Saláta
Édes december
2009. december 16., Mihály Anett

Az ünnepek meghitt hangulatához a finom ételek is hozzájárulnak. Karácsonykor minden országban különös tekintettel figyelnek arra a háziasszonyok, hogy milyen ételek kerülnek az ünnepi asztalra. Nézzük meg, más nemzetek milyen édességekkel helyettesítik más országokban a mi bejglinket. 

Az Amerikai Egyesült Államokban a karácsonyi ebéd fénypontját az ízletes, fűszeres karácsonyi puding képezi. Ezt a nyalánkságot négy héttel karácsony előtt, advent első vasárnapján, állítják össze. Ezen a napon a hagyomány szerint minden családtag kavar egyet a tésztán, keletről nyugati irányba, és közben kíván valamit. A puding alapja az aszalt szilva, a mazsola, a füge és más szárított gyümölcsök. Ezt a desszertet az amerikaiak szerint melegen, egy jó nagy adag forró brandyvel leöntve érdemes fogyasztani. A házilag elkészített édességbe rendszeresen szerencse pénzt rejtenek. Akinek a tányérjára kerül a „pénzes szelet”a közhiedelem szerint szerencsés év elé nézhet.

A német vidékeken nincs advent stollen nélkül. A stollen leginkább a magyar püspökkenyérhez hasonlít, és több száz fajtája ismert. A leghíresebb közülük az úgynevezett drezdai stollen, amelyet titkos recept alapján mindenszentek napján készítenek el a családok, és egészen karácsonyig becsomagolva tárolják valamilyen hűvös helyen. A tészta különleges hajtogatási módja a pelenkába tekert kis Jézust szimbolizálja, innen ered a sütemény jellegzetes alakja is.

Olaszországban nem ritkák a 15-20 fogásos karácsonyi vacsorák, amelyeknek elengedhetetlen szereplője a világhírű itáliai kuglóf. Az olasz elnevezése a panettone, amely magyarul azt jelenti ’Toni kenyere’ (Toni volt az olasz hagyományok szerint az a cukrász, aki először készítette el ezt az édességet). Valójában egy könnyű, kelt tésztás, szárított citrusfélékkel és mazsolával megtöltött kalácsféleségről van szó. Természetesen létezik mazsola nélküli változata is, amit pandoro-nak, vagyis aranykenyérnek neveznek. A panettone és pandoro készítése ma már külön iparág Olaszországban. Rendszerint csonka gúla alakú papírdobozba rakják, amit szalaggal kötnek át. Az utóbbi időkben több magyarországi szupermarketben is hozzá lehet jutni ehhez a süteményhez, így ha valaki karácsonykor valamilyen különleges ízre vágyik a bejgli mellett, bátran megkóstolhatja ezt a finom mediterrán édességet is.

A lengyelek mélyen vallásos nemzet hírében állnak, az év legnagyobb keresztény ünnepén, karácsonykor különösen figyelnek arra, hogy mit tesznek az asztalra. Jellegzetes desszertjük a lengyel kompót, amit pontosan 12-féle aszalt gyümölcsből állítanak össze - nem véletlenül. Számukra a 12-es számnak különleges jelentősége van karácsonykor, hiszen ez a szám jelképezi Jézus 12 apostolát. Az ország keleti részen elterjedt édesség még az úgynevezett kutia, amelyet mákból és gabonából készítenek, és amelynek régen mágikus erő tulajdonítottak.



A szerző további cikkei
A Campus Fesztivál utolsó éjszakája Lássuk be, nem könnyű magunkat rávenni a harmadik másnapon arra, hogy délután kikeljünk nejlon otthonainkból, és elinduljunk a Nagyerdő felé
Csak pár soron múlik a sorsotok Az önéletrajz megírása az első és legfontosabb lépés, amit meg kell tennetek, ha munkára jelentkeztek. Az önéletrajz egy reklám, amellyel magatokat adjátok el a munkaerőpiacon, épp ezért fontos, hogy profi munka legyen.
Anyák napja A tavasz egyik legszebb napja az anyák napja, amit az egész világ megünnepel.
TÖMEGközlekedés Nincs olyan ember, aki még ne utazott volna életében valamilyen tömegközlekedési eszközzel. Mi, egyetemisták nap, mint nap használjuk...
Hóval fedett ünnepek Ha elhangzik az a szó, hogy december, akkor mindenkinek a karácsony meghitt hangulata és a szilveszteri ünneplés jut az eszébe. Pedig nem csupán ezt a két ünnepet tartogatja számunkra az év utolsó hónapja.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei