Hol és mennyit kereshet egy frissdiplomás?2008. augusztus 27.,
forrás: felvi.huNem mindegy, milyen diplomával, milyen méretû cégnél, és az ország melyik régiójában próbál szerencsét a friss diplomás álláskeresõ. Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemzõ Intézet 2008-as gyorsjelentése alapján néhány trendet mutat be írásunk.
Közép-Magyarországon a pénzügyi, építõipari, turisztikai és a gazdasági szolgáltatási szektorokban 40 százalék a friss diplomásokat alkalmazó vállalatok aránya, szemben a többi régió megegyezõ gazdasági ágaival, ahol az arányuk nem éri el a 25 százalékot.
Az ország többi régiójában alig tapasztalható ágazati hatás, azaz a friss diplomásokat foglalkoztató vállalatok statisztikai értelemben egyenletesen oszlanak meg az egyes gazdasági ágak között. Friss diplomások felvétele a közép-magyarországi régió cégeinél a legvalószínûbb (a cégek 21 százaléka tervezi ezt). A Közép-Magyarországi régióhoz képest az összes régióban alacsonyabbak a bérek. Leginkább a Dél-Alföldön, ahol bruttó 60 ezer forinttal kevesebbre számíthat a fiatal diplomás, illetve legkevésbé a Közép- Dunántúlon, ahol "mindössze" bruttó 23 ezer forint a különbség. Sajnos Észak-Magyarországon annak ellenére, hogy a cégek jelentõsebb létszámbõvítési igényt jeleztek, alacsonyabb arányban várják a diplomás pályakezdõket (14 százalék).
Összességében diplomás pályakezdõk felvételére a pénzügyi szektorban lehet a legnagyobb arányban számítani, az ide tartozó vállalatok több mint egyharmada jelezte pályakezdõ diplomások jövõbeli felvételét. Várhatóan a szállítás és raktározás szektorban tevékenykedõ cégek körében alacsony lesz a pályakezdõk iránti érdeklõdés, a GVI elemzési mintájában szereplõ cégek 11 százaléka valószínûsítette, hogy diplomás pályakezdõt is felvenne. Legrosszabb kilátásokkal a mezõgazdasági szektor diplomásai indulnak, területükön mindössze 9% volt a munkaadók igénye új, diplomás munkatársra.
A cégméret is számít
A húsz fõ alatti cégek körében találkozunk legkisebb valószínûséggel pályakezdõ diplomásokkal (a cégek 12%-a esetében).
A pénzügyi, egyéb gazdasági szolgáltatásokat, turisztikai, kereskedelmi, építõipari és bányászati tevékenységet folytató közepes méretû, többségi külföldi tulajdonú (20-99 fõ) vállalatok között már jelenleg is nagyobb arányban találunk friss diplomásokat (52 százalék), mint a 100-249 fõt foglalkoztató vállalatok között (42 százalék). A 250 fõ feletti vállalatok körében várható létszámbõvítési trend, és ez kedvezõen érintheti a pályakezdõ diplomásokat, hiszen e vállalati kör 36 százaléka jelezte, hogy egy éven belül szándékában áll friss diplomásokat felvenni.
A tulajdonforma, diplomatípus és kereset viszonya
A friss diplomások a többségben külföldi tulajdonban lévõ vállalatoknál átlagosan bruttó 33400 forinttal nagyobb jövedelemre számíthatnak, mint a hazai és a vegyes tulajdonban levõ cégeknél.
A vállalatméret emelkedésével nõ a diplomás pályakezdõk javadalmazása, ez a hatás azonban csak az 50 fõnél nagyobb cégeknél jelentkezik igazán.
A logisztikusok jellemzõen az átlagosnál nagyobb és jellemzõen a külföldi tulajdonú vállalatoknál találnak munkát. Tükörképüknek a turisztikai munkatársként és gazdaságelemzõként dolgozók tekinthetõk. E csoportok az átlagosnál kisebb és jellemzõen magyar tulajdonú vállalatoknál állnak alkalmazásban. A mûszaki végzettséget igénylõ foglalkozási csoportok közül a vegyészmérnökök és minõségellenõrök az átlagosnál nagyobb, jellemzõen külföldi tulajdonban lévõ vállalatoknál dolgoznak. A villamosmérnökök jokerként, bármilyen tulajdonformájú és méretû cégnél sikerrel pályázhatnak. A térinformatikai-, mezõgazdasági-, közlekedési-, építész-, és építõmérnökök jellemzõen magyar tulajdonú és az átlagosnál kisebb vállalatoknál állnak alkalmazásban.