Felsőoktatás
Diákhitel: 11 százalék a kamat 2009-ben
2008. december 23., hallgato.com
A jogszabály szerint a diákhitelezés önköltségi elven, üzleti haszon nélkül működik. Sem profit, sem hiány nem keletkezhet rajta. A kamat mértékét döntően az határozza meg, hogy a Diákhitel Központ mennyiért tudott pénzhez jutni, hitelezési tevékenységéhez forrást szerezni a folyamatos mozgásban lévő - jelenleg éppen dráguló - pénzpiacon.

A speciális törlesztési feltételeknek köszönhetően a kamat változása nem növeli meg a havi törlesztőrészlet összegét, mert az továbbra is kizárólag a jövedelemhez igazodik. Nem kell tartani szigorodó hitelbírálattól sem, mivel a Diákhitel esetében ilyen továbbra sincs. Alanyi jogon juthat Diákhitelhez minden hazai felsőoktatási intézmény 40 év alatti hallgatója.

Nem változik a felvehető összeg sem. Továbbra is havi 40, 30, 25, 21 illetve 15 ezer forintos összeg közül választhatnak a felsőoktatásban tanulók, csak a költségtérítésesek kérhetnek ennél többet, havi 50 ezer forintot.

A vonatkozó jogszabály szerint a Diákhitel Központ Igazgatóságának féléves kamatperiódusokban kell megállapítania a Diákhitel kamatát. A kamat mértékének megállapítása mindenkor az önköltségi elv betartásával, jogszabályi előírások szerint történik. Így egy adott kamatperiódusban a kamat mértéke mindig attól függ, hogy korábban mennyiért lehetett a piacról pénzt bevonni a hitelezéshez. Ha a piac jelentősen drágul, akkor ez megjelenhet a Diákhitel növekvő kamatában is, ha viszont "olcsóbban" lehet pénzhez jutni, akkor a kamat is csökkenhet. Ez az összefüggés jól nyomon követhető volt 2004-ben. Ekkor a dráguló piac a Diákhitel 2001-es induló, (9,50%-os) kamatát 11,95%-ra emelte, majd 2006-ban, a piac konszolidációja után a kamat újra lecsökkent a 9,50%-os szintre.

A Diákhitel speciális törlesztési szabályainak köszönhetően a tanulmányaikat befejező hallgatók havi törlesztőrészletét nem befolyásolja a kamat mindenkori mértéke, mert az továbbra is kizárólag a jövedelemtől (speciális esetben a minimálbértől) függ. Továbbra is megmarad az ügyfelek körében népszerű előtörlesztési lehetőség, mely díjmentes és közvetlenül a tőketartozást csökkenti.

A Diákhitel esetében a kamat emelkedése minimális mértékben hosszabbíthatja csak meg a törlesztési futamidőt. A Diákhitel több évig tartó törlesztési ideje alatt többször is bekövetkezhetnek ellentétes irányú piaci mozgások. Így többször növekedhet vagy csökkenhet a Diákhitel kamata is, vagyis a törlesztési időt növelő illetve csökkentő hatások hosszú távon akár ki is olthatják egymást.

Mint köztudott, a diákhitelezés üzleti haszon nélkül, nonprofit elven működik. A hallgatói hitelezés közfeladatát ellátó Diákhitel Központ maga is "kölcsönöket" vesz fel - az állami kezesség vállalásával igen kedvező feltételek mellett - és az így bevont pénzügyi forrásokat önköltségi elven adja tovább a diákoknak. Ennek köszönhető, hogy a kamat mértéke a hasonló jellegű banki forinthitelek átlagos kamatának a felét sem éri el.


A szerző további cikkei
Óriási Campus Party szerdán CHILDREN'S Party, Magyarország legnagyobb egyetemi buliján!!
Legyél TE a Fórum Arca!!! Egyetemisták között is keresik a Fórum Arcát! (x)
Tárgyalásokat a felsőoktatásért A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének petíciója
Sajtóközlemény Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának sajtóközleménye a felvételi keretszámokról
Borászati kihelyezett tanszék Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a tarcali Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei