Az ülőmunka fárasztó, a fokozott koncentráció - szellemi munka esetében különösen - megterheli a testet és a lelket, előbb-utóbb kikezdi egészségünket - röviden így összegezhetők a kevés mozgással járó irodai munka veszélyei. De mi a helyzet a jó erőnlétet és odafigyelést igénylő fizikai munkákkal? Melyek a legveszélyesebb szakmák Amerikában és itthon?
Az irodai munka során jelentkező legalattomosabb veszélyforrás a stressz: a felelősségteljes munkakörök ellátása fokozott pszichés megterheléssel jár, ez pedig gyakori túlórával, állandó hajtással együtt egészségügyi panaszokhoz vezethet, mint a derék- és hátfájás, látásromlás vagy éppen elhízás. Utóbbi később számos betegség kialakulását indukálhatja (szívpanaszok, cukorbetegség, stb.).
A fizikai munka egészen más veszélyforrásokat rejt. A HowStuffWorks nevű amerikai oldal közzétette a legveszélyesebb - legtöbb emberéletet követelő - foglalkozások listáját, amelyen változó sorrendben évek óta ugyanazok a szakmák szerepelnek. Jelenleg első helyen a favágók állnak. Őket követik a pilóták, majd a halászok, az acéliparban dolgozó munkások és a szemétszállítók következnek. Hatodik helyre kerültek a farmerek, hetedikre a tetőfedők, majd pedig a villanyszerelők. A kilencedik helyet a kamion- és teherautóvezetők, illetve az áruszállítással foglalkozó cégek sofőrjei, a tizediket a taxisofőrök „szerezték meg” Amerikában.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) adatai szerint itthon az első negyedévben 4340 munkabaleset történt, ebből 22 bizonyult halálosnak. (Tavaly ugyanebben az időszakban 3613 esetet regisztráltak, ebből 28 halálos volt). Magyarországon a munkabelesetek számát tekintve legveszélyeztetettebbek a gépiparban (730 eset) és a feldolgozóiparban dolgozók (717 eset). A szállítás, raktározás, posta és távközlés területén tevékenykedők közül az első negyedévben 568-an szenvedtek munkahelyi balesetet, míg a kereskedelemben dolgozók közül 511-en, az igazgatással, oktatással foglalkozók közül pedig 486-an.