Egyetemi hírek
Rekord hallgatói létszám az egyetemen
2008. szeptember 6., hallgato.com

 

A Debreceni Egyetem sikeresen zárta a felvételi idõszakot, idén szeptemberben minden eddiginél többen, összesen 7500-an kezdhetik meg tanulmányaikat.

Az egyetem magyar nyelvû képzéseire - a fellebbezések lezárulása elõtti adatok szerint - idén közel 7100-an nyertek felvételt. Közülük 4700 hallgató állami támogatással, 2400 saját finanszírozásban kezdheti meg tanulmányait. Különösen népszerûnek bizonyultak a gazdasági képzést folytató karok, de továbbra is magas az érdeklõdés az orvos- és egészségügyi és a jogi képzésre, valamint a politológia, az andragógia, a kommunikáció és az angol szakok iránt. Jelentõsen bõvült a mûszaki képzésbe bekapcsolódó hallgatók aránya is.

A hazaiakkal párhuzamosan emelkedett a külföldi hallgatók száma is. A térítéses angol nyelvû orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképzésre 386 hallgató iratkozhat be (számuk összesen meghaladja az 1600-at), a Tudományegyetemi Karok nyolc angol nyelvû szakán pedig 33 külföldi állampolgár kezdheti meg tanulmányait. Több hallgató érkezik a világ országaiból a magyar nyelvû képzésekre is: számuk a júliusi adatok szerint meghaladja a 130-at.

A kedvezõ felvételi trendek ellenére a Debreceni Egyetem is szembesülni kénytelen az alsó- és középfokú képzés hiányosságaiból fakadó problémákkal. Az intézménybe felvett hallgatók felkészültsége jelentõs eltéréseket mutat: egyes szakokra 400 pont fölötti teljesítménnyel lehetett bekerülni, míg másokra elegendõ volt jóval alacsonyabb pontszám is. Az egyetem képzési tervében ezért hangsúlyt fektet a felzárkóztatásra, ugyanakkor különös figyelmet fordít a legkiválóbbak megkeresésére és a tehetséggondozásra is.

A magyar felsõoktatási intézmények az utóbbi években drámai módon szembesültek a nyelvtanulás problematikájával: nyelvvizsga hiányában a hallgatók 20-25 százaléka nem veheti át végzéskor a diplomáját. A Debreceni Egyetem - segítve hallgatóit - programot dolgoz ki a motiváció ösztönzésére, az intenzív nyelvtanulás feltételeinek javítására, a nyelvvizsgaközpont szolgáltatásainak bõvítésére annak érdekében, hogy a nyelvvizsga hiánya ne legyen akadálya a diploma megszerzésének.

A magyar felsõoktatást gyökeresen átalakító kétszintû képzés bevezetése új kihívásokkal szembesíti a Debreceni Egyetemet is. Az alapszakra felvettek számának emelkedése maga után vonja a mesterképzés iránti érdeklõdés növekedését. Az intézmény összesen 60-65 szak akkreditálásával számol (jelenleg már 49 akkreditációval rendelkezik, ebbõl a tanári mesterszakon belül 18 szakképzettség akkreditált), ennek megfelelõen az államilag támogatott helyek õsszel esedékes pályázatán háromezret meghaladó keretszámra nyújtja be igényét. A hallgatókat nem csak a Debreceni Egyetemrõl várják: a magasan képzett oktatói gárda és a fejlett infrastruktúra lehetõséget nyújt a más intézményekbõl érkezõ, illetve a régió fõiskoláiban végzett jelentkezõk fogadására is.

Magas szintû szolgáltatásai ellenére a Debreceni Egyetem sem vonhatja ki magát a természettudományos képzésben általánosan tapasztalt visszaesés hatása alól, ami egyes szakokon a felvételi ponthatárok és a jelentkezõk számának drasztikus csökkenéséhez vezetett. "Az intézmény álláspontja szerint a probléma megoldása országos erõfeszítéseket kíván. A Debreceni Egyetem bizottságot állít fel a természettudományos képzés helyzetének áttekintésére. A bizottság az õsz folyamán konkrét észrevételeket fogalmaz meg a Rektori Konferencia és a kormányzat számára, és javaslatokat tesz a szakminisztériumnak a természettudományos középiskolai oktatás súlyának növelésére, a képzés és az érettségi szerkezetének átalakítására" - hangsúlyozta Dr. Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora.

A felsõoktatás a világon mindenütt költséges ágazat. Magyarországon ma kétféle finanszírozási forma létezik: az államilag támogatott és a térítéses. A rendszer átjárható: az államilag támogatott, gyenge teljesítményt nyújtó hallgatók átkerülnek a térítéses kategóriába. Az átsorolás ugyanakkor reális perspektíva a térítéses hallgatóknak, akik kiemelkedõ tanulmányi eredmény esetén jó eséllyel pályázhatnak az állami támogatásra. Ez a mobilitás a Debreceni Egyetemen ez év kezdetén mintegy 500 hallgatót érint. A szabályozás érdekében az intézmény rangsort állított fel a hallgatók között valamennyi évfolyam valamennyi szakán, az átsorolás így egzakt mutatók alapján történt.



A szerzõ további cikkei
Óriási Campus Party szerdán CHILDREN'S Party, Magyarország legnagyobb egyetemi buliján!!
Legyél TE a Fórum Arca!!! Egyetemisták között is keresik a Fórum Arcát! (x)
Tárgyalásokat a felsõoktatásért A Felsõoktatási Dolgozók Szakszervezetének petíciója
Sajtóközlemény Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának sajtóközleménye a felvételi keretszámokról
Borászati kihelyezett tanszék Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a tarcali Tokaji Borvidék Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei