A DE ÁJK csapata a tavalyi évben elért kiváló eredményt megismételve 2010-ben is bejutott a második alkalommal megrendezett World Human Rights Moot Court Competition világdöntõjébe, ahol a kelet-európai régió döntõjében a második helyen végzett.
A dél-afrikai University of Pretoria az ENSZ Emberi Jogi Fõbiztossága szakmai támogatásával 2010-ben immáron második alkalommal szervezte meg a World Human Rights Moot Court Competition jogesetmegoldó versenyt, melynek keretében a résztvevõ egyetemi csapatoknak egy elõzetesen megadott, komplex nemzetközi jogi és emberi jogi problémákat felvetõ jogesettel kapcsolatos álláspontot kellett kifejteniük egy fiktív nemzetközi emberi jogi bíróság felperes kérelmezõjeként és alperes bepanaszolt államaként, 3000-3000 szóban, angol nyelven.
A debreceni csapat (a szóbeli döntõben szereplõ hallgatók: Balogh Áron Péter és Petõ Alexandra, az írásbeli beadvány elkészítésében a csapat tagjaként részt vett: Zsugyó Virág - mindannyian a Kar nappali tagozatos joghallgatói) a tavalyi évben elért kiváló eredményét megismételve 2010-ben is bejutott a verseny világdöntõjébe, ahol a kelet-európai régió döntõjében a litván University of Vilnius csapata mögött a második helyen végzett. A világdöntõben ezúttal a két legjobb régiógyõztes között egy „szuperdöntõre" is sor került, melyet a jamaicai University of the West Indies Norman Manley Law School nyert meg. Az utólag rendelkezésükre bocsátott értékelés szerint Balogh Áron legjobb eredménye 82 pont, míg Petõ Alexandra legjobb eredménye 75 pont volt a 100 pontos értékelési skálán, ami jól mutatja a kiemelkedõ szintû szakmai nyelvtudásukat.
A Debreceni Egyetem számára külön elismerést jelent, hogy csapatán kívül mindössze a svájci University of Lucerne csapata jutott be a tavalyi év döntõsei közül a 15 csapatos világdöntõbe. A 2010. évi világdöntõben a csapat felkészítõ tanára, dr. Szemesi Sándor egyetemi adjunktus az afrikai régió döntõjében bíróként is közremûködött, mely felkérés jelentõségét jól mutatja, hogy a versenyen Mark E. Villiger (Emberi Jogok Európai Bírósága) volt a bíróság elnöke.
A versenyre történõ szakmai felkészítésben dr. Mihajlov Dobromir egyetemi docens pótolhatatlan segítséget nyújtott, a kiutazás anyagi feltételeinek megteremtésében pedig a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata, és a debreceni székhelyû Alapítvány a Jogközelítésért és Jogharmonizációért nyújtott segítséget.
Hallgatók a dél-afrikai tartózkodás során teljes mértékben élvezhették a pretoriai magyar nagykövetség segítségét és támogatását.