Elmúlt az õsz, lassan elõkerülnek a téli kabátok és csizmák és kissé megsokasodnak a hagyományos ünnepek. De lehet hagyományról beszélni a halloween esetében? Azt hiszem igen. Bár a boszorkányok és kísértetek ünnepét eredetileg az angolszász országokban nevezik így, megfelelõjét itthon is megtalálhatjuk. Ez az a nap, amikor azokra emlékezünk, akik már nem lehetnek közöttünk.
Az ünnep eredete a kelta idõkre vezethetõ vissza. Náluk a Samhain újév õszre esett. Ezen az éjszakán úgy hitték, hogy az elõzõ évben eltávozottak lelkei ezen az éjszakán vándorolnak át a holtak birodalmába. A római idõkben 2 római ünnep keveredett. Az egyik a Feralia, a holtak emléknapja, a másik a Pomona, a gyümölcstermelésért felelõs númenek napja volt. A kereszténység terjedésével a pogány ünnepeket hozzáigazították a keresztény szokásokhoz létrehozva így a mindenszentek ünnepét. Bár a halloween eredete évszázadokra nyúlik vissza mára újra reneszánszát éli elsõsorban Amerikában. A gyerekek jelmezbe bújnak és házról-házra járnak, hogy édességet gyûjtsenek meghagyva ezzel a háziak életét.
Az utóbbi évekeben itthon is elszaporodtak a halloween partyk, ahol ameikai mintára az emberek ijesztõ jelmezekbe öltöznek. A házakat, épületeket különbözõ fényekkel megvilágítva, töklámpásokkal, szellemekkel túlvilági hangulatúvá varázsolják. Sokan úgy gondolják, hogy ez az ünnep is csak egy újabb üzleti fogás. Néhány aprósággal és kreatív ötlettel azonban mi is megteremthetjük a hangulatot.
Töklámpások ide vagy oda, a szombati halloween bulit követõen másnap ne felejtsünk el emlékezni sem.