Felsõoktatás
A Heti Válasz rangsorának legjobbjai
2010. október 15., forrás: Edupress

Alig változott az elmúlt három év során az egyes képzési területeken legjobban teljesítõ felsõoktatási intézmények köre: míg a gépészmérnöki és informatikai képzések területén a Mûegyetem, a jogi, illetve a kommunikációs képzésben az ELTE, a közgazdászoknál pedig a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) vezeti töretlenül a listát, idén az idegenforgalom területén trónfosztó BCE lépett a Budapesti Gazdasági Fõiskola (BGF) helyére. Hét képzési területet vizsgál a Heti Válaszban október 14-én megjelent felsõoktatási rangsor, az orvosi képzéseket nyújtó egyetemek között viszont nem állít fel sorrendet.

A Heti Válasz elõször 2005-ben állította sorrendbe a felsõoktatási intézményeket, amelyben a kezdetektõl szakmai partnere a Central European Management Intelligence Tanácsadó Iroda (CEMI). A rangsort hat szempont alapján állították össze és közlik az intézmények között felállított sorrendet hét képzési területen. Idén a túljelentkezés mértékét, a diák-tanár arányt, az oktatói összetételét, az Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) elért hallgató eredményeket, a tipikus foglalkoztatók, illetve a munkaerõ-közvetítõk és fejvadászok véleményét vizsgálták. A rangsor hét képzési területet elemez, így sorba veszi a közgazdasági, jogi, idegenforgalmi, kommunikációs, informatikai, illetve gépészmérnöki képzést nyújtó intézményeket és összehasonlítja az orvosi pályára felkészítõ egyetemeket.

Tavalyhoz hasonlóan a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) végzett a gépészmérnöki képzéseket sorrendbe állító lista élén, mely képes volt több hellyel növelni eredményeit a túljelentkezések és az oktatói összetétel szempontjából. A tizenkét felsõoktatási intézményt ragsoroló lista második helyén a Miskolci Egyetem (ME) szerepel, mely tavaly óta helyet cserélt a jelenleg bronzérmes Pannon Egyetemmel (PE). Elõbbi az egyes szempontok szerint a második és a negyedik helyen foglal helyet, csupán a túljelentkezés terültén került lejjebb, a kilencedik helyre. Utóbbi a diák-tanár arányt és az oktatói összetételt tekintve is a dobogó elsõ fokára állhatott, miközben jelentõsen veszített a pontszámaiból a túljelentkezés területén: tavalyhoz képest hét hellyel hátrébb, csupán a tizedik pozíciót szerezte meg a veszprémi intézmény. A legnagyobb elõrelépést a Pécsi Tudományegyetem (PTE) produkálta, mely a kilencedikrõl a hatodik helyre tornászta fel magát, miközben a Nyíregyházi Fõiskola (NYF) csúszott vissza a leginkább: tavaly még éppen lemaradt a dobogóról, idén azonban már csak a tizedik lett.

Ugyan korábban nem is szerepelt az idegenforgalmi képzéseket nyújtó intézményeket feltüntetõ listán a BCE, idén az elsõ helyet szerezte meg második helyre szorítva a tavalyi aranyérmes BGF-et. A vizsgálati szempontokon belül két elsõ helyezését a munkaerõ-közvetítõk véleménye és az oktatói összetétel alapján szerezte meg a Corvinus, miközben a BGF a foglalkoztatók véleménye alapján a dobogó élére, a munkaerõ-közvetítõk véleménye szerint pedig második helyre állhatott. Három helyet javítva tavalyi helyezésén idén bronzérmet szerzett az idegenforgalmi képzések területén a PE, mely az oktatók összetétele és a foglalkoztatók véleménye alapján szerezte meg a legjobb helyezését, két ezüstérmet. Eredményükkel a veszprémiek javítottak a legtöbbet helyezésükön, miközben a negatívan teljesítõk közül a Harsányi János Fõiskolát, illetve a Kodolányi János Fõiskolát (KJF) kell kiemelni, melyek a harmadikról és a másodikról a nyolcadikra, illetve a kilencedik helyre csúsztak vissza. Érdemes megemlíteni továbbá a Szolnoki Fõiskolát, aki ugyan az összesítésben csupán az ötödik helyet érte el, a legjobb eredményt produkálta az elsõ helyen, nappali tagozatra jelentkezõ és oda felvett diákok aránya területén.

Változatlan az elsõ három helyet betöltõ intézmények sora az informatikai képzések területén. Az elsõ BME a vizsgált hat kategóriából háromban telesített az intézmények közül a legjobban. Nem csak a diákköri konferencián szerepelnek jól ugyanis az egyetem hallgatói, hanem a foglalkoztatók is jó véleménnyel vannak a Mûegyetem diákjairól, miközben a munkaerõ-közvetítõk is õket ítélték meg a legfelkészültebbnek. A második szegediek az oktatók összetételét tekintve emelkednek ki a sorból, miközben a harmadik Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) a tanulmányi diákköri versenyen elért hallgatói eredményekkel, illetve a munkaerõ-közvetítõk véleményével két második helyet szerzett magának. Néhány lépcsõfokos elõ- és hátralépés mellett azonban nem történt nagyobb változás a terület intézményei között: a top tízben három-három helyet lépett elõre a sorban a BCE és a Debreceni Egyetem (DE) a negyedik és az ötödik helyre.

Csupán hat egyetemet vizsgáltak meg a rangsor készítõi a jogi képzések területén, abszolút elsõként pedig az tavalyi gyõztes ELTE került ki ismét a versenybõl, mely a hat kategóriából négyben tarolt. Csupán a diák-tanár arány és az oktatói összetétel tekintetében sikerült megelõznie õt a miskolciaknak és Károli Gáspár Református Egyetemnek. Szintén megõrizte tavalyi helyezését a másodikként feltüntetett Szegedi Tudományegyetem (SZTE), mely a munkaerõ-közvetítõk véleménye alapján érte el legjobb eredményét a jogi képzési területen. A legjelentõsebb elmozdulást a PTE teljesítette: a hetedik helyrõl a dobogó harmadik fokára lépett.

Megõrizte elsõ helyét a kommunikációs képzésekben az ELTE, miközben a tavalyi harmadikról a második helyre léphetett elõ az SZTE. Hét helyezést javítva került pedig a dobogó harmadik fokára a pécsi kommunikációs képzés, így a területen a PTE javította a legtöbb helyezést tavalyi eredményéhez képest. Leginkább a Zsigmond Király Fõiskola (ZSKF) és a Károli csúszott vissza a 16., illetve a 12. helyre. Érdekes azonban, hogy a 13. helyen végzõ NYF-en olyan magas volt a túljelentkezés, hogy az elsõ helyre került a kategóriában, a nyolcadik Nyugat-magyarországi Egyetem pedig a diák-tanár arányban remekel: tavaly és idén is az elsõ helyet szerezte meg a területen.

A közgazdász képzések esetében vizsgálták meg a legtöbb intézményt, összesen 25 egyetem és fõiskola eredményeit elemezték a szakértõk. Elsõ helyét megõrizve a Corvinus maradt az élen, melyet tavalyról egy helyet elõre lépve a PTE követ. Jelentõsen javított a harmadik helyre kerülve a BME, mely egy évvel korábban még csak a tizedikként jelent meg a listán. Hiába rendelkezik továbbá a legjobb túljelentkezési és tanár-diák aránnyal a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, az összesítésben csak a 12. lett öt helyezéssel visszalépve. A legtöbb elmozdulást hozó kategóriában három intézmény (ZSKF, Károly Róbert Fõiskola és a KJF) teljesítménye esett vissza a legjelentõsebben, hét-hét helyezéssel. Az egész rangsorban a Szolnoki Fõiskola javította a legtöbb helyezést: a közgazdász képzés területén tavaly még csak 23. volt, idén viszont már a 11. helyre tornázta fel magát. A második legjelentõsebb elõrelépést a PE produkálta, mely kilenc helyezést javítva a 15.-re került.

A közgazdasági, jogi, idegenforgalmi, kommunikációs, informatikai, illetve gépészmérnöki képzésben részt vevõ intézményeket rangsoroló listákat egy összetett index számítása révén alakították ki. A különbözõ szakok összetett indexeit öt, illetve hat elemi mutatószám egyszerû számtani átlaga alkotja. Az orvosi rangsort azonban egyedi módon kezelték: ennél öt mutatót képeztek, amelyekbõl egy eltér a többi szak értékelésénél használt mérõszámoktól.

A túljelentkezés során az adott intézménybe elsõ helyen, nappali tagozatra jelentkezõ és oda felvett diákok arányát, a tanárokéhoz viszonyított hallgatói számot pedig az egy oktatóra jutó diákok aránya, tehát a hallgatókra jutó figyelem alapján állapították meg. Az oktatók összetételének mutatóját a tudományos fokozattal rendelkezõ, teljes munkaidõben foglalkoztatott oktatóknak az összes, teljes munkaidõben foglalkoztatott oktatókhoz viszonyított aránya adta. Az OTDK eredmények során az elmúlt három évben elért elismeréseket vizsgálták, a tipikus foglalkoztatók kifejezés alatt pedig az egyes szakterületeken végzetteket foglalkoztató vállalatok és intézmények véleményét elemezték, a munkaerõ-közvetítõket és fejvadászokat pedig a pályakezdõkkel fenntartott kapcsolatból nyert tapasztalatok miatt kérdezték meg a rangsor készítõi.

Az orvosi képzések esetében a vállalati perspektíva helyett a külföldi diákok arányát veszi górcsõ alá a Heti válasz és a CEMI közös rangsora. Ez utóbbi szempontból a PTE került az elsõ helyre, ahol a diákok 62 százaléka az ország határán túlról érkezik. A diákköri konferencián elért eredmények alapján az SZTE került az élre, miközben a Semmelweis Egyetem a túljelentkezést vizsgálva lett elsõ, a tanár-diák arányban pedig a Debreceni Egyetem léphetett a dobogó legfelsõ fokára, mely az oktatói összetételben szintén elsõ helyezett lett.

Minden olyan intézmény megjelenik a rangsorban, amelyet az összes mutatószám alapján értékelni lehet.



A szerzõ további cikkei
Guinness-rekordra készül a Bosch A világcsúcs-döntési kísérletet április 27-én tartják a Millenárison
Nemzeti Diákkonzultáció Nemzeti Diákkonzultációt indított a HÖOK a faceebook-on
A diákok számára készített tájékoztató kiadványt a Évrõl évre egyre több diák dönt úgy, hogy a nyári szünetben, vagy tanév közben munkát vállal. Számukra adott ki tájékoztató füzetet a NAV
Felvételi Tájékoztató 2012. Megjelent a 2012-es felvételi tájékoztatók hivatalos kiegészítése
Kétszázalékos, fix kamatú lesz a Diákhitel 2 Fix, két százalékos kamatozás mellett kell törleszteniük kölcsönüket Diákhitel 2-t igénylõknek
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei