Kulturális
Internet Fiesta 2013
2013. április 29., Tóth Gábor

 

Az Internet és a közösségi háló az utóbbi években egyre inkább az életünk része lett. Ma már nem weboldalak nézegetésében, emailezésben, csetelésben kezdõdik és végzõdik az internethasználat. Kijelenthetjük, hogy második életünk már a neten zajlik. Mindenkinek egy saját külön bejáratú online élete van, akármennyi virtuális személyazonossággal, jelszóval, profillal. A közösségi oldalak már jobban az életünk részei, mint hinnénk. Az Interneten vásárolhatunk, ügyeket intézhetünk és persze közeli és távoli barátainkkal kölcsönösen minden mozdulatunkat tudathatjuk. Fórumokat, csoportokat szervezhetünk velünk azonos érdeklõdésû, azonos területen dolgozó, hasonló témában kutató vagy azonos problémával küzdõ emberekkel. Azonban a sok elõny mellett hátrányokról is beszélünk és számos veszéllyel is számolnia kell a közösségi háló tagjainak.

 

A tudás központjai mindig is a könyvtárak voltak, nem változott a szerepük a netes korszakban sem, sõt az Internet összefonódott a könyvtárakkal. Ezért is tartják szívügyüknek a könyvtárosok, hogy az olvasók minél jobban megismerjék az Internet számos szolgáltatását. Ezért rendezték meg a DEENK egységeiben is immár XIV. alkalommal az Internet Fiestát.

A rendezvénysorozat közelebb hozza a világhálót az érdeklõdõknek. Elõadásaival minden felhasználói szinten tud újat mondani. Profi könyvtárosok és egyetemi oktatók tartják, akik naprakészen mozognak az Internet, az online szolgáltatások világában. Az elõadásokat a Bölcsészettudományi és Természettudományi és a Kenézy Élettudományi könyvtárakban tartották.

Az idei központi téma a közösségi hálózatok, a könyvtár és az Internet közösségépítõ szerepe volt. Nemcsak olyan Internetes szolgáltatások részletes mûködését mutatták be, mint a Google, hanem a nettel egybefonódott könyvtári rendszerek, pl.: RefWorks is terítékre kerültek. Hasznos tanácsokat kaphattak a szakdolgozatukat most kezdõ hallgatók is, hiszen külön elõadás foglalkozott a szakirodalom-halászattal. A folyamatosan tanulni vágyók megismerkedhettek a Coursera rendszerrel, ahol ingyenes online kurzusokon vehet részt az érdeklõdõ. A Facebook veszélyeirõl, az Internetes adatbiztonságról, a Prezi használatáról vagy a közösségi játékok világáról is voltak elõadások. Az egyik legizgalmasabb téma mégis az online vásárlás volt, hiszen mostanában egyre inkább elterjedõben van Magyarországon is (nemrég indított a Tesco is webáruházat). 

A Kenézy Élettudományi Könyvtárban ellátogattunk Deli Gábor elõadására, aki arról értekezett, hogy mire érdemes odafigyelni Internetes vásárláskor.

Mielõtt elkezdtem volna a netes vásárlást jól jött volna egy ilyen elõadás. Ma már „vaterafüggõnek” is nyilváníttathatom magam, de az elõadás során meglehetõsen sok új információra tettem szert. Megismerkedhettünk a netes vásárlás elõnyeivel, hátrányaival. Kiderült, hogy november 8-án van a netes vásárlás napja, ekkor számtalan kedvezmény várja a hálón vásárlókat. Megtudhattuk mi az az elállási jog és mikor élhetünk vele. Ez természetesen a Vaterán is érvényes, fix áras vásárláskor: mûszaki cikk, ruházat esetében, de egy kifizetett és le nem töltött szoftvernél vagy egy még nem aktivált szolgáltatás esetében is élhetünk ezzel a joggal, ami biztonságot adhat. Szó volt a magyarországi vásárlási lehetõségekrõl, népszerû aukciós oldalakról (Vatera, Tesz-Vesz, online apróhirdetési oldalak) és a szállítási módokról (pikk-pakk pont, futárszolgálat stb.). Minden lehetõségnél megtudhattuk, hogy mire érdemes figyelni, hogyan biztonságos a fizetés, a vásárlás lebonyolítása. A külföldi vásárlás szintén izgalmas és aktuális témáiról is kaphattunk információt bõven. Többféle lehetõség áll a felhasználó elõtt, rendelhet ismerõsön keresztül, vagy akár közvetlenül a külföldi cégtõl. Mire van szükség a vásárlásnál mi is az a PayPal vagy a virtuális bankszámla, mikor, hogyan és mennyi vám rakódik a termékre és mi az a gift opció? Ezekre a kérdésekre mind-mind választ kaphattak az elõadásra ellátogatók, de még ott is hangzott el jó pár kérdés, amire az elõadó gyors és hasznos választ tudott adni. Igazi párbeszéd alakult ki az elõadáson. Sok hasznos tanács bemutatásra is került: mire figyeljünk, mielõtt belevágnánk a vásárlásba, mi a HTTPS, tényleg van-e értelme a biztonsági rések befoltozásának, a vírusölõ program naprakészen tartásának, érdemes-e mindig ajánlottan kérni a postázást. Az elõadás második felében az érdeklõdõk megismerkedhettek a Vatera mûködésével, felépítésével, milyen aukciós és fizetési/szállítási módok, vásárlási lehetõségek adódhatnak a legnagyobb hazai aukciós portálon.

Az Internet most már bárki számára hozzáférhetõ, ha máshonnan nem, a könyvtárból. A XXI. század emberének, egyetemistájának meg kell tanulnia élni a lehetõségeivel. Aki kihagyta az Internet Fiesta rendezvénysorozatot erõsen bánhatja, hiszen praktikus, mindig használható tudás birtokába kerülhetett volna, de ha kedvet kapott friss infók szerzéséhez ne bánkódjon, jövõre is lesz Internet Fiesta. 



A szerzõ további cikkei
DE IK Lan-party Mikor a Díszudvart birtokba veszik a gamerek.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei