Egyetemi hírek
Nyitott világ
2013. április 29., Szabó Ivett

 

Óriási lehetõség áll a Debreceni Egyetem hallgatói, oktatói és dolgozói elõtt a Campus Hungary programnak köszönhetõen. Ez egy olyan pályázati, támogatási rendszer, amely a tudományos munkát, az oktatást, részképzéseket, egyéni- és csoportos tanulmányutakat támogatja rövid, vagy akár hosszabb távon. Abban különbözik az eddigi pályázatoktól, hogy most az egész világ nyitott – véli Dr. Jávor András oktatási rektorhelyettes, a Campus Hungary bíráló bizottságának tagja, aki mindenkit arra buzdít, hogy ragadja meg a lehetõséget! 

- Mindenhová lehet pályázni, az Amerikai Egyesült Államoktól kezdve akár Thaiföldig. Azért is nagyszerû ez a pályázat, mert nem pusztán az ösztöndíjat állja az egyes intézményekbe, hanem sok esetben a tandíjat is. Ennek összege akár a költségekkel összhangban 1-2 millió forint is lehet egy félévre. 

EÉ: - Nemcsak területileg nyitott ez a program, hanem a pályázók köre is tág. Hallgatói-, oktatói tanulmányutakat is hirdettek, adminisztratív személyzeti pályázatok is vannak, sokkal nagyobb a kör, mint amit megszokhattunk egyéb pályázatoknál.

- Ez így van, hiszen nem szervezett intézményi cserérõl van szó, hanem a hallgató maga veszi fel a kapcsolatot az intézménnyel, ami lehet oktatási- és kutató intézet, egyéb program, vagy konferencia. A pályázó saját maga szervezi azt a szakmai együttmûködést, amit az elkövetkezõ idõszakban szeretne folytatni. Már sikeresen túljutottunk két pályázati kiíráson, még hátra van négy és bõven van fedezet. Éppen ezért arra biztatok mindenkit, hogy pályázzon, mert ha megfelel a teljesítménye az elvárásoknak, akkor majdnem biztos, hogy az ösztöndíjat megkapja. Ráadásul nemcsak egyedül lehet pályázni, tanuló-kutató csoport is jelentkezhet. Ebben az esetben a csoport teljesítményét, tanulmányi eredményét vesszük alapul a pályázat elbírálásakor. Korábban elképzelhetetlen volt, hogy valaki például hatodmagával eljusson Kínába, most viszont van konkrétan ilyen debreceni nyertes csoport. 

EÉ: - Mi kell ahhoz, hogy valaki eljuthasson az általa áhított országba, mik az alap követelmények a pályázó felé?

- Viszonylag könnyen elnyerhetõ pályázatról van szó. Egy konkrét pontozási rendszert alakítottunk ki, amit folyamatosan fejlesztünk, hogy még korrektebb legyen. Ebben a tanulmányi eredmény, tudományos munka, a pályázó által kiválasztott program erõssége kapja a legnagyobb szerepet. Összességében már 40-50%-os teljesítmény elegendõ arra, hogy valaki egy tanulmányúton részt vehessen. Az is nagy elõnye a Campus Hungarynak például az Erasmus ösztöndíjaival szemben, hogy míg ez utóbbinál egy pályázó csak egyszer nyerhet, addig Campus Hungary pályázataira többször is lehet jelentkezni és akár egyszerre több tanulmányutat is el lehet nyerni. Erre már van is példa. Azt szeretnénk, ha a Debreceni Egyetem hallgatói, oktatói, dolgozói minél többen pályáznának. Már eddig is szép eredményeket értek el, a pályázat második körében gyakorlatilag alig voltak olyanok, akik a kiküldési szintet nem tudták teljesíteni. Például a féléves részképzésekbe a Debreceni Egyetem 21 pályázójából 20-an nyertek, hallgatói szakmai gyakorlati képzésben 29-bõl 23-an vehetnek részt, de 39-en pályázták a hallgatói rövid tanulmányutakat és 36-an meg is nyerték, tehát igazán jók az eredményeink. Az oktatói rövid tanulmányútra 30 pályázatot adtak be Debrecenbõl, és mind a 30-an nyertek. Az Amerikai Egyesült Államoktól Kínáig, Dél-Koreától Ausztriáig mindenhová utaznak pályázók. Sõt van olyan hallgatónk, aki turisztikai tanulmányutat nyert Thaiföld legnagyobb szigetére, Phuketre. Tehát végtelen a variáció. Amin a jövõben úgy gondolom, hogy változtatni kell, az a támogatási összegek mértéke. Vannak olyan országok, ahol a támogatás szerintem nem elég, mert aki nem tudja önerõbõl kipótolni az összeget, esetleg az nem pályázik. Miután a rendelkezésre álló forrás elegendõ, úgy gondolom erre is találunk megoldást, ami lehetõvé teszi a szegényebb pályázók kiutazását is. A Campus Hungary egy kiváló kormányzati kezdeményezés, mert a korábban szinte bezárt hallgatók számára most nyitott lett a világ. A legutóbbi pályázat során például 1900 pályázó személyérõl döntöttünk és nagyjából 100 fõ kivételével mindenki teljesíteni tudta az elvárt szintet.

EÉ: - Ezekbõl az utakból gondolom az oktatási intézmény, jelen esetben a Debreceni Egyetem is profitálhat, hiszen egy kutatócsoport akár olyan kapcsolatot is kialakíthat a vendéglátó intézményével, ami a késõbbiekben is megmaradhat.

- Igen és ezek az ösztöndíjak jobb kitekintést jelentenek a világra, más intézmények tõlünk esetlegesen idegen struktúrájára. Ezért örülök, hogy az alkalmazotti állomány számára is nyílt ez a pályázati rendszer. Igaz eddig még kevesen pályáztak a Debreceni Egyetemrõl, 4-en jelentkeztek és mindannyian nyertek. Ilyen Gunda Cintia, aki munkája révén sokat foglalkozik a Campus Hungary programmal és Õ maga is sikeresen pályázott. Remélem a következõ körben még többen jelentkeznek ebbõl a körbõl is. A hallgatói pályázatok között volt sajnos a legtöbb, amit vissza kellett utasítanunk. Ha azonban a hallgatók a beadást megelõzõen felkeresnek engem, vagy az Erasmus iroda munkatársát, akkor szívesen adok olyan tanácsokat, amik birtokában egy sokkal sikeresebb pályázatot tudnak írni. Ha valakinek kétségei vannak a pályázattal, vagy saját magával kapcsolatban, nyugodtan keressen meg bennünket, és szívesen adunk szakmai segítséget.

Gunda Cintia a Debreceni Egyetem Külsõ Kapcsolatok Igazgatóságának külügyi referense. Õ maga is megragadta a lehetõséget és pályázott a Campus Hungary egyik programjára. Jól tette, hiszen megfelelt a követelményeknek és nyert.

- Én Máltára pályáztam, az ottani egyetemen fogok néhány napot eltölteni. Olyan együttmûködést szeretnék indítványozni, amelynek eredményeként a Debreceni Egyetem hallgatói is tanulhatnának a közeljövõben Máltán. Nagyon sokan szeretnének ugyanis angol nyelvterületen tanulni, de sajnos kevés angolszász ország egyetemével van kapcsolatunk. A máltai egyetemen viszont minden kurzus angol nyelvû, hiszen ez az egyik hivatalos nyelvük, így valóban hiánypótló lenne, ha ott is tanulhatnának hallgatóink. Ezen kívül az egyik máltai céggel, a Paragon Europe-al kötöttünk nemrégiben egy megállapodást. Szakmai gyakorlati lehetõséget ajánlottak a Debreceni Egyetem hallgatóinak. Erasmus és Campus Hungary program keretében is lehet hozzájuk pályázni. Ez az együttmûködés még csak pár hónapja indult, ezért szeretném felkeresni a céget, hogy még szorosabbra fûzzük a kapcsolatunkat.

EÉ: - Ha valaki szeretne csatlakozni a nyertes pályázók sorába, hogyan kezdjen neki a Campus Hungary programnak? Hol kaphat segítséget?

- A Fõépület fsz. 22-es irodában hétfõtõl csütörtökig 8-16 óráig, pénteken pedig fél 2-ig állunk az érdeklõdõk rendelkezésére. Ezen kívül email-t is lehet nekünk írni az internationaloffice@admin.unideb.hu címre, vagy a 22844-es melléken is megtalálhatóak vagyunk. 



A szerzõ további cikkei
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei