Az önéletrajz megírása az elsõ és legfontosabb lépés, amit meg kell tennetek, ha munkára jelentkeztek. Az önéletrajz egy reklám, amellyel magatokat adjátok el a munkaerõpiacon, épp ezért fontos, hogy profi munka legyen. A következõ 6 pontban a sikeres CV megírásához szükséges tanácsokat, hasznos tippeket gyûjtöttem össze.
1. Munkaadóra szabás
Fontos, hogy az adott cég tevékenységét feltérképezzétek, és ehhez igazítva szerkesszétek meg az önéletrajzot. A cég teljes körû ismerete egy késõbbi állásinterjú kapcsán is hasznos lehet. Minden munkához más-más képességek, tulajdonságok, tapasztalatok kellenek, ezért azokat az erényeket, tapasztalatokat emeljétek ki, amelyek kapcsolatban vannak a megcélzott állással.
2. Egyediség
Mivel egyetlen álláshirdetésre több százan jelentkeznek, ezért mindenképpen ki kell tûnnie a többi közül az írásotoknak. Az egyediségeteknek már az elsõ pár sorban meg kell jelennie, mert ha az elsõ fél oldalon semmi különlegességet nem vesznek észre bennetek, akkor nagy valószínûséggel félreteszik az önéletrajzotokat.
3. A tökéletes forma
Az összefüggõ, fogalmazás-szerû önéletrajz már a múlté. Az utóbbi idõben az amerikai típusú önéletrajz terjedt el, amelynél tömören és lényegre törõen kell fogalmaznotok. Formailag vázlatpontokba kell szednetek az eddigi pályafutásotokat. Fontos, hogy az amerikai formánál nem kronologikus sorrendben kell leírnotok a karriertörténeteteket, bevett szabály, hogy a jelentõl a múlt felé kell haladni a szakmai tapasztalatok leírásakor.
4. Jó referencia
A referenciában fontos az, hogy a pályázó kitérjen a megbízhatóságára. Olyan embereket érdemes megadni referenciaként, akik kedvezõ képet tudnak festeni rólatok. Célszerû olyan volt munkatársat, fõnököt, tanárt megjelölni, akivel jó viszonyban vagytok. A névhez minden esetben csatoljatok kontaktszámot is.
5. Motivációs levél
Sokan elfeledkeznek a motivációs levélrõl, pedig ez is nagyon fontos, hiszen itt fejthetitek ki bõvebben, hogy miért ti vagytok a legalkalmasabbak az adott munkára. Ebben az esetben már nem az amerikai, vázlatos formát kell követnetek, hanem hosszabban, kifejtett mondatokban kell fogalmaznotok.
6.Tartalom
A fénykép után rögtön kezdhetitek az elérhetõségetekkel (cím, telefonszám, email cím). A CV legfontosabb tartalmi eleme a szakmai tapasztalat, hiszen ez alapján döntik el, hogy alkalmasak vagytok-e az adott pozíció betöltésére. Érdemes azokat a gyakorlatokat, feladatköröket, munkahelyeket megadnotok, amelyek kapcsolatban állnak a megpályázott állással.
Hosszú idõ alatt, többszöri átalakítás után készül el a tökéletes önéletrajz. Fontos, hogy az önéletrajzotokat pontosan ismerjétek, hiszen biztosan kikérdeznek belõle titeket az állásinterjún. Egyszer kell csupán megcsinálni, de akkor jól, hiszen akár 100 helyen is hirdethetitek, hogy ti vagytok a megfelelõ jelentkezõ.