Felsõoktatás
Az oktatás finanszírozás reformjába kezdett Obama
2009. március 4., forrás: Edupress

Nyilvánosságra hozták a jövõ évi amerikai költségvetés keretösszegeit. A tervek szerint 2010-ben több pénzt fordítanak a felsõoktatás fejlesztésére és számos olyan javaslat is elõkerült, amelyek hosszú távon a hallgatók javára válhatnak. A szegényebb sorból érkezõk továbbtanulását segítendõ, ösztöndíj reformok is várhatók - adta hírül az [origo].

Jelentõsen megemeli az oktatásra szánt összeget az új amerikai kormány, derült ki a most nyilvánosságra hozott jövõ évi költségvetés keretösszegeibõl. Barack Obama szeretné, ha minél több szegénysorból érkezõ gyerek részesülhetne színvonalas oktatásban. 2010-ben 5,3 milliárd dollárral többet, 46,7 milliárd dollárt szánnak a fõiskolák és egyetemek mûködtetésére, ez körülbelül 13 százalékkal több, mint az elõzõ évben. "George Bush idején az egyetemek és a fõiskolák meglehetõsen szûkös költségvetésbõl gazdálkodtak"- jelentette ki Terry Hartle, az Amerikai Oktatási Tanács egyik vezetõje.

Obama azonban nem csak az oktatási intézmények finanszírozásán akar változtatni, hanem a hallgatók számára mûködtetett állami hitelprogramban is. Az eddig mûködõ konstrukciók támogatási formája a bankokat is bevonta a hitelezésbe, Barack Obama viszont azt szeretné, ha a felsõoktatásban tanulókra szánt támogatási összeget közvetlenül a szövetségi kormány osztaná szét. Bár Marcia Sullivan, a Bankszövetség egyik vezetõ tisztségviselõje úgy nyilatkozott: "a közvetlen állami támogatások rendszere növelni fogja a költségvetési hiányt, éppen ezért nem szolgálja sem a diákok, sem pedig az adófizetõk érdekeit”, azonban a gazdasági válság miatt a hitelintézetek megbízhatósága csökkent, ezért nem garantálható, hogy finanszírozni tudnák az összes állami támogatású kölcsönprogramot.

A tavalyi évben az állami és hitelintézetek által nyújtott kedvezményes kamatozású kölcsönben hatmillió diák részesült, összesen ötvenhat milliárd dollár értékben, míg az állami segélyezés révén másfél millió diák jutott tizennégy millió dollárhoz. "A változás kedvezõen érinti a szerényebb jövedelmû családokat" - mondta Rich Williams, egy közéleti kérdésekkel foglalkozó kutatócsoport vezetõje.

Jelentõs változást hozhat, hogy az elkövetkezõ öt év során a szövetségi kormány mintegy két és fél milliárd dollárt fordítana az egyetemek és fõiskolák férõhelyeinek bõvítésére. Továbbá a tervek közt szerepel, hogy növelik a Pell Grant ösztöndíj összegét, amelybõl a szegény családok egyetemen vagy fõiskolán tanuló gyerekeit támogatják. A tervezet szerint az ösztöndíjban részt vevõ hallgatók juttatásai infláció követõk lesznek. Szintén változás, hogy az alap- illetve középfokú intézmények is több pénzbõl gazdálkodhatnak majd.

A New Yorkban már sikeresen vizsgázott Promise Neighborhood nevû program keretében az állam a jövõben jelentõs összegekkel támogatja az óvodák, a gyermekorvosi szolgálat és a családi tanácsadó hálózat fejlesztését, valamint a gyermekétkeztetés minõségének javítását is.



A szerzõ további cikkei
Guinness-rekordra készül a Bosch A világcsúcs-döntési kísérletet április 27-én tartják a Millenárison
Nemzeti Diákkonzultáció Nemzeti Diákkonzultációt indított a HÖOK a faceebook-on
A diákok számára készített tájékoztató kiadványt a Évrõl évre egyre több diák dönt úgy, hogy a nyári szünetben, vagy tanév közben munkát vállal. Számukra adott ki tájékoztató füzetet a NAV
Felvételi Tájékoztató 2012. Megjelent a 2012-es felvételi tájékoztatók hivatalos kiegészítése
Kétszázalékos, fix kamatú lesz a Diákhitel 2 Fix, két százalékos kamatozás mellett kell törleszteniük kölcsönüket Diákhitel 2-t igénylõknek
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei