A 2009/10-es szezonban a DKSE férfi kézilabda csapata kiesett a magyar bajnokság elsĂľ osztályából. Egy évvel késĂľbb, 2011 májusában a megfiatalított, kizárólag debreceni kötĂľdésĂť játékosokból álló DKSE NB 1/B-s együttese legyĂľzte az abban a szezonban végül második helyen végzĂľ Dabast, mellyel kiharcolta a bennmaradást a másodosztályban.
Ezzel a "gyĂľzelemmel" Debrecen városa 2011-ben magasabban jegyzett férfi együttes nélkül maradt. Az idézĂľjel sajnos indokolt, hiszen a korábban szebb napokat látott klub nem vállalta az indulást a másodosztály következĂľ szezonjában, és jogutód nélkül megszĂťnt. Az akkori játékosok szétszóródtak az országban, vagy felhagytak a sporttal.
Hat év elteltével, 2017 áprilisának végén a DEAC férfi kézilabda együttese két fordulóval a vége elĂľtt hét egységgel vezeti az NB II-es bajnokság Észak-keleti csoportját, a hátralévĂľ két mérkĂľzés eredményétĂľl függetlenül a tabella élén végzett, és kivívta az indulás jogát az NB 1/B következĂľ idényére. Már a bajnokság 20. körében is nyomás nélkül, bajnokként léphettek pályára a debreceni fiúk a Berettyóújfalu ellen, hiszen a második helyezett Füzesabony vereséget szenvedett. A tét-nélküliség nem szegte a játékosok kedvét, ezt a meccset is behúzták, és a presztízsük megĂľrzése érdekében Füzesabonyból is szeretnék elhozni a két pontot.
De lássuk, hogyan is épül fel a listavezetĂľ kerete! Milyen összetételĂť a bajnok kézicsapat? Milyen út vezetett a dobogó legmagasabb fokára?
A szakosztályvezetĂľ, Bíró Imre - aki korábban évekig edzĂľsködött többek között a DKSE-nél is - a 2016/17-es szezon elején Szabó Csabát és Medgyessy Sándort bízta meg az együttes felkészítésével. (ElĂľbbi játékosként éveket húzott le Debrecenben, utóbbi évtizedek óta dolgozik nĂľi és férfi "vonalon".) Nézzük a játékoskeretet: alapvetĂľ koncepció volt az együttes újjáépítésekor, hogy helyi – debreceni vagy megyei kötĂľdésĂť – játékosok alkossák a csapat gerincét. Ennek szellemében több Debrecenben nevelkedett, vagy korábban itt játszó kézilabdázó igazolt vissza 2016 nyarán a cívisvárosba. A fiatalabbak tanulmányaik mellett sportolnak, az idĂľsebbek munka mellett. Többen a csapattagok közül a DEAC vagy a Sportiskola kötelékében foglalkoznak fiatalokkal. Érdekes összefüggés, hogy a korábban megszĂťnt DKSE-bĂľl hat játékos is a jelenlegi keret tagja.
Az idei szezont nagy különbségĂť gyĂľzelmekkel kezdte a bajnokcsapat. Ăsszel csak két döntetlent játszott, hazai pályán a nagy rivális Kisvárdával és Füzesabonnyal. Bár a bajnokság elsĂľ fele néhány egygólos sikerrel zárult, veretlenségét megĂľrizve vonulhatott téli szünetre a Szabó-legénység. A tavasz sajnos nem úgy kezdĂľdött, ahogyan az várható volt, rögtön az elsĂľ fordulóban elvesztette veretlenségét a csapat Gyöngyösön. Azóta sorozatban nyolc meccset megnyert, többek között a dobogón álló MezĂľkövesd otthonában gyĂľzött tíz góllal.
A klub természetesen nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás nevelésre is. Jelenleg 120 gyermekkel foglalkoznak nap mint nap a szakemberek Debrecenben és Józsán, de tervben van ennek a létszámnak a további bĂľvítése is. A fiatalok különbözĂľ korcsoportokban versenyeznek, kezdve az U10-es korosztálytól az U14-es csapatokig, a serdülĂľ és junior korosztállyal bezárólag. Az edzĂľk közül többen is - Mándi Norbert, Juhos Richárd, Tóth Ádám, Mórucz Ádám - a felnĂľtt együttes tagjai, így a gyerekek aktív játékosoktól leshetik el a sportág alapjait.
Összességében megállapítható és érzékelhetĂľ, hogy ismét megmozdult valami a debreceni férfi kézilabda életében. A cél most egy olyan szerethetĂľ, a korosztályos csapatokban nevelkedĂľ fiatalokra és helyi kötĂľdésĂť felnĂľtt játékosokra épülĂľ stabil másodosztályú együttes kialakítása, melyben a csapattagok edzĂľként segítik az utánpótlásbázis további bĂľvítését vagy egyetemi hallgatóként sportolnak. Drukkoljunk nekik, hogy ez sikerüljön, az egyetem, Debrecen városa és a sportágat szeretĂľ szépszámú helyi közönség is megérdemeli a magas szintĂť férfi kézilabdát!