Blues mindhalálig
Az elvakult Zámbó Jimmy és Deák „Bill” Gyula rajongók között évrõl-évre fellángol a vita, miszerint a két énekes közül melyik a király. Állítólag Komár László jelezte, hogy ezt a címet Elvis már nagyon régen birtokolja a popzenében, s azóta kicsit csendesebbek lettek a magyar zenepártolók. Az viszont tény, hogy sem Elvis, sem Jimmy nem koncertezhet már, ellenben Bill ma is igen aktív és sikeres. Ezt bizonyítja be október 6-án, amikor a Lovardában hangzik fel a jól ismert „blûûûûz” kiáltás.
Bill az a fajta elõadó, aki az évek során nem sokat változtat, a kísérletezést meghagyja a mûvészeknek, õ hozza jól megszokott formáját. A nép egyszerû fia, aki tehetsége révén kiemelkedett a kõbányai dzsumbujból, de nem feledkezik meg azokról, akik a társadalom elesett rétegét alkotják.
A kamaszkorában futballistának készülõ énekesnek egy mûhiba folytán amputálni kellett egyik lábát, rokkantnyugdíjasként dolgozott itt-ott, s közben rájött van egy olyan kincse, mely keveseknek adatott meg. Dalolgatni bárki tud a fürdõszobában, de az a fajta õserõ, az az öblös, mindenen átütõ hang, ami Billt jellemzi, csak kevesek sajátja. A megtermett alkatú énekes a hetvenes években olyan, mára elfeledett bandákban edzi torkát, mint a Napsugár, amíg az évtized végén össze nem fut Földes Lászlóval. Elõbb, mint beugró, majd a legendás Omega-HBB turnén már állandó tagként jelenik meg a Hobo Blues Band koncertjein.
A magas, dörmögõ Hobó és a mackós, üvöltõ Bill olyan karizmatikus figurái lesznek a magyar rocknak, mint senki más. A HBB meg nem álmodott népszerûségre tesz szert, aztán jön az István a király darab, amelyben Bill Torda táltost alakítja. (Az eredetileg felkért Hobó diplomatikusan átengedte Nagy Ferónak Laborc megformálását.) A sikeres szerep után beindul a nálunk néphagyománynak számító fúrás-faragás és a nyolcvanas évek második felét Bill már szólóelõadóként kezdi el.
Kíséri a Kormorán, a Blues Company aztán saját bandát gyûjt maga köré, melynek tagsága gyakran változik. Lemezeket alig készít, s amiket kiad, azok finoman szólva nem ütik meg a régi színvonalat. Az évek alatt azonban Bill olyan lett, mint a nagy, amerikai blueserek, többnyire régi sikereit adja elõ, ezt viszont egy stabil, kemény mag értékeli és veszi. Az utóbbi egy-két évben még új fanokat is megnyert magának ezért nem ritka, hogy koncertjein együtt üvölti a refréneket anyu, apu és a mûanyag zenére ráunt tinisrác. Rajta hát, szúrd és vágd, hallgasd a bluesokat, szaggasd a blúzokat!