A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) kétéves moratóriumot kíván elérni a Diákhitel Zrt.-nél.
A HÖOK szerint a pénzügyi válság miatt sok olyan hallgató nehéz helyzetbe került, aki felvette a diákhitelt - mondta Miskolczi Norbert, a hallgatói érdekképviselet elnöke a HÖOK idei elsõ közgyûlésén, a Miskolci Egyetemen. A HÖOK azért kezdeményezi a kétéves moratóriumot a diákhitelt nyújtó pénzintézeteknél, mert szerinte sok diákhitelt igénybe vevõ hallgató a jelenlegi gazdasági válság miatt nem tud elhelyezkedni, elvesztette állását, vagy az egyéb céllal felvett hiteleinek - például lakáshitel - terhei megnövekedtek.
A sikeres egyeztetések következménye az lenne, hogy a több mint két éve végzettek is kérvényezhetnék, hogy az elkövetkezõ két évben a minimálbér hat százalékát, havonta körülbelül négyezer forintot kelljen törleszteniük a Diákhitel Zrt.-nek. Ez egyébként a frissen végzett hiteltörlesztõkkel szemben bevált gyakorlat, a frissen végzettek a hallgatói jogviszonyuk megszûntét követõ negyedik hónap elsõ napjától kezdõdõen kell, hogy elkezdjék törleszteni hitelüket, a minimálbér hat százalékával havonta. Két év elteltével a hitelintézet automatikusan jövedelemarányosan számítja a törlesztõrészlet összegét, a két évvel korábbi havi átlagjövedelem, vagy a minimálbér 6, illetve 8 százalékát várja el a továbbiakban.
A HÖOK elképzelése szerint a korábban végzettek által kérvényezett csökkentett törlesztõrészlethez semmilyen munkáltatói igazolás nem lenne szükséges, a Diákhitel Zrt. külön eljárási folyamat nélkül engedélyezné ezt a kérvényezõknek. Miskolczi szerint ez a konstrukció megoldást jelenthet valamennyi nehéz helyzetbe került érintett számára.
Miskolczi az Edupress-nek úgy nyilatkozott: a Diákhitel hajlik a megállapodásra.