Magyar és lengyel hallgatói önkormányzati vezetők tanácskoztak 2011. december 2. és 4. között Veszprémben; a pénteki nyitónapon Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is köszöntötte a találkozó résztvevőit.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter a konferencia pénteki ülésszakának a zárását követően az MTI-nek elmondta: tavaly novemberben határoztak arról Varsóban lengyel kollégájával, hogy 2011-ben indítanak egy olyan programot, amelynek a célja az, hogy elsősorban a két nép fiataljai számára újraélesszék a lengyel-magyar barátság hagyományát. Így született meg a Lengyel-Magyar Együttműködés Éve 2011 elnevezésű programsorozat.
A miniszterelnök-helyettes hozzátette, hogy az egyetemi hallgatói vezetők találkozója is ebbe a sorba illik bele, s ennek egyrészt az a célja, hogy lehetőség nyíljon a barátkozásra, másrészt megvitathatják azokat a kérdéseket, amelyek a két ország egyetemistái számára azonos problémákat jelenthetnek. Ilyen például a hallgatói képviselet, a felsőoktatási reform kérdése vagy a diákhitel ügye.
Mihalovics Péter, a Fidelitas alelnöke, országgyűlési képviselő, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felügyelete alatt készülő Új Nemzedék Jövőjéért Program miniszteri biztosa elmondta: a programról két hét múlva tárgyal a kormány, s akkor lesz szó például a Nemzeti Ifjúsági Tanács felállításáról is. Hozzátette, hogy ezt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) közösen kívánják működtetni, annak a "bázisára, legitimációjára" építve és számítva. Rámutatott arra, hogy ez az ifjúsági szervezet az Európai Unió minden tagállamában létezik már, csak nálunk nem alakult még meg. Megjegyezte: van ennek egy európai platformja is, ahová egyelőre nem tudunk még delegáltakat küldeni, mert nincs Nemzeti Ifjúsági Tanácsunk. Mihalovics Péter ennek a megalakulását jövő tavaszra valószínűsítette, s szerinte annak legalább 30-40 tagja lesz, mert mindenki meghívást, képviseletet kap, aki az ifjúsággal kapcsolatos területen tevékenykedik. A tanács megalakításához átveszik a lengyel fiatalok tapasztalatait is - tette hozzá a miniszteri biztos.
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke az MTI-nek elmondta: első alkalommal találkoznak egymással a lengyel és a magyar egyetemi hallgatói önkormányzatok vezetői, ehhez apropót adott az is, hogy a lengyel-magyar barátság éve van. Közlése szerint a megbeszéléseik középpontjában a felsőoktatás finanszírozása áll, hallgatói szemszögből nézve, továbbá a hallgatói jogokról és a "Bologna-folyamat" bevezetéséről cseréltek eszmét. Hangsúlyozta: szó volt a diákhitelrendszerről is, ugyanis az eltérő a két országban, s a lengyel résztvevők tanulmányozzák a magyar módszert, mert az - szerintük is - Európában igen elismert. A találkozó további témája volt a fiatal vállakozók támogatása. Ennek keretében bemutatásra került egy lengyel támogatási ún. inkubátor modell, illetve a FIVOSZ is ismertette a témában eddig elért magyarországi eredményeket. A konferencia ifjúságpolitikai témákkal zárult szombaton, amely során a nemzeti ifjúsági tanácsok felállításával kapcsolatban cseréltek tapasztalatot a résztvevők.
A HÖOK köszönetét fejezi ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Tempus Közalapítvány és a Diákhitel Központ Zrt. munkatársainak a konferencia megszervezésében és lebonyolításában való segítéséért.