Kulturális
Együtt egymásért
2013. március 11., Szabó László

 

Tavaly nagy sikerrel zajlott a TEK Nemzetközi Kapcsolatok Központja által külföldi diákoknak szervezett programsorozat, amelyet idén is megrendeznek a tavaszi és õszi szemeszterben.

 

25 millió forintból valósul meg 2013-ban az Európai Integrációs Alap által támogatott „Együtt egymásért” program, melynek keretében a harmadik országból érkezett hallgatók magyar társaikkal vehetnék részt közös rendezvényeken, ahol egymás kultúráját ismerhetik meg alaposabban. A félév során többnapos sportvetélkedõt és országismereti kirándulást is rendeznek a TEK Nemzetközi Kapcsolatok Központ munkatársai az itt tanuló külföldi diákoknak.

„A tavalyi programjainknak nagy sikere volt, minden külföldi hallgató pozitív élményekkel gazdagodott, örültek, hogy a Debreceni Egyetem színes és sokféle kikapcsolódási lehetõséget kínált nekik. Ezt szeretnénk idén is – még inkább a hallgatók igényeihez igazítva – biztosítani számukra. Jelezték a külföldi diákok, hogy több sportrendezvényen vennének részt, ezért tavasszal és õsszel is szervezünk futballkupát. Két kiránduláson mutatjuk be az észak-magyarországi látnivalókat és kulturális hagyományokat, emlékezethelyeket, és mivel tavaly rendkívül népszerû volt a budapesti városlátogatás, ezt ebben az évben is biztosítjuk. Az elmúlt hetekben több fiatal érkezett hozzánk, akik januárban, február elején kezdték meg tanulmányaikat Debrecenben, nyelvet tanulnak, elõkészülnek a szeptemberben induló kurzusokra – a felsõbb évesek mellett õket mindenképpen be kívánjuk vonni a programokba. Arra is nagy hangsúlyt fektetünk, hogy a magyar hallgatókat is megismerjék a külföldiek, közelebb kerüljenek társaikhoz” – tájékoztatott Blanár Denissza központvezetõ. A Debreceni Egyetemre hetvennyolc országból jönnek tanulni a hallgatók, a Tudományegyetemi Karokra a legtöbben Kínából, Iránból, Nigériából és Kamerunból érkeznek. 

Az „Együtt egymásért” projekt keretében február 28-án szemeszterindító farsangi bulin vehettek részt a fiatalok, ahol a Forgórózsa Táncegyüttes tagjai közös táncba invitálták a külföldi és hazai hallgatókat, akik a körtánc alaplépéseit sajátították el. A résztvevõk megismerhették az örmény mindennapok, ünnepek világát, egy lelkes fiatal kínai hallgató pedig a kínai újév világába kalauzolta el a közönséget, sõt rámutatott egy olyan szokásra is, ami közös a magyar és kínai családok életében is: vacsora után együtt nézik a tévét. Farsangi bulihoz méltóan nem hiányoztak az ötletes jelmezek sem, a kalózoktól kezdve az indiánon át Csipkerózsikáig terjedt a kreatív maszkkínálat. Igazán üde színfoltja volt a rendezvénynek a nigériai fiatalok színes ruhákból álló divatbemutatója, közben azt is megtudhattuk, hogy országukban a világvallások és a törzsi hit hívei békében élnek egymással, a ruházatuk alapján pedig mindenkirõl megmondható, melyikhez tartozónak vallja magát.

A késõ éjszakáig tartó bulin együtt szórakoztak a külföldi és magyar egyetemisták, nem is csoda, hogy az itt töltött évek alatt megannyi szerelem szövõdik, mutat rá a nemzetek közötti új kapcsolatokra Blanár Denissza: „A külföldi hallgatók 70%-a fiú, mire elvégzik az egyetemet, sokan közülük nemcsak magyar barátnõt, de feleséget is találnak”. 



A szerzõ további cikkei
A sámánnak a dob is drog Nemcsak tanulmányozta a sámánokat Hoppál Mihály professzor.
I shot the target Elsõ alkalommal bukkant fel a testnevelés órák között.
Méltó helyen a Tisza István-szobor A DE Fõépülete elõtt állították fel az intézmény egykori névadójának szobrát.
Új magyar ötletek a világhírnév kapujában Magyar, cseh, lengyel és szlovák innovatív megoldások versenyeznek a Brainfactory ötletverseny nemzetközi fordulójában.
A pálinkától félreütök A nagyerdei mulatságon huszonötezren töltötték az arcukba a kolbászokat.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei