzésben tanulók csak 2011-ben végeznek tömegesen. Ugyanakkor hangsúlyozzák: nyelvismeret, magabiztosság és elszántság azonban minden esetben szükséges.
A bolognai rendszer, az oktatás két részre osztásával lehetővé tette a hallgatók számára, hogy az első három év, a bachelor szint elvégzése után munkába álljanak, illetve nyitva hagyott egy másik utat is. A master képzésre azok jelentkezhetnek, akik egy sokkal specifikusabb tudás megszerzésére vágynak, vagy a munkaerőpiac ezt várja el tőlük.
Melyik diploma versenyképesebb?
Mind az alapképzésnél, mind a mesterképzésnél látható az elmúlt évek tendenciája, azaz, hogy a mérnöki, a termelésirányítói, az informatikus és menedzser diplomák egyre értékesebbé válnak, míg a közgazdasági, a marketing, jogász és a tanári diploma egyre kevesebbet ér a munkaadók körében - nyilatkozta egy anonimitását szakmai okokból kérő fejvadász cég ügyvezetője. Hozzáfűzte: az előbbieknél elég már egy alapképzésben szerzett diploma is, ha az kiegészül használható nyelvtudással és megfelelő gyakorlattal. Utóbbi képzések esetében azonban legtöbbször nem elég a három év alatt megszerzett tudás, szükséges a plusz két évvel járó mesterdiploma megszerzése, amely elvégzése mellett ugyanúgy szükséges gyakorlattal és nyelvtusással rendelkeznie az álláskeresőnek.
A szakember elmondta, hogy megrendelőiket egyáltalán nem érdekli a diploma milyensége, sokkal fontosabb kritériumnak tartják a gyakorlatiasságot, az azonnali profittermelési adottságot. A cég ügyvezetője kiemelte: fontos az álláskeresőknek tudniuk, mivel akarnak foglalkozni és milyen szinten akarják azt a munkakört végezni. „Vezető beosztású csak ritkán lesz egy bachelor diplomával rendelkező munkavállaló. Aki ilyen ambícióval bír, vagy kutatói munkát akar megpályázni, annak mindenképpen rendelkeznie kell majd master diplomával" - fogalmazott a cégvezető. Ugyanakkor megjegyezte, hogy csupán a magasabb végzettség megléte nem garantálja a biztos állást, ha nem párosul hozzá magabiztos kiállás, és elszántság.
Pár év múlva eldől a verseny
A vezető arról is beszélt, hogy a munkaerőpiac és a fejvadász cégek is nyitott kérdésként kezelik egyelőre a bachelor és master diploma versenyét a jövőben, hiszen még másfél évet várni kell az első, jelentős számú master diplomával rendelkező végzettre. „Az, hogy melyik lesz kelendőbb a piacon, csak az elkövetkező évek felméréseiből lesz majd látható" - mondta.