Október 12. az artritisz (ízületi gyulladás), október 20. pedig az oszteoporózis (csontritkulás) világnapja. A nemzetközi rendezvényekhez csatlakozva a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Reumatológiai Tanszéke, az Artritisz Alapítvány és az Artritiszes Betegklub október 12-én 14 órától az Auguszta Központ tantermében tartott megemlékezõ beteg-összejövetelt.
Az ízületi gyulladás a lakosság 1-2%-át érinti, így hazánkban is százezer beteggel kell számolni. A betegségcsoportnak számos fajtája van, legismertebb a reumatoid artritisz, a gerinc gyulladásával járó Bechterew-kór, a pikkelysömörhöz társuló artritisz. Ezen betegségek fiatalkorban, sõt akár gyermekekben is jelentkezhetnek és megfelelõ kezelés, gondozás híján mozgáskorlátozottsághoz vezethetnek. A kórképekre jellemzõ az ízületek fájdalma mellett azok duzzanata, vörössége, melegsége és a mozgás nehezítettsége. Kiemelten fontos a tünetek, laborvizsgálatok és röntgenvizsgálat alapján történõ felismerése. Ma már kiváló gyógyszerek állnak rendelkezésre az artritisz kezelésére. Mind a hagyományos betegségmódosító szerek (pl. metotrexát) mind a modern biológiai terápia elég korán elkezdve hatásosan csökkentik a tüneteket, a betegség romlását, javítják az ízületek funkcióját és az életminõséget is. Egyik gyógyszer sem eléggé hatékony megfelelõ életmód, mozgás, gyógytorna, fizioterápia nélkül.
A csontritkulás a lakosság 10-15%-át, tehát egy-másfél millió embert érint hazánkban. Nemcsak maga a csontritkulás, hanem a következtében kialakuló csonttörések (csigolyatörés, combnyak, alkartörések) is súlyos szövõdményeket okoznak és adott esetben kórházi ápolást igényelnek. A csontritkulás tehát népbetegség, részben civilizációs ártalom, melyet az elégtelenül bevitt kalcium és D vitamin, a kevés tejtermék fogyasztása, a szabad levegõn, napsütésen tartózkodás hiánya okoz, más tényezõk mellett. Ezért kiemelten fontos a megelõzés, az életen át tartó megfelelõ táplálkozás és D vitamin ellátottság. Emellett az oszteoporózist korán fel kell ismerni csontsûrûség-vizsgálattal. A megfelelõ diéta, kalcium és D vitamin bevitel mellett szintén hatékony gyógyszerek állnak rendelkezésre a csontritkulás kezelésére és a további csontvesztés illetve a törések megelõzésére.