Ugyan a kormány már 2009. november 23-án elfogadta a kutatóegyetem cím létrehozásáról szóló felsõoktatási törvénymódosító javaslatot, a kritériumokat lefektetõ kormányrendeletet pedig szintén tavaly jóváhagyták, a pontos pályázati kiírást január 11-én tette nyilvánossá honlapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM). A pályázatokat január 29-ig kell benyújtani, az eredményeket pedig február 10-én hirdetik ki. Az elsõ hároméves ciklusban a támogatás összesen 26 milliárd forint lesz - mondta el korábban Manherz Károly szakállamtitkár.
A minisztérium azok számára ítéli meg a kutatóegyetem címet, melyek az egyetemmé válás jogszabályban rögzített feltételein túlmenõen meghatározott minõségi kritériumoknak is megfelelnek. Ennek értelmében azok az egyetemek jelentkezhetnek a minõsítésre, amelyek az oktatásban is megjelenített kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységgel bírnak. Törvényi kitétel továbbá, hogy a tehetséggondozást a képzés minden szintjén kiemelt feladatként végezzék, kiemelkedõ teljesítményt nyújtsanak a doktori képzés területén, valamint mind a kutatásban, mind a képzésben széles körû nemzetközi együttmûködéssel rendelkezzenek. Fontos továbbá, hogy országos, illetve regionális vezetõ szerepet lássanak el - hivatkozik kiírásában a felsõoktatási törvényben meghatározottakra az OKM Támogatáskezelõ Igazgatósága.
Az egyetemek által benyújtott kutatóegyetemi pályázatoknak két fõ részbõl kell állniuk, így az elsõ részben az elmúlt idõszak tudományos teljesítményérõl kell beszámolniuk, míg a második résznek az intézmények vállalásait, programjait kell tartalmaznia. A pályázatokat elbíráló Kutatóegyetemmé Minõsítõ Bizottság a pályázat elsõ felét 85, a második részt 15 százalékos aránnyal veszi figyelembe. A bizottság által elõterjesztett javaslat alapján a kutatóegyetem minõsítés adományozásáról az oktatási és kulturális miniszter dönt, aki a nyertesek névsorát február 10-én hirdeti majd ki. A pozitív elbírálás alá esõ intézmények hároméves idõtartamra kapják meg az elismerést.
A nyertesek külön eljáráson vesznek majd részt azért, hogy a cím mellé többlettámogatást is kapjanak. Az elsõ hároméves ciklusban a támogatás összesen 26 milliárd forintot jelent - mondta el ezt korábban Manherz Károly.