Saláta
Fogászati Szűrőnapok 2011.
2011. október 11., forrás: DE OEC

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Fogorvostudományi Kara ismét megrendezi a Fogászati Szűrőnapokat október 19-én, szerdán 17-től 20 óráig és október 22-én, szombaton 9-től 13 óráig, a tavalyi nagy érdeklődésre való tekintettel.

Az érdeklődők fogászati szűrővizsgálat, fogtisztítás mellett részt vehetnek felvilágosító előadásokon, fogászati ismereti játékban. A gyermekek a játszóházban ismerkedhetnek a szájápolási szokásokkal. Minden korosztályt várunk, a terhes mamáknak külön foglalkozást is indítunk - tájékoztatott Dr. Alberth Márta egyetemi docens, a Gyermekfogászati és Fogszabályozási Tanszék vezetője.

Az elmúlt évben a Fogászati Szűrőnapokon 152-en vettek részt, 79 nő és 73 férfi. A fogazati állapotra utaló DMF-T index 16,58 (±7,54), a DMF-S index 52,61 (±37,59) volt. A résztvevők 39,9%-ának ínygyulladása, 24,5%-ának fogágy gyulladása volt. A betegek 12,2%-ának volt valamilyen fogazati eltérése. A legtöbben (41,4%) nem használtak kiegészítő szájhigiénés segédeszközöket és nem is ismerték azok alkalmazhatóságát. Minden korosztályban megfigyelhető volt ugyan a hiányzó fogak előfordulásának csökkenése és a tömött fogak számának növekedése, ami a fogmegtartó kezelések igénybevételét jelzi, de az ellátatlan szuvasodások száma is nagyon magas volt. Sajnos a szájban viselt fogpótlások átlagos hordási ideje meghaladta húsz évet, s már régen cserére szorult volna.

A szűrést orvosi felügyelettel magyar és külföldi negyed- és ötödéves hallgatók végzik. A szűrővizsgálatot követően előzetes kezelési terv is készül, a páciensek a szűrővizsgálat eredményeként információt kapnak arról, hogy milyen jellegű beavatkozások szükségesek a későbbiekben. A szűrőnapokon a szűrés és tanácsadás mellett, igény szerint kezelési időpont egyeztetésére is lehetőség nyílik.

A különböző kor- és betegcsoportokat érintő témákról előadásokat is tartunk az érdeklődők számára. A terhes édesanyáknak külön, személyre szabott tanácsadást szervezünk, mert sajnos a rossz szájhigiéné koraszüléshez is vezethet, amellyel egyelőre még csak kevesen vannak tisztában. Az idén a dohányosok leszokását segítő előadással is szeretnénk bővíteni a programot – mondta Dr. Redl Pál egyetemi docens, a Szájsebészeti Tanszék vezetője.

A korábbi szűrővizsgálatok eredményei alátámasztják, hogy rendkívül rossz a magyar lakosság fogazati állapota. Célunk nemcsak meggyőzni a lakosságot a rendszeres szűrővizsgálatok és gondozás fontosságáról, hanem a kezelések elvégzésével is segítséget kívánunk nyújtani, és ezzel hosszútávon biztosítani az egészséges fogazat és fogágy megtartását, megóvását, elérését – hangsúlyozta Dr. Hegedűs Csaba egyetemi docens, dékán.

 



A szerző további cikkei
Új vezetők a DE OEC-ben Új centrumelnök, új igazgatók, tanszékvezetők, szakmai igazgatók július elsejétől.
Artritisz és Oszteoporózis Világnap A nemzetközi rendezvényhez csatlakozva a DE OEC-en tartottak megemlékező beteg-összejövetelt.
Dinamikus fejlődés az Infektológiai Tanszéken Újabb fejlesztés valósult meg a DEOEC Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszékén.
Hiányszakmák támogatott betöltése a DE OEC-en A DE OEC 48 075 928 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült az egészségügyi ellátás humánerőforrásának fejlesztésére...
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei